Zoran Zaew

Zoran Zaew

Macedoński parlament przegłosował w piątek poprawkę do ustawy zasadniczej, która zmienia nazwę państwa na Republikę Macedonii Północnej zgodnie z porozumieniem z sąsiednią Grecją. Poprawkę poparło 81 ze 120 parlamentarzystów.

Prokuratura Macedonii ogłosiła w czwartek nowe zarzuty przeciwko byłemu premierowi Nikole Gruewskiemu, który na początku listopada uciekł z kraju, by uniknąć kary więzienia. Miał on 8 listopada rozpocząć odbywanie dwuletniego wyroku za nadużycia władzy.

Mimo fiaska niedzielnego referendum w Macedonii premier Grecji Aleksis Cipras pochwalił szefa rządu tego kraju Zorana Zaewa za jego wysiłki na rzecz wdrożenia umowy Skopje-Ateny w sprawie zmiany nazwy państwa - poinformowały greckie media. Innego zdania jest szef partii współtworzącej w Grecji rządzącą koalicję. Panos Kammenos sprzeciwia się porozumieniu między państwami i fiasko referendum przyjął z zadowoleniem.

Prezydent Macedonii Gjorge Iwanow oświadczył, że nie weźmie udziału w referendum w sprawie zmiany nazwy kraju i wezwał do bojkotu głosowania. Macedończycy mają wypowiedzieć się w niedzielę, czy popierają otwierającą im drogę do UE oraz NATO umowę z Grecją.

- Jesteśmy gotowi, by powitać was jako trzydziestego członka NATO - powiedział w czwartek sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, który odwiedził tego dnia Skopje. 30 września w Macedonii odbędzie się referendum w sprawie przyszłej nazwy kraju. Bez tej zmiany wejście Macedonii do organizacji nie będzie możliwe, bo od dekad z tego właśnie powodu blokuje je Grecja.

Szef rządu Bułgarii Bojko Borisow zagroził w czwartek Macedonii, że Sofia może "przeanalizować" poparcie dla kandydatury tego kraju w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej. Do kolejnych zgrzytów w stosunkach Sofii i Skopje doszło po słowach premiera Macedonii Zorana Zaewa o powstaniu przeciwko Turkom z 1903 roku.

Premier Macedonii Zoran Zaew poinformował o treści pytania, na jakie obywatele jego państwa będą odpowiadać w tym roku w referendum. Chodzi o czerwcową umowę z Grecją w sprawie zmiany nazwy państwa.