Pegasus

Pegasus

Unijna komisja bada sprawę używania Pegasusa w Polsce

- Świadomość, że zostałam odarta całkowicie z prywatności to jest coś, czego nie życzę najgorszemu wrogowi - mówi prokurator Ewa Wrzosek, z której wroga uczyniły sobie polskie służby specjalne, używając wobec niej Pegasusa. Prokurator Wrzosek jest na liście osób, które padły ofiarami systemu totalnej inwigilacji. Jej, ale też mecenasa Romana Giertycha, wysłuchała w czwartek komisja śledcza Parlamentu Europejskiego, która bada sprawę wykorzystywania Pegasusa i innych programów szpiegowskich. Barbara Sobska.

Odtworzą każdy krok przestępcy. Po jakich cyfrowych śladach podąża policja?

Przestępców coraz częściej łapią algorytmy rozpoznawania twarzy oraz systemy śledczo-wywiadowcze, które analizują najdrobniejsze cyfrowe ślady pozostawione w sieci. - W Polsce doświadczonej Pegasusem powstaje pytanie, czy zostaną użyte wyłącznie w uzasadnionym celu - zastanawia się Wojciech Klicki, prawnik z fundacji Panoptykon.

"To najpotężniejsza, najbardziej destrukcyjna cyberbroń na ziemi. Wszyscy chcą ją mieć"

Po sprzedaży Pegasusa do Polski doszło do zacieśnienia relacji polsko-izraelskich - opowiada dziennikarz Ronen Bergman w rozmowie z Jackiem Tacikiem. Izraelskie oprogramowanie szpiegowskie, o którym ciągle jest głośno - w ostatnim czasie ujawniono kolejne przypadki inwigilacji m.in. pracowników Komisji Europejskiej, w Tajlandii czy Indiach - mogło mieć znaczenie nawet podczas kryzysu między Polską i Izraelem wokół ustawy o IPN.