Energetyka atomowa

Energetyka atomowa

Imponujące zarobki w atomowej spółce

Nawet 55 tysięcy złotych miesięcznie - tyle do połowy ubiegłego roku mógł zarabiać Krzysztof Sadłowski, który pełni obowiązki prezesa spółki PGE EJ1, zajmującej się budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Po zmianie przepisów jego maksymalne zarobki to niecałe 38 tysięcy złotych.

"Korea Północna mogła unieruchomić reaktor"

Korea Północna mogła unieruchomić swój jedyny reaktor jądrowy - podał wyspecjalizowany w śledzeniu wydarzeń w tym kraju portal 38 North. Doniesienia te napłynęły przed zapowiedzianymi spotkaniami przywódców Korei Północnej, Korei Południowej i USA, którzy będą mówić o możliwej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Resort zdrowia apeluje o nieprzyjmowanie preparatów z jodem na własną rękę

Jod, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane, dlatego nie należy przyjmować go na własną rękę - ostrzega polski resort zdrowia w związku z informacjami o rozdawaniu tabletek z jodem na zachodzie Niemiec. Tamtejsi mieszkańcy obawiają się awarii elektrowni jądrowej w Belgii. - Uważam, że to ma też taki polityczny wydźwięk na stronę belgijską - mówi przewodniczący Europejskiego Instytutu Kultury i Mediów Polonicus mieszkający w niemieckim Akwizgranie. Materiał programu "Polska i Świat".

"Stop elektrowniom jądrowym". 90-kilometrowy "łańcuch" ludzi

Około 50 tysięcy Belgów, Niemców i Holendrów utworzyło w niedzielę ludzki łańcuch ciągnący się przez 90 kilometrów, by domagać się natychmiastowego zamknięcia dwóch belgijskich reaktorów atomowych w elektrowniach w Doel i Tihange - poinformowali organizatorzy protestu.

Polska może mieć nawet trzy elektrownie jądrowe

W perspektywie lat 2050 - 2060 w Polsce mogłoby powstać "do trzech elektrowni jądrowych" - powiedział w czwartek minister energii Krzysztof Tchórzewski. Zapewnił, że on sam jest zwolennikiem tego rodzaju energetyki.

Teheran o groźbach Trumpa: to tylko propaganda

Donald Trump, gdy obejmie urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych, nie będzie w stanie jednostronnie zerwać porozumienia nuklearnego podpisanego przez Teheran z sześcioma światowymi mocarstwami - oznajmił prezydent Iranu Hasan Rowhani.

Wypełniają zobowiązania, odrzucają pomysł Trumpa: jeśli zerwie umowę, my ją spalimy

Iran wypełnił zobowiązania podjęte w lipcu 2015 roku i zdemontował setki używanych do wzbogacania uranu wirówek w kompleksie Fordow - podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Jednocześnie Teheran dał do zrozumienia, że samo porozumienie atomowe wynegocjowane z mocarstwami dwa lata temu nie podlega renegocjacji, co sugeruje prezydent elekt USA Donald Trump.

Rosja zrywa atomową współpracę z USA

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał rozporządzenie o wstrzymaniu porozumienia między Rosją a USA o współpracy w badaniach naukowych w sferze jądrowej i energetycznej. Jednocześnie podpisał rozporządzenie o zakończeniu obowiązywania umowy Rosatomu z USA. Rozporządzenia zamieszczono w środę na stronie internetowej rosyjskiego rządu.