katastrofy

katastrofy

Zamiast węgla wydobywali własne dzieci. Po kilku dniach zabrakło miejsca na ciała w kaplicy

Jej milczenie po śmierci księżnej Diany zapamiętało wielu. Media wytykały królowej Elżbiecie II jej chłodną i powściągliwą reakcję oraz brak zdecydowanych działań. Brytyjska monarchini zdawała sobie z tego sprawę. Osobistemu sekretarzowi mówiła jednak, że przez lata wypominała sobie coś innego - spóźnioną reakcję w 1966 roku, gdy lawina błotna zalała wioskę Aberfan. W katastrofie zginęły 144 osoby: 28 dorosłych i 116 dzieci.

Nowe fakty w sprawie katastrofy, w której zginęły 852 osoby

Dlaczego po katastrofie promu Estonia nie przesłuchano tych, którzy przeżyli? Skąd w statku wzięło się 20-metrowe wgniecenie i dlaczego w raporcie po jego zatonięciu znalazły się poważne błędy? Czy szwedzki rząd próbował coś ukryć? Odpowiedzi na te pytania szukają autorzy kontynuacji głośnej serii "Estonia – katastrofa na morzu". Nowy dwuodcinkowy film dokumentalny można od niedzieli oglądać w serwisach TVN24 GO i Player.

Szyszko: ekstremalna pogoda zagrożeniem dla świata

Minister środowiska Jan Szyszko wskazał w niedzielę na szczycie klimatycznym ONZ w Bonn (COP23) na zagrożenia wynikające z nasilających się ekstremalnych zjawisk pogodowych. Jego zdaniem żaden kraj nie jest w pełni odporny na zmiany klimatu, jednak Polska posiada odpowiednią strategię.

2012 rok wyjątkowo mało zabójczy

W katastrofach wywołanych przez czynniki naturalne i techniczne na całym świecie w 2012 roku zginęło blisko 10 tys. - wynika z opublikowanego w czwartek raportu. To najniższy taki bilans na przestrzeni ubiegłych 10 lat. Najwięcej ofiar pochłonął tajfun Bopha.

Katastrofy w 2012 r. kosztowały 138 mld dolarów

Na 138 mld dolarów wyceniła ONZ straty w gospodarce spowodowane przez zeszłoroczne katastrofy naturalne. Za połowę z nich odpowiada huragan Sandy, który uderzył we Wschodnie Wybrzeże USA. Analitycy organizacji podkreślają, że od lat 90. wielkie katastrofy kosztują nas coraz więcej.

Popi pomogą ofiarom katastrof

Do specjalistów rosyjskiego ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych dołączą wkrótce prawosławni duchowni. Będą współpracować z resortową brygadą psychologów, udzielając pomocy ofiarom wypadków i klęsk żywiołowych.

Płonący statek widmo wpłynie w Kanał La Manche

Kontenerowiec MSC Flaminia, który przez półtora miesiąca płonął na Atlantyku, zostanie zaholowany przez Kanał La Manche do portu w Niemczech. Rząd Francji zgodził się, by statek przepłynął przez jej wody terytorialne. Na jego pokładzie znajduje się 149 kontenerów z niebezpiecznymi chemikaliami.

Upał: zabójca groźniejszy niż huragan Katrina

Tornada, huragany, śnieżyce - wieści o nich mrożą krew w żyłach. Ich gwałtowność przeraża, a doniesienia o śmiertelnych ofiarach utwierdzają w przeświadczeniu, że strach jest uzasadniony. Kiedy zatem zastanawiamy się nad najgroźniejszymi zjawiskami świata, rzadko do głowy przychodzą nam... upały.

Miliardy dolarów strat i blisko tysiąc ofiar. Bilans pogody w pierwszym kwartale

2 miliardy dolarów - to najwyższy koszt strat spowodowanych przez zjawisko pogodowe od początku 2012 roku. Na tyle firma ubezpieczeniowa AON Benfield wyceniła zniszczenia spowodowane na początku marca przez tornada w USA. Na listę najdroższych katastrof pogodowych w pierwszym kwartale roku trafiły też powodzie w Australii, tropikalne cyklony oraz atak zimy w Europie. Ten ostatni w rankingu wyróżnia najtragiczniejszy bilans ofiar śmiertelnych.

Ponad 40 mln ludzi uciekało przed klęskami. Będzie ich więcej?

Ponad 42 mln ludzi w regionie Azji i Pacyfiku zostały zmuszone w ciągu dwóch ostatnich lat do zmiany miejsca zamieszkania w wyniku klęsk żywiołowych związanych ze zmianami klimatycznymi - poinformował Azjatycki Bank Rozwoju. Na tych obszarach leży 6 z 10 państw najbardziej podatnych na konsekwencje zmian klimatu.