Grecja

Grecja

Greccy rolnicy protestują. Nie chcą reformy emerytur

Rolnicy zablokowali we wtorek ruch na głównej autostradzie w północnej części Grecji, nasilając trwające w całym kraju protesty przeciwko posunięciom oszczędnościowym wymaganym przez zagranicznych wierzycieli, w tym przeciw reformie systemu emerytalnego.

Dwa tysiące imigrantów dziennie dopływa do greckich wybrzeży

W styczniu 2016 roku u wybrzeży Grecji, Turcji i Włoch w wypadkach łodzi z migrantami zginęło 360 osób - podała Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM). Do samej Grecji dotarło w tym czasie 62 tysiące migrantów, czyli ok. dwa tysiące dziennie.

Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice

W proteście przeciwko rządowym planom reformy systemu emerytalnego strajkują we wtorek w Grecji marynarze. Z Aten, Pireusu i innych greckich portów nie wypłynęły żadne promy, co oznacza, że wyspy, na których nie ma lotnisk, są odcięte od świata.

Bijatyka między migrantami. Zabity i dwóch rannych

Jeden Pakistańczyk zginął, a dwóch zostało rannych po ataku z użyciem noża przez grupę Afgańczyków. Do zdarzenia doszło niedaleko przejścia Idomeni na północy Grecji, na granicy z Macedonią - poinformowała grecka policja. Jeden ranny jest w stanie krytycznym.

Cipras zapowiada, że Grecja nie odstąpi od reform

W pierwszą rocznicę zwycięstwa w wyborach parlamentarnych i przejęcia władzy przez Syrizę premier Grecji Aleksis Cipras zapowiedział, że jego rząd nie odstąpi od reform, w tym także systemu emerytalnego. "Musimy iść do przodu" - podkreślił Cipras.

Wypuszczono ratowników podejrzewanych o handel ludźmi

5 ratowników morskich zatrzymanych w czwartek na greckiej wyspie Lesbos, podejrzewanych o handel ludźmi, zostało zwolnionych. O ich wypuszczeniu poinformowała policja. Nie podano oficjalnej informacji, czy postawiono im zarzuty.

23 tys. migrantów dotarło do Grecji tylko w styczniu

Od początku stycznia do Grecji dotarło przez Morze Śródziemne prawie 23 tys. migrantów, a do Włoch - 260 uchodźców. Od początku roku 58 osób utonęło, próbując dostać się na Stary Kontynent - podała w środę Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM).