blog

blog

Ciśnienie spada, biomet coraz gorszy

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ niżu znad Niemiec. Nadal napływać będzie ciepła masa powietrza polarno-morskiego (PPmc) znad Morza Śródziemnego.

"Przez Polskę galopem popędzą wiatr, deszcz i śnieg"

Gdybym miała ucieleśnić zjawisko meteorologiczne, jakim jest wiatr, wybrałabym postać konia arabskiego - smukłego, o silnych mięśniach i łabędzio wygiętej szyi, rozdętych chrapach i dużym temperamencie. Arabskie przysłowie mówi "między uszami konia wieje niebiański wiatr".

Arleta Unton-Pyziołek o "ślągwie", czyli o pogodzie mglistej i wilgotnej

Kilka dni temu nasz redakcyjny kolega spojrzał przez okno na nieciekawą pogodę i z dezaprobatą powiedział "eee, taka ślągwa na dworze". Swoją wypowiedzią wywołał rozbawienie i zdumienie w całej redakcji. Co to takiego ta ślągwa? Nie pamiętam, abym w mojej czternastoletniej pracy w zawodzie synoptyka meteorologa (jest jeszcze synoptyk hydrolog) używała takiego określenia, ale pamięć ludzka jest zawodna.

Synoptyk: "Przyroda traktuje nas jak rybki". Rozpoczął się okres gwałtownych zjawisk

Najbliższe 24 godziny, pod względem pogodowym, będą dla nas, dla naszych organizmów, dużym stresem. A to za sprawą dużego spadku temperatury i szybkiej, zdecydowanej wymiany masy powietrza. Przyroda przeprowadza właśnie na nas niezły eksperyment i traktuje jak rybki, którym gwałtownie wymienia wodę cieplutką i przyjemną, na zimną, taką prosto z górskiego strumienia…

Przez Polskę przejdzie zatoka niżowa

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia z frontem atmosferycznym, przemieszczającym się od Dolnego Śląska w kierunku Podlasia i Suwalszczyzny.