Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska

Bez przełomu w sprawie śmierci Chaszodżdżiego. ONZ apeluje do Arabii Saudyjskiej

Śledztwo przeprowadzone przez Arabię Saudyjską w sprawie śmierci dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego nie wykazało, kto był zleceniodawcą tego zabójstwa - poinformowała w środę w Genewie Agnes Callamard, sprawozdawczyni ONZ do spraw pozasądowych, doraźnych i arbitralnych egzekucji. Wcześniej ekspertka wskazała, że istnieją "wiarygodne dowody" świadczące o tym, że to następca tronu Arabii Saudyjskiej Muhammad ibn Salman mógł być osobiście odpowiedzialny za zamordowanie dziennikarza.

Pompeo leci do "wielkich sojuszników" rozmawiać o Iranie

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo ogłosił w niedzielę, że udaje się do Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, by rozmawiać o Iranie. Powtórzył, że Waszyngton jest otwarty na rozmowy z Teheranem bez warunków wstępnych. - Wiedzą, gdzie nas znaleźć - dodał.

Brytyjski rząd przegrał proces, decyzja Trumpa zablokowana

Brytyjski rząd przegrał w czwartek proces dotyczący sprzedaży broni do Arabii Saudyjskiej. Sędziowie uznali, że dokonując transakcji, rząd zignorował wysokie ryzyko wykorzystania broni w sposób naruszający przepisy humanitarne. Tego samego dnia w Stanach Zjednoczonych zablokowano decyzję prezydenta Donalda Trumpa, który chciał sprzedać broń Arabii Saudyjskiej i inny krajom arabskim bez ubiegania się o zgodę Kongresu.

Iran odrzuca oskarżenia. Amerykanie pokazują nagranie

Armia Stanów Zjednoczonych udostępniła nagranie, na którym, jak twierdzą Amerykanie, widać Irańczyków ściągających minę z burty uszkodzonego wcześniej tankowca. W czwartek w Zatoce Omańskiej zaatakowane zostały tankowce Kokuka Courageous i Front Altair. Amerykanie twierdzą, że za atakiem stał Teheran, czemu Irańczycy zaprzeczają.

Huti zapowiadają nowe ataki. "Na 300 obiektów"

Rebelianci Huti, którzy uderzyli w ubiegłym tygodniu w obiekty koncernu Aramco, twierdzą, że ataki na cele wojskowe i strategiczne w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej i w bazach koalicji w Jemenie to tylko początek szerszej akcji - podała związana z nimi agencja SABA.

Atak dronów na saudyjskie przepompownie ropy naftowej

Saudyjski minister energetyki Chalid al-Falih poinformował we wtorek, że dwie przepompownie ropy naftowej obsługujące rurociąg Wschód-Zachód zostały zaatakowane przez drony załadowane materiałami wybuchowymi. Do ataków przyznali się jemeńscy rebelianci Huti.

"Sabotaż" u wejścia do Zatoki Perskiej. Celem statki handlowe

Dwa saudyjskie tankowce zostały poważnie uszkodzone podczas "ataku sabotażowego" u wybrzeży miasta Al-Fudżajra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - poinformował minister energetyki Arabii Saudyjskiej Chalid al-Falih. W niedzielę o "sabotażu" wobec jednostek handlowych informowały także władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Twierdzili, że są niewinni. Sąd ich nie wysłuchał, ścięto im głowy

W tym tygodniu Arabia Saudyjska przeprowadziła jedną z największych masowych egzekucji w historii tego kraju. Na długo przed tym, nim wykonano wyroki śmierci, część z 37 skazańców zwróciła się z błagalnym apelem do sądów, by oszczędzono ich życie. Wielu z nich przekonywało o swojej niewinności i twierdziło, że ich zeznania zostały sfałszowane lub wymuszone torturami - pisze CNN.

37 egzekucji. Skazanym ścięto głowy

Arabia Saudyjska przeprowadziła egzekucję 37 swoich obywateli skazanych na karę śmierci w związku z terroryzmem - poinformowało we wtorek saudyjskie MSW. Skazanym ścięto głowy, a jednego z nich ukrzyżowano.

Zaczął Obama, Kongres chciał, żeby Trump skończył. Weto Białego Domu

Prezydent Donald Trump zawetował rezolucję Kongresu USA, nakazującą wstrzymanie amerykańskiego wsparcia dla Arabii Saudyjskiej w konflikcie w Jemenie - poinformował Biały Dom. Już wcześniej administracja waszyngtońska zapowiadała, że prezydent zawetuje rezolucję. To drugie weto amerykańskiego prezydenta.

Pierwszy reaktor atomowy Arabii Saudyjskiej "bliski ukończenia"

Arabię Saudyjską dzielą miesiące od ukończenia pierwszego reaktora atomowego - informuje w czwartek brytyjski "Guardian" powołując się na zdjęcia satelitarne. Gazeta podkreśla zarazem, że saudyjskie władze jak dotąd nie przejawiały gotowości do przyjęcia zabezpieczeń uniemożliwiających stworzenie bomby atomowej.