Izrael

Izrael

Prezydent "uległ interesom partyjnym", "uciął spiralę animozji"

Prawo i Sprawiedliwość chwali decyzję prezydenta o podpisaniu nowelizacji ustawy o IPN, opozycja swoich w sądach jest podzielona. Platforma Obywatelska i Nowoczesna uważają, że Andrzej Duda uległ naciskom politycznym ze strony PiS, zdaniem Kukiz'15 podpis "ucina spiralę animozji". Polskie Stronnictwo Ludowe wezwało z kolei rząd PiS do działania, by poprawić wizerunek Polski na arenie międzynarodowej.

"Od kilku lat strona izraelska nie akceptowała tej ustawy. MSZ ostrzegało"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzegało, że Izrael nie akceptował ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - stwierdził w RMF FM były szef tego resortu Witold Waszczykowski. Pytany o to, jak wyobraża sobie rozwiązanie konfliktu polsko-izraelskiego, odparł, że "relacje są takim poziomie, że dzisiaj potrzebny jest dialog polityczny na szczeblu co najmniej premierów".

Netanjahu: oczekujemy współpracy w ochronie prawdy o Holokauście

- Izrael blisko współpracuje z partnerami na całym świecie, aby chronić i ujawniać prawdę o Holokauście. Oczekujemy, że będziemy czynić to ze wszystkimi krajami, także Polską - powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu podczas poniedziałkowego spotkania z zagranicznymi dyplomatami w Jerozolimie.

Pięć sekund od zderzenia nad Tel Awiwem

Dwa samoloty niemal zderzyły się nad Tel Awiwem. Mały, należący do ONZ, popełnił błąd i wleciał tuż przed duży, transportowy, lecący z Europy. Sytuację uratował zapewne refleks pilotów, którzy zobaczyli nawzajem swe maszyny pięć sekund przed momentem, kiedy przecięłyby się trajektorie lotu.

Ustawa o IPN "to negowanie Holokaustu". Ostre słowa izraelskich ministrów

Izraelski minister do spraw służb specjalnych, transportu i energii atomowej Israel Kac skrytykował przyjęcie przez polski Senat noweli o IPN. To "odrzucanie odpowiedzialności i zakłamywanie polskiego udziału w Zagładzie" - ocenił. Zaapelował też o odwołanie do kraju na konsultacje ambasador Izraela w Warszawie.

"Przeszła mimo obietnicy". Światowe media o ustawie o IPN

Nocne głosowanie w Senacie nad projektem nowelizacji ustawy o IPN, która wprowadza kary więzienia za przypisywanie narodowi polskiemu zbrodni popełnianych przez III Rzeszę, zostało odnotowane w czwartkowy poranek przez szereg mediów na całym świecie. Izraelski dziennik "Haaretz" napisał, że ustawa przeszła "mimo obietnicy" strony polskiej, że prace nad nią będą jeszcze trwały. Reuters pisze o "bolesnej" prawdzie, której wielu Polaków nie potrafi zaakceptować, a "Washington Post" o ustawie, która może być sygnałem dla najbardziej skrajnego elektoratu Prawa i Sprawiedliwości. #PisząoPolsce

Ustawą o IPN jeszcze dziś zajmie się Senat

Senat zajmie się w środę nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która między innymi wprowadza kary za przypisywanie Polsce i narodowi polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę. Tak zdecydowali w głosowaniu senatorowie. Nowelizację bez poprawek poparły wcześniej senackie komisje. Przed południem marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się w tej sprawie z ambasador Izraela Anną Azari.

Magierowski w Rzymie "wyjaśniał wątpliwości" wokół ustawy o IPN

Celem nowelizacji ustawy o IPN nie jest to, by ograniczyć badania historyczne bądź zaprzeczyć współudziałowi niektórych polskich obywateli w Holokauście. Chodzi o zwalczanie historycznych wypaczeń - oświadczył w poniedziałek w Rzymie wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski w czasie konferencji OBWE na temat walki z antysemityzmem.

Przełomowe odkrycie? To może zmienić wiedzę o przeszłości naszego gatunku

Kawałek szczęki i zęby należące do przedstawiciela Homo sapiens - to najnowsze znalezisko w jednej z jaskiń w rejonie Góry Karmel w Izraelu. Kilka metod datowania pozwoliło oszacować wiek znaleziska nawet na 200 tysięcy lat. Zdaniem naukowców z Tel Awiwu oznaczałoby to, że praprzodkowie współczesnych ludzi ruszyli poza Afrykę 50 tysięcy lat wcześniej, niż dotąd sądzono. Badania wykazały też, że Homo sapiens był już wtedy sprawnym myśliwym i umiał rozpalać ogień. Jednak sceptycy mówią, że badania nie dają jednoznacznych odpowiedzi. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Putin: należy kłaść kres próbom fałszowania historii

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w poniedziałek, że należy położyć kres próbom "fałszowania historii" i rewidowania wyników II wojny światowej. Putin mówił o tym na uroczystościach w Moskwie z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

"Doszło do przykrego kryzysu"

- Teraz odpowiedzialność powinni przejąć politycy po to, aby ten kryzys o naturze nie tylko prawnej, ale przede wszystkim politycznej zażegnać - powiedział w studio TVN24 Jacek Stawiski, dziennikarz TVN24 BiS. Odniósł się w ten sposób do nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej oraz reakcji władz Izraela na nowe przepisy.