Chiny

Chiny

Pomimo globalnego spowolnienia gospodarki, ludzkość nadal wydaje na wojsko więcej pieniędzy niż pod koniec zimnej wojny. Zmienia się jednak powoli to, kto wydaje najwięcej. Dotknięty problemami finansowymi Zachód ogranicza budżety resortów obrony, podczas gdy reszta świata czyni wręcz przeciwnie. Przodują w tym zwłaszcza Chiny i Rosja.

USA i Chiny uzgodniły w sobotę podjęcie wspólnych działań w celu denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Następuje to w chwili nasilającego się napięcia w regionie, m.in. z powodu wojowniczej retoryki ze strony Korei Północnej.

Siedmioletnia dziewczynka to pierwsza ofiara nowego szczepu ptasiej grypy w Pekinie - poinformowały lokalne media w sobotę. Dziecko przebywa w szpitalu, jego stan jest stabilny. Ogółem w Chinach na ptasią grypę szczepu H7N9 od zeszłego miesiąca zmarło 11 osób.

Amerykański sekretarz stanu John Kerry spotka się w sobotę z liderami Chin. Będzie namawiał ich do zwiększenia presji na Koreę Północną, tak by zaprzestała wojennej retoryki i powróciła do rozmów nuklearnych. W piątek, kończąc swoją wizytę w Korei Płd. Kerry powiedział, że jeśli Pjongjang będzie przestrzegać swoich zobowiązań międzynarodowych, to jest gotowość do wznowienia pomocy dla jego mieszkańców. W zamian jednak za denuklearyzację.

Według nieoficjalnych informacji pojawiających się w azjatyckich mediach, chińskie wojsko ma od końca marca gromadzić siły w pobliżu granicy z Koreą Północną. Pisał o tym nawet kontrolowany przez partię dziennik "Global Times". Teraz oficjalna agencja prasowa Xinhua zdecydowanie zaprzecza tym doniesieniom.

Wyzdrowiał czteroletni chłopiec z Szanghaju, zarażony wirusem ptasiej grypy H7N9 - poinformowali lekarze. Agencja Xinhua pisze, że jest to pierwszy przypadek całkowitego wyzdrowienia osoby zarażonej tym wirusem. Chłopca wypisano ze szpitala.

Były chiński minister kolei Liu Zhijun, który w niesławie opuszczał swoje stanowisko w ubiegłym roku, został formalnie oskarżony o korupcję i nadużycia władzy. Liu grozi długoletnie więzienie a nawet kara śmierci.

Zamiast tanich pamiątek wolą luksusową torebkę z Paryża czy zegarek z Włoch. Tym samym stają się najlepszym źródłem dochodu dla branży turystycznej. Turyści z Chin wydali na podróże w roku 2012 najwięcej - wynika z raportu opublikowanego przez Światową Organizację Turystyki.

W tym miesiącu Pekin odwiedzi przewodniczący kolegium szefów sztabów armii USA, generał Martin Dempsey - poinformował w środę Pentagon. W oświadczeniu dodano też, że telefonicznie ws. Korei Północnej rozmawiali sekretarz obrony USA Chuck Hagel i jego odpowiednik po chińskiej stronie - Chang Wanquan.

Krystian Herba zamiast prostych, gładkich tras woli wspinaczkę po schodach. I jest w tym najlepszy na świecie. Parę tygodni temu wskoczył na najwyższy wieżowiec w Chinach, pokonując 2754 stopnie. Na pytanie, czym się zajmuje, odpowiada prosto: - Skaczę na rowerze.

Nie sądzę, aby sytuacja na Półwyspie Koreańskim przekształciła się w gorącą wojnę. Kim Dzong Un miałby wtedy świadomość całkowitej izolacji. Nawet żelazny sojusznik - Chiny - pozostawiłby go w samotności - powiedział w TVN24 prof. Edward Haliżak, dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW. W nocy z czwartku na piątek Kim Dzong Un postawił siły zbrojne w stan alertu i ogłosił gotowość wojsk rakietowych do ataku na Koreę Południową i Stany Zjednoczone. W sobotę Phenian ogłosił, że jest w "stanie wojny".

Więcej śpiewa niż mówi, ale jak już śpiewa, to wyłącznie pieśni patriotyczne, które sławią potęgę Chin. Żona prezydenta kraju Li Peng Yuan staje się - a to w Chinach nowość - prawdziwą celebrytką. Chińczycy śledzą jak wygląda, co na sobie ma i oczywiście co robi.