Chiny zdały sobie sprawę, że mają ograniczony czas na wpłynięcie za pomocą negocjacji na rozwijający się program nuklearny Korei Północnej - powiedziała w piątek w Pekinie Susan Thornton z Departamentu Stanu USA.
Chińskie myśliwce przechwyciły w środę amerykański samolot zwiadowczy nad Morzem Południowochińskim - poinformowała w sobotę agencja Reutera. Obserwatorzy mówią o pokazie siły przed zbliżającym się szczytem Shangri-La Dialogue poświęconym bezpieczeństwu w regionie.
"Problem nuklearny Korei Północnej" - ten argument nie przekonuje ani Chin, ani Rosji. Oba kraje są przeciwne instalacji amerykańskiego systemu antyrakietowego THAAD. Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi potwierdził to w piątek po rozmowach z Siergiejem Ławrowem, szefem rosyjskiego MSZ.
Tajwańska armia ćwiczyła w czwartek zachowanie podczas potencjalnego ataku ze strony wojsk Chin kontynentalnych. Te doroczne manewry są największymi ćwiczeniami wojskowymi na Tajwanie.
W Chinach prowadzone jest śledztwo w sprawie sześciu obywateli Japonii podejrzanych o "nielegalną działalność" - powiedziała rzeczniczka chińskiego MSZ. Wcześniej o przetrzymywaniu w Chinach sześciu Japończyków informowała agencja Kyodo. Amerykański dziennik "New York Times" podał z kolei w sobotę, że co najmniej 18 informatorów CIA w Chinach zostało zabitych lub trafiło za kratki.
Minister spraw zagranicznych Filipin Alan Peter Cayetano bagatelizował w poniedziałek chińskie groźby rozpoczęcia wojny, które na spotkaniu z przywódcą Chin Xi Jinpingiem miał przed kilkoma dniami usłyszeć filipiński prezydent Rodrigo Duterte.
Chiny potwierdziły w piątek wieczorem, że w ostatnich dniach przechwyciły amerykański samolot wojskowy, ale zapewniły, że doszło do tego "zgodnie z prawem". Pentagon uznał wcześniej te działania za "nieprofesjonalne".
Dwa chińskie myśliwce Su-30 przechwyciły amerykański samolot zwiadowczy WC-135, przeznaczony do wykrywania śladów skażenia jądrowego w atmosferze. Według Pentagonu zrobiły to w sposób "nieprofesjonalny", podlatując zdecydowanie za blisko.
Chiny liczą, że nowy rząd Korei Południowej zaradzi problemom, jakie wystąpiły w relacjach między Pekinem a Seulem - powiedział w czwartek szef chińskiej dyplomacji Wang Yi. Stosunki między dwoma krajami ucierpiały przez napięcia wokół amerykańskiego systemu THAAD.
Chiny zainstalowały wyrzutnie pocisków rakietowych na jednej ze spornych raf Morza Południowochińskiego, aby odstraszyć wietnamskich płetwonurków wojskowych - podała agencja Reutera, powołując się na chińską gazetę państwową "Defence Times".
Chińska policja kupuje sprzęt do pobierania próbek DNA, który według obserwatorów może posłużyć do zaostrzenia kontroli w regionie Sinciangu (Xinjiang) na północnym zachodzie kraju. Region ten od dawna zmaga się z separatystami.
Prezydenci Chin i Białorusi - Xi Jinping i Alaksandr Łukaszenka - podczas spotkania w Pekinie poinformowali o zamiarze utworzenia białorusko-chińskiej grupy roboczej do walki z kolorowymi rewolucjami. Grupa miałaby także przeciwdziałać terroryzmowi - dodał Łukaszenka, którzy uczestniczył w Forum Pasa i Szlaku.
Prezydent Chin Xi Jinping spotkał się w Pekinie ze specjalnym wysłannikiem nowego prezydenta Korei Południowej Park Bjong Sugiem. Według wysłannika Xi podkreślił wagę poprawiania relacji z Seulem, które ucierpiały przez napięcia wokół systemu THAAD.
Prezydent Chin Xi Jinping powiedział podczas ceremonii otwarcia poniedziałkowej sesji drugiego dnia Forum Pasa i Szlaku, że ta chińska inicjatywa "musi odrzucić protekcjonizm i unikać fragmentacji".
Ambasador Filipin w Chinach Jose Santiago Santa Romana poinformował w weekend, że oba kraje zamierzają rozpocząć konsultacje w sprawie Morza Południowochińskiego. Rozmowy mają toczyć się w Chinach. Pekin jak na razie nie potwierdza informacji strony filipińskiej.
Polacy zapisali się w historii Chin pięknymi zgłoskami, zapisują się nadal. Trzeba wrócić pamięcią do tych, którzy budowali miasto Harbin - mówiła w sobotę w Pekinie na spotkaniu z chińską Polonią premier Beata Szydło. Spotkanie miało miejsce dzień przed rozpoczęciem się w Pekinie międzynarodowego Forum Pasa i Szlaku.
Prezydent Chin Xi Jinping pogratulował zwycięzcy wyborów prezydenckich w Korei Południowej, już zaprzysiężonemu Mun Dze Inowi. Wyraził też gotowość do współpracy z Seulem w celu poprawienia relacji w sytuacji, gdy są one najgorsze od ich ustanowienia w 1992 r.
Szybka reakcja kierowcy i jego kolegi uratowała życie motocyklisty we wschodnich Chinach. Na zdjęciach z monitoringu widać, jak prowadzący motocykl nieskutecznie usiłował się zatrzymać. Po uderzeniu w zbiornik z paliwem ciężarówki, oba pojazdy stanęły w ogniu. Chwilę później mężczyzna z samochodu - razem z kolegą - wyskoczył na zewnątrz i ruszył na pomoc motocykliście. Ta przyszła w porę. Mężczyzna z poparzeniami trafił do szpitala. Oba pojazdy doszczętnie spłonęły.
Delegacja amerykańskiego Kongresu złożyła we wtorek wizytę w siedzibie Dalajlamy XIV w Indiach, chcąc zwrócić uwagę na problem praw człowieka w Tybecie, w czasie gdy relacje między prezydentem USA Donaldem Trumpem a Chinami ulegają ociepleniu.