Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Rząd bez ministra finansów

Po naradzie na Nowogrodzkiej jest decyzja, że Tadeusz Kościński odchodzi z resortu finansów. Sukces Polskiego Ładu był zachwalany przez Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego, ale autora porażki znaleziono gdzie indziej. Po dymisji nie ma jednak żadnej nominacji. Ewa Koziak.

Słynna stępka trafi na złom?

To może być smutny koniec historii stępki, która miała być symbolem odrodzenia przemysłu stoczniowego pod kierownictwem Prawa i Sprawiedliwości. Zaczęło się od hucznej uroczystości położenia stępki w Szczecinie w 2017 roku, a do 2020 roku prom miał już pływać u armatora. Teraz w sprawie stępki zaangażowany może być całkiem inny biznes. Monika Celej.

Bardzo kosztowny spór o kopalnię Turów

Przelew wykonany - minister środowiska Czech potwierdziła, że Praga dostała od Polski 45 milionów euro w ramach porozumienia w sprawie Turowa. Do tego rachunku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dolicza jeszcze 68 milionów euro kar, co w sumie oznacza ponad 100 milionów euro, czyli ponad pół miliarda złotych. Wielomiesięczny spór – jak mówią eksperci - można było zakończyć łatwiej i taniej. Jan Piotrowski.

Odejście Chłopika. W tle afera mailowa i ataki na osoby LGBT

Mariusz Chłopik, jeden z bohaterów afery mailowej i były nieformalny doradca premiera Mateusza Morawieckiego, rezygnuje z funkcji pełnomocnika zarządu Legii Warszawa. Można powiedzieć, że to pierwsza dymisja w skutek afery. Z jednego z ostatnich opublikowanych maili wynika, że Chłopik miał pisać do premiera i ministra Michała Dworczyka w sprawie poszukiwań osób "ze świata celebrytów, które będą krytykować LGBT". Barbara Sobska.

Polska i Czechy podpisały porozumienie ws. kopalni Turów

Umowa w sprawie kopalni Turów podpisana, ale licznik kar bije. Polska będzie musiała zapłacić 35 milionów euro odszkodowania dla Czech oraz 10 milionów euro na Fundusz Małych Projektów Środowiskowych. Czechy w zamian mają wycofać skargę z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Adrianna Otręba. 

Niejednoznaczne działania Polski w sprawie Ukrainy

Polska przekaże Ukrainie kilkadziesiąt tysięcy sztuk amunicji - powiedział szef BBN. Amunicja, w tym pociski przeciwlotnicze, ma służyć obronie. We wtorek w Kijowie będzie Mateusz Morawiecki, który spotka się z prezydentem i premierem Ukrainy. Okazuje się jednak, że polskie działania na arenie międzynarodowej Ukraina może odbierać niejednoznacznie. Marciej Warsiński.