Zoran Zaew

Zoran Zaew

Przywódcy 29 państw NATO, którzy spotkali się w środę na szczycie w Brukseli, zdecydowali, by zaprosić rząd Macedonii do negocjacji akcesyjnych - poinformował na konferencji prasowej sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

W środę w Brukseli rozpocznie się szczyt NATO. We wtorek Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej - w odpowiedzi na krytykę pod adresem członków sojuszu - zwrócił się na Twitterze do prezydenta USA Donalda Trumpa. "Stany Zjednoczone nie mają i nie będą miały lepszego sojusznika niż Unia Europejska" - napisał. Kilka godzin później głos w sprawie NATO zabrał Trump.

Prezydent Macedonii nie podpisał ustawy ratyfikującej ostateczne porozumienie z Grecją w sprawie zmiany nazwy państwa macedońskiego. "Jego zdaniem narusza ona konstytucję" - poinformowała kancelaria prezydenta Macedonii. Fakt, że Gjorge Iwanow odmówił złożenia podpisu, nie oznacza jednak jeszcze ostatecznego pogrzebania porozumienia.

Lewicowy premier Grecji Aleksis Cipras po raz pierwszy od objęcia władzy w 2015 roku pojawił się publicznie w krawacie. Obiecał to bowiem zrobić, gdy Grecja wyjdzie z ciężkiego kryzysu zadłużenia.

Po trzydniowych obradach parlament Grecji odrzucił w sobotę wniosek opozycji o wyrażenie wotum nieufności premierowi Aleksisowi Ciprasowi. Decyzja deputowanych umożliwi podpisanie w niedzielę porozumienia między Atenami i Skopje w sprawie nowej nazwy Macedonii.

Grecki parlament rozpoczął w czwartek po południu debatę nad wotum nieufności wobec premiera Aleksisa Ciprasa po jego wtorkowym porozumieniu z macedońskim premierem Zoranem Zaewem w sprawie zmiany nazwy państwa na Republikę Macedonii Północnej.

Grecki premier Aleksis Cipras poinformował we wtorek, że Grecja i Macedonia osiągnęły porozumienie w sprawie nazwy macedońskiego państwa, co przez wiele lat było przedmiotem sporu między obu krajami. Jak powiedział przedstawiciel greckiego rządu, Ateny uznają Macedonię jako Republikę Macedonii Północnej.

Ministrowie spraw zagranicznych Macedonii i Grecji, Nikoła Dimitrow i Nikolaos Kodzias, poinformowali w czwartek, że osiągnęli postęp w negocjacjach, które do końca czerwca mają rozwiązać spór między Skopje i Atenami o nazwę Macedonii.