Duda z Chinami podpisuje strategiczne partnerstwo

Ze świata

tvn24Wspólna konferencja prasowa prezydenta Dudy i przywódcy Chin Xi Jinpinga

Mam nadzieję, że Polska stanie się bramą do Europy dla Chin, przede wszystkim pod względem gospodarczym, że będą realizowane wspólne inwestycje - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem.

Prezydent Andrzej Duda i przewodniczący ChRL Xi Jinping podpisali w poniedziałek oświadczenie o ustanowieniu wszechstronnego strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami.

Dyplomacja i gospodarka

Prezydent Duda podczas oświadczeń dla prasy podkreślił, że wizyta ta pokazuje "jednoznacznie intensyfikację relacji Polski z Chińską Republiką Ludową na stopniu dyplomatycznym i gospodarczym". - Mam nadzieję, że Polska stanie się bramą do Europy dla Chin, nie tylko pod względem symbolicznym, ale przede wszystkim faktycznie pod względem gospodarczym, że będą realizowane wspólne inwestycje, że będzie realizowana współpraca, która umożliwi wykorzystanie naszego potencjału portowego - zaznaczył Duda.

Mówił o porcie w Gdańsku, bo - jak zaznaczył - "tam mamy terminal dużych głębokości" i "może się tam odbywać intensywna wymiana towarowa i gospodarcza".

Członkostwo w AIIB

Członkostwo Polski w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych to ważny element inwestycyjny, mam nadzieję, że będzie miał istotne znaczenie dla polskiej sytuacji gospodarczej - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Prezydent podczas wspólnych oświadczeń z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem zaznaczył, że w połowie czerwca zostały ostatecznie ratyfikowane dokumenty, które kończą proces wstępowania Polski do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych. Mówił, że Polska jako jedyny kraj Europy Środkowo-Wschodniej należy do członków założycieli tego banku i jego udziałowców. - Mamy nadzieję, że ten niezwykle ważny element inwestycyjny, który będzie realizowany i w krajach azjatyckich, ale także i w Europie, w Polsce, że nasza obecność w tej wielkiej światowej instytucji będzie miała także istotne znaczenie dla polskiej sytuacji gospodarczej - powiedział prezydent. Według prezydenta podczas rozmów polskich i chińskich przywódców podkreślona została potrzeba synergii między chińską koncepcją Jednego Pasa i Jednego Szlaku a polskim planem na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Przyjazna i udana

Tymczasem jak powiedział przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping "Polska może odgrywać bardzo ważną rolę w połączeniu między Chinami a Europą". - Rezultaty rozmów bardzo przyczyniają się do rozwoju polsko-chińskich relacji - dodał.

Xi Jinping podkreślił, że jest to pierwsza od 12 lat państwowa wizyta przewodniczącego Chin w Polsce.

- Celem mojej wizyty jest zacieśnianie tradycyjnej przyjaźni chińsko-polskiej, umocnienie wzajemnego zaufania politycznego oraz promowanie wspólnego rozwoju - powiedział. Zaznaczył, że rozmowa z prezydentem Dudą była "przyjazna i udana". - Osiągnęliśmy szerokie porozumienie w kwestii relacji chińsko-polskich oraz w sprawach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania - oświadczył. Przewodniczący ChRL przypomniał, że zostało podpisane wspólne oświadczenie w sprawie ustanowienia wszechstronnego strategicznego partnerstwa między RP a Chinami. - Zgodziliśmy się, że obie strony powinny stymulować długoterminowy i stabilny rozwój relacji dwustronnych w oparciu o zasady wzajemnego szacunku i obopólnej, korzystnej współpracy - powiedział. - Doszliśmy do porozumień w sprawach sformułowania założeń chińsko-polskiego planu współpracy, utworzenia komitetu sterującego ds. współpracy przemysłowej, rozwoju obszarów łączności i informacji, wzmocnienia inwestycji w zakresie infrastruktury i logistyki - dodał. Xi Jinping zaznaczył, że po południu wspólnie z prezydentem Dudą symbolicznie otworzy linię kolejową na trasie Chiny-Europa pod marką China Railway Express. Mówił o dużym znaczeniu Polski w połączeniu Chin z Europą. - Jestem przekonany, że Polska może dalej odgrywać bardzo ważną rolę w połączeniu między Chinami a Europą. Rezultaty rozmów bardzo przyczyniają się do rozwoju polsko-chińskich relacji - podkreślił.

Oświadczenie o partnerstwie

W poniedziałek w Warszawie prezydent Andrzej Duda i przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga podpisali oświadczenie o strategicznym partnerstwie.

"Polska i Chiny postrzegają siebie nawzajem jako długoterminowych i stabilnych partnerów strategicznych, a swój rozwój – jako znaczącą okazję do obopólnie korzystnej współpracy" - czytamy w oświadczeniu. Podkreślono w nim, że oba państwa zbudowały wzajemne zaufanie polityczne, które umożliwia regularną i otwartą wymianę poglądów na wysokim szczeblu politycznym. "Oba państwa, w duchu wzajemnego poszanowania, równego traktowania i obopólnie korzystnej współpracy, wzmocnią współpracę w sferze politycznej, gospodarczej, społecznej, kulturalnej i w innych obszarach, koordynację i współdziałanie w sprawach międzynarodowych i regionalnych, a także podniosą poziom relacji dwustronnych w kompleksowy sposób dla zapewnienia korzyści obu narodom" - zaznaczono.

Zobacz całą konferencję.

Cała konferencja prasowa prezydenta Andrzeja Dudy i przywódcy Chin Xi JinpingaTVN24 BiS

Autor: mb//ms / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: