Zoran Zaew

Zoran Zaew

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wezwał w niedzielę władze w Skopje, aby rozwiązały trwający od wielu lat spór z Grecją dotyczący nazwy Macedonia. Uregulowanie tej kwestii ma być pierwszym krokiem w celu formalnego rozpoczęcia dialogu akcesyjnego z Unią Europejską.

Macedonia zmieniła w sobotę nazwę lotniska Aleksandra Wielkiego i napis u wejścia do portu lotniczego, by załagodzić spór z Grecją, teraz będzie to Międzynarodowe Lotnisko Skopje. Ateny i Macedonia próbują rozwiązać spór o nazwę kraju i spuściznę historyczną.

Większość obywateli Macedonii poparłaby kompromisowe rozwiązanie sporu z Grecją w sprawie kontrowersyjnej nazwy swojego kraju, jeśli zwiększyłoby to szanse kraju na wejście do Unii Europejskiej i NATO - wynika z przeprowadzonego w styczniu sondażu. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 61 procent badanych.

Kilkaset tysięcy Greków wzięło udział w niedzielę w Atenach w demonstracji przeciwko możliwemu kompromisowi swojego rządu z władzami w Skopje w sprawie kontrowersyjnej nazwy Macedonia. Grecy protestują przeciw użyciu tego słowa w nazwie sąsiedniego państwa.

Macedoński parlament ratyfikował w poniedziałek układ Macedonii z Bułgarią o "dobrym sąsiedztwie, przyjaźni i współpracy". Zmierza on do zażegnania historycznych sporów w tym regionie, w którym wciąż żywych jest wiele zadawnionych konfliktów etnicznych i terytorialnych.

Czworo kosowskich opozycyjnych posłów z lewicowo-nacjonalistycznej partii Vetevendosje (Samostanowienie) otrzymało w środę kary od 15 do 18 miesięcy więzienia w zawieszeniu za uniemożliwianie obrad parlamentu przy użyciu gazu łzawiącego w latach 2015 i 2016.

Parlament Macedonii zatwierdził w środę wieczorem nowy rząd kierowany przez lidera Socjaldemokratycznego Związku Macedonii, Zorana Zaewa. Za udzieleniem wotum zaufania gabinetowi głosowało 62 spośród 120 deputowanych, 44 było przeciw, a pięciu się wstrzymało.