Zoran Zaew

Zoran Zaew

Konserwatywna macedońska partia WMRO-DPMNE poinformowała, że nie zdołała osiągnąć porozumienia z ugrupowaniem mniejszości albańskiej w sprawie nowej koalicji rządzącej i wezwała do ponownych wyborów.

Rządząca od dekady Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna - Demokratyczna Partia Macedońskiej Jedności Narodowej (VMRO - DPMNE) Nikoły Grujewskiego wygrała przedterminowe wybory parlamentarne, które odbyły się w niedzielę w Macedonii - podała w poniedziałkowy wieczór Państwowa Komisja Wyborcza.

Rządząca do tej pory Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna - Demokratyczna Partia Macedońskiej Jedności Narodowej (WMRO - DPMNE) Nikoły Gruewskiego prowadzi w przedterminowych wyborach parlamentarnych, które odbyły się w niedzielę w Macedonii.

Fiaskiem zakończyły się wysiłki przedstawicieli Unii Europejskiej, którzy zaprosili do Wiednia na rozmowy w celu rozwiązania kryzysu politycznego w Macedonii wszystkie główne partie w tym kraju - podała Komisja Europejska. W rozmowach nie wzięła udziału główna partia opozycyjna.

Prezydent Macedonii Gjorge Iwanow oświadczył, że mimo trwających od kilku dni protestów oraz apeli z kraju i zagranicy nie zamierza cofnąć amnestii dla 56 polityków podejrzanych w związku ze skandalem podsłuchowym.

Największa w Macedonii partia opozycyjna SDSM tuż przed rozwiązaniem parlamentu zapowiedziała bojkot planowanych na czerwiec przedterminowych wyborów powszechnych, uznając, że nie będę one uczciwe. Wybory miały zakończyć trwający od dwóch lat kryzys polityczny.

Macedoński premier Nikoła Gruewski przedstawił list z deklaracją swojej dymisji. Zrobił to przed rozpoczęciem rozmów między przedstawicielami partii politycznych a komisarzem UE Johannesem Hahnem o porozumieniu umożliwiającym wyjście z politycznego kryzysu.

Władzę w Macedonii przejął rząd tymczasowy, który przygotuje przedterminowe wybory do parlamentu - ogłosił w niedzielę premier Nikoła Gruewski. To część porozumienia zawartego latem z opozycją, które zakończyło trwający od miesięcy kryzys polityczny w kraju.

Dzięki mediacji UE w Macedonii wypracowano w nocy z wtorku na środę porozumienie między władzą a opozycją umożliwiające wyjście kraju z głębokiego kryzysu. Główna partia opozycji wróci do parlamentu, na 100 dni przed wyborami ustąpi premier Nikoła Gruewski.