Izrael

Izrael

Netanjahu: osiągnęliśmy cel. Morawiecki: postawiliśmy prawdę historyczną na nogach

Za sprawą wspólnej deklaracji polsko-izraelskiej dokonaliśmy zwrotu, jakiego przez ostatnie 30 lat nie było i odzyskaliśmy honor naszych ojców - powiedział w niedzielę w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Z kolei premier Izraela Benjamin Netanjahu zapewnił w niedzielę, że zapoznał się z krytycznymi opiniami historyków w sprawie deklaracji. Podkreślił jednak, że oświadczenie to osiągnęło zamierzony cel.

"Tak dla izraelskiej ambasady w Rijadzie"

Saudyjski dziennikarz Daham al-Enzi napisał w gazecie internetowej Al-Khaleeg, że w Jerozolimie powinna zostać otwarta ambasada saudyjska, a następca tronu Mohammad bin Salman powinien wystąpić w Knesecie. W niedzielę artykuł ten wywołał mieszane reakcje w mediach.

Prezydenci Polski i Izraela "chcą budować silne relacje"

Prezydenci Polski Andrzej Duda i Izraela Reuwen Riwlin odbyli w czwartek rozmowę telefoniczną. Podkreślili, że chcą budować silne relacje polsko-izraelskie w duchu deklaracji ogłoszonej w środę przez premierów obu państw - poinformowała kancelaria prezydenta.

Azari: wracamy do normalnych, dobrych, przyjacielskich stosunków

Od początku mówiłam, że dwa tak przyjacielskie narody, znajdą drogę do współpracy. Znaleźliśmy tę drogę - powiedziała w czwartek ambasador Izraela w Polsce, Anna Azari, komentując nowelizację ustawy o IPN, która wcześniej przewidywała kary grzywny lub więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej.

W świętych miejscach trzech religii. William kończy historyczną wizytę

Brytyjski książę William ostatniego dnia swojej wizyty na Ziemi Świętej odwiedził w Jerozolimie święte miejsca chrześcijan, żydów i muzułmanów. Jego czterodniowa wizyta, jak zauważa agencja Reutera, była ważna zarówno dla Izraelczyków jak i Palestyńczyków, konflikt pomiędzy którymi zaostrzył się w ostatnich tygodniach.

"Atomowe tempo" prac nad nowelizacją, "niepoważny" prezydent

- Prezydent, który podpisuje po godzinie od wyjścia z Senatu ustawę, jest po prostu kompletnie niepoważny - ocenił w "Kropce nad i" poseł Platformy Obywatelskiej Rafał Grupiński. Grzegorz Długi (Kukiz'15) mówił z kolei, że tempo uchwalenia ustawy o IPN "świadczy o sposobie stanowienia prawa, który nie ma absolutnie nic wspólnego z demokracją".

Morawiecki o ustawie o IPN: takiego efektu nie dałyby filmy z Gibsonem i Deppem

Wierzę, że nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej doprowadzi do poprawy stosunków z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi - mówił w Senacie premier Mateusz Morawiecki. - Jeżeli trzeba dzisiaj zrobić dwa kroki w bok, to robimy dwa kroki w bok, jeżeli tego wymaga interes państwa polskiego - oświadczył. Pytany o dialog z Izraelem, podkreślił, że był "szorstki" i "trudny", ale jak ocenił, efekt tej dyskusji to "uzysk, jakiego byśmy nie zrobili przez publikację tysiąca książek i filmy z Melem Gibsonem i Johnnym Deppem".

Guterres o "dwóch państwach dla dwóch narodów"

Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres zaapelował w poniedziałkowym wystąpieniu na forum Rady Bezpieczeństwa o konsensus niezbędny do sprostania wyzwaniom na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Mówił o groźbie rozprzestrzeniania się konfliktów.

Historyczna wizyta księcia Williama

Drugi w linii do brytyjskiego tronu książę William rozpoczął czterodniową wizytę w Izraelu, w trakcie której odwiedzi także okupowane terytoria palestyńskie. Jest to pierwsza oficjalna wizyta państwowa członka rodziny królewskiej w państwie żydowskim. Samolot specjalny z księciem Williamem na pokładzie wylądował na lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie późnym popołudniem.