Chiny

Chiny

Siedem ofiar nożownika. Zaatakował w szpitalu

Siedem osób, w tym sześć pielęgniarek, zginęło w czwartek wskutek ataku nożownika w szpitalu w Beidaihe, bardzo popularnym wśród elit rządzących nadmorskim kurorcie na północnym wschodzie Chin - poinformowała agencja Xinhua.

Australijczycy zaleją Chiny? Po 10 latach negocjacji otwierają szeroko granice

Chiny i Australia po prawie 10-letnich negocjacjach podpisały umowę o wolnym handlu. Jej główne założenia to zniesienie cła na ok. 90 proc. dóbr eksportowanych z Australii do Państwa Środka. Z kolei Chińczycy będą mogli inwestować w Australii znacznie więcej niż dotychczas bez powiadamiania tamtejszego rządu. Porozumienie podpisano podczas odbywającego się w Australii szczytu G20.

Miedź tanieje. Przez spowolnienie w Chinach

Miedź na giełdzie w Londynie tanieje kolejną sesję i nadal ma na to wpływ słabsza dynamika wzrostu produkcji przemysłowej w Chinach - informują maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 6.635,50 USD, po zniżce o 0,3 proc.

Powietrzni szpiedzy nad Hainanem. Chiny protestują

Protesty Chin przeciwko szpiegowskim lotom amerykańskich samolotów doprowadziły do zawarcia porozumienia, które ma obniżyć napięcie na linii chińskie wojsko - US Army. Stany Zjednoczone nie zamierzają jednak rezygnować z misji zwiadowczych w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, nad wodami międzynarodowymi - zastrzega Pentagon.

J-31 zamiast F-35, J-15 zamiast Su-33. Cuda techniki po chińsku

Samolot wart miliardy dolarów wykradziony i podrobiony w Chinach. Do takiego wniosku dochodzą amerykańscy eksperci lotniczy, widząc zdjęcia najnowszego chińskiego myśliwca J-31, który zaprezentowano na szczycie APEC. Samolot do złudzenia przypomina słynnego F-35, będącego najdroższym projektem zbrojeniowym w historii Ameryki. ("Polska i Świat")

Szarmancki gest Putina. Zbyt szarmancki dla chińskiej cenzury

Władimir Putin w czasie pokazu fajerwerków niespodziewanie okrył swoim płaszczem żonę prezydenta Chin. Zdarzenie pokazała "na żywo" chińska telewizja państwowa, a incydent stał się hitem internetu. Ten szarmancki gest nie spodobał się chińskiej cenzurze, bo ta usuwa z sieci wszystkie zdjęcia i wideo związane z niezręcznością w loży VIP w czasie szczytu APEC.

Globalne ambicje Chińczyków. "Prowadzą ekspansywną politykę"

- Chiny mają wielki potencjał zarówno militarny, jak i ekonomiczny, ale zachowują się bardzo ostrożnie. Jednak w praktyce prowadzą politykę ekspansywną. Jeżeli zwrócimy uwagę na to, co robią Chińczycy w Afryce, Ameryce Łacińskiej i to nie tylko gospodarczo, to zauważymy, że robią to, aby wzmacniać swoją pozycję polityczną na świecie. Chińczycy są świadomi, że inne państwa nie lubią podlegać szczególnej zależności od wielkich mocarstw, więc ich retoryka jest skromna, ale praktyczna działalność bardzo aktywna - uważa amerykanista Longin Pastusiak. - Barack Obama chciałby zawrzeć z Chińczykami porozumienie w sprawie współpracy inwestycyjnej. Amerykanie są zainteresowani ekspansją inwestycyjną na tamtejszy rynek. Dlatego prezydent USA chciałby stworzyć lepsze warunki biznesowi amerykańskiemu do lokowania swojego kapitału w Chinach - dodaje Pastusiak. Chiny i USA będą też miały decydujący wpływ na globalne porozumienie dotyczące polityki klimatycznej - podkreśla Oskar Pietrewicz z CSPA.

"Made in China"? Nie. Putin "uczył" Chińczyka, jak robić smartfony

Ma dwa ekrany, jest nowoczesnym smartfonem i wyprodukowano go w... Rosji. Telefon YotaPhone 2 ma też mocnego ambasadora, a jest nim sam prezydent Rosji. W niedzielę Władimir Putin "chwalił się" nim prezydentowi Xi Jinpingowi. Chiński przywódca dostał telefon w prezencie i jest pierwszym na świecie posiadaczem niedostępnego jeszcze w sprzedaży YotaPhone'a 2.

Chińska gospodarka zwalnia na dobre

Oficjalny wskaźnik PMI w przemyśle Chin w październiku spadł do 50,8 pkt. Miesiąc wcześniej wynosił on 51,1. Mimo że wartość wskaźnika wynosząca powyżej 50 oznacza wzrost, to coraz bardziej realne staja się obawy dotyczące stałego spowolnienia Chin.

Potężny amerykański radar w Japonii. Chiny: niszczenie stabilności regionu

Stany Zjednoczone niszczą stabilność Azji Północno-Wschodniej, a jednostronne dbanie o swoją obronność "nie sprzyja wzajemnemu zaufaniu" - stwierdził w czwartek rzecznik chińskiego MSZ w reakcji na informację, jaka napłynęła z Japonii. Tokio podało, że we wtorek do portu w Kyoto przybył potężny pływający radar pasma X (SBX-1) - jeden z najważniejszych elementów programu tarczy antyrakietowej, jaką USA rozmieszcza w Japonii.