Czechy

Czechy

Czeskie kontrole artykułów żywnościowych nie są orientowane "celowo" na żywność importowaną z Polski w celu jej dyskredytacji - zapewnił po spotkaniu ze Stanisławem Kalembą czeski minister rolnictwa Peter Bendl. Szefowie resortów rozmawiali w poniedziałek na temat bezpieczeństwa żywności i jakość polskich produktów spożywczych. Podpisali też komunikat w sprawie zacieśnienia współpracy.

Czeska Państwowa Inspekcja Weterynaryjna (SVS) uznała, że nie może spełnić prośby Polaków o ponowne przebadanie skażonego mięsa, ponieważ cała 320-kg partia koniny została już sprzedana. Sprawę skomentował również czeski minister rolnictwa Peter Bendl.

Czwartek to ostatni dzień urzędowania prezydenta Czech Vaclava Klausa, który odchodzi po dwóch kadencjach. Klaus przez 22 lata współtworzył politykę swojego kraju, zajmując najważniejsze stanowiska w państwie i budząc kontrowersje, w tym także w Brukseli, m.in. z powodu swego eurosceptycyzmu.

Państwa Europy Środkowo-Wschodniej, Niemcy i Francja czują się odpowiedzialne za jedność Europy i przyszłość integracji europejskiej - zadeklarował premier Donald Tusk po spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Francji oraz kanclerz Niemiec. Jak dodał, jedność należy budować za pomocą trzech narzędzi: unii walutowej i gospodarczej, konkurencyjności gospodarek państw członkowskich oraz umacniania europejskich zdolności obronnych.

Czeski Senat oskarżył prezydenta Vaclava Klausa o, jak podaje agencja Reutera, "zdradę" i rozpoczął procedurę impeachmentu. Głowa państwa ma stanąć przed Trybunałem Konstytucyjnym za zarządzoną w styczniu masową amnestię, w wyniku której na wolność wyszła 1/3 czeskich więźniów.

Ponad 3 tony ważyła mogąca zawierać koninę partia mięsa, która trafiła do produkującego hamburgery zakładu przetwórczego w woj. śląskim. Służby weterynaryjne, które prowadzą kontrolę, zabezpieczyły kilkadziesiąt kilogramów mięsa z tej partii. Pobrano też próbki do badań. Kontrola ma związek z informacjami czeskich służb weterynaryjnych o tym, że hamburgery ze śląskiego zakładu zawierały koninę.

Stabilizuje się sytuacja po silnych opadach śniegu, jakie nawiedziły Europę Środkową. W środę z największymi utrudnieniami walczyły Węgry w regionach przy północnych granicach tego kraju ze względu na śnieg nieprzejezdna była część dróg. Ze względu na warunki opóźnione były niektóre połączenia na wiedeńskim lotnisku.

Atak zimy wywołuje coraz większe utrudnienia przy granicy węgiersko-słoweńskiej. W przygranicznych regionach na Węgrzech z powodu opadów śniegu we wtorek utknęły setki ciężarówek, zabrakło już dla nich miejsc parkingowych. Trudne warunki panują na drogach i na kolei w całej Europie Środkowej.

Kilkudziesięciu czeskich intelektualistów oświadczyło w niedzielę, że były socjaldemokratyczny premier Milosz Zeman, który pokonał konserwatystę Karela Schwarzenberga w drugiej turze powszechnych wyborów prezydenckich, nigdy nie będzie ich prezydentem.

Na Dworcu Głównym we Wrocławiu przez dwie godziny stało pięć pociągów. Nie wyjechały w trasę, bo o 7.00 rozpoczął się strajk ostrzegawczy kolejarzy. Na Dolnym Śląsku stanęło w sumie 45 składów. Opóźnienia, powstałe przez polski strajk, odczuli też Czesi.