Energetyka atomowa

Energetyka atomowa

Nie żyje szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

Zmarł dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano - poinformowała agencja Reutera, powołując się na oświadczenie rozesłane przez MAEA do państw członkowskich. Amano, japoński dyplomata, na czele MAEA stał od 2009 roku. Miał 72 lata.

"Zła odpowiedź na złą decyzję" Waszyngtonu

Czasu jest coraz mniej, ale ciągle jest, by uratować porozumienie atomowe z Iranem - oświadczył szef brytyjskiej dyplomacji. Szef francuskiej dyplomacji apeluje zaś do europejskich partnerów, by w kwestii Teheranu zachowali jedność. Brytyjski dziennik "Financial Times" pisze tymczasem, że podejmując prowokacyjne działania Iran wpada w pułapkę zastawioną przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Iran przyznaje: przekroczyliśmy pułap wzbogacania uranu. I ostrzega, że to nie koniec

Iran rozpoczął wzbogacanie uranu do poziomu 4,5 procent, co odpowiada obecnym potrzebom kraju - oświadczył w poniedziałek rzecznik irańskiej agencji energii atomowej Behruz Kamalwandi. Limit wyznaczony przez międzynarodowe porozumienie atomowe to 3,67 procent. Wcześniej Kamalwandi ostrzegał, że Teheran może wzbogacać uran na jeszcze wyższych poziomach.

USA żądają nadzwyczajnej sesji MAEA w sprawie Iranu

USA zażądały zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. To w związku z decyzją Iranu o ponownym wzbogacaniu uranu powyżej limitu 3,67 procent ustalonego w porozumieniu nuklearnym z 2015 roku.

Iran postanowił wzbogacać uran. Jak daleko stąd do bomby atomowej?

Iran postanowił - jak tłumaczy, w odpowiedzi na kroki Stanów Zjednoczonych - naruszyć postanowienia umowy atomowej z 2015 roku. Co to oznacza? Na pytania tvn24.pl odpowiada Paulina Iżewicz, starsza analityczka w amerykańskim James Martin Center for Nonproliferation Studies w Middlebury Institute of International Studies.

Zdalnie sterowane żurawie rozpoczęły usuwanie paliwa jądrowego

Rozpoczęto usuwanie prętów paliwowych z drugiego ze zniszczonych reaktorów elektrowni atomowej w Fukushimie - poinformowała agencja Reutera. Prace w silnie skażonym rejonie reaktora przeprowadzane są przy użyciu zdalnie sterowanych żurawi. W 2011 roku w japońskiej Fukushimie doszło do największej katastrofy nuklearnej od 1986 roku.

Atom, rakiety, sankcje, bliskowschodnie sojusze. O co chodzi z Iranem?

Uczestnicy warszawskiej konferencji, według oficjalnych deklaracji, mają pochylić się nad sprawami pokoju i bezpieczeństwa na całym Bliskim Wschodzie. Od początku jednak niektórzy jej uczestnicy sygnalizują, że problemem numer jeden w regionie - i problemem numer jeden na obradach - jest Iran, jego agresywna polityka zagraniczna, w tym program balistyczny i ambicje atomowe. O co chodzi z Iranem? Zapytaliśmy o to ekspertkę zajmującą się tym krajem, Paulinę Iżewicz, starszą analityczkę w amerykańskim James Martin Center for Nonproliferation Studies.

Minister "ostro walczy" o atom

Ministerstwo Energii "ostro walczy w ramach polskiej polityki" o zgodę na włączenie do miksu energetycznego energetyki jądrowej - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

W deklaracjach "denuklearyzacja", w ośrodku jądrowym "trwają prace"

Zdjęcia satelitarne wskazują, że Korea Północna w szybkim tempie modernizuje infrastrukturę na terenie swojego ośrodka badań jądrowych w Jongbjon - pisze portal 38north.org. W Jongbjon mieści się jedyny znany północnokoreański reaktor mający kluczowe znaczenie w programie budowy broni jądrowej.

Imponujące zarobki w atomowej spółce

Nawet 55 tysięcy złotych miesięcznie - tyle do połowy ubiegłego roku mógł zarabiać Krzysztof Sadłowski, który pełni obowiązki prezesa spółki PGE EJ1, zajmującej się budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Po zmianie przepisów jego maksymalne zarobki to niecałe 38 tysięcy złotych.