Ekologia

Ekologia

"Tęczowa zaraza", "spisek klimatyczny", sięganie do Kpinomira. Śpiewają psalmy, żeby już odszedł

Wybór arcybiskupa to nie przetarg ani konkurs. Bardziej przypomina grę w szachy z pięciolatkiem. Procedury są tajne, za ujawnienie kandydatów grozi ekskomunika, a ostatnie słowo i tak ma papież, który może wyrzucić do kosza starannie wyselekcjonowane portfolia, przedstawione mu przez podwładnych, i postawić na kogoś zupełnie niespodziewanego. W tej sytuacji tylko jedno jest pewne: Kraków bez czułości pożegna odchodzącego na emeryturę metropolitę Marka Jędraszewskiego. 

Giną w lesie, a "rozmowy trwają". Od lat. Dostaliśmy odpowiedź z ministerstwa

Co kilkanaście dni ginie człowiek - takie są realia pracy przy ścince drzew w Polsce. Bezpieczeństwem pracy w lasach zajmuje się Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Co zamierza zrobić, by codzienna robota drwali i pilarzy była bezpieczniejsza niż dziś? Usłyszeliśmy, że plany są szerokie, a "rozmowy trwają". Urzędnicy jednak nie podają żadnych dat, które wskazywałyby, że w najbliższym czasie uda się zapobiec kolejnym tragediom.

" W lesie kupa ludzi poginęła. Tak to jest w tym zawodzie…" Najbardziej niebezpiecznym w Polsce

Najbardziej niebezpieczny zawód w Polsce: drwal. Od 2018 roku do końca maja tego roku - zdaniem przedstawicieli branży usług leśnych - zginęło 141 osób. To wypadki przy ścince drzew. Sto czterdzieści jeden ludzkich tragedii. Sto czterdzieści jeden rodzin, które straciły ojców i synów. Sto czterdzieści jeden śmierci w ciągu pięciu lat. Po drugiej stronie - internetowy kurs, dzięki któremu w ciągu doby mogę zostać drwalem i starać się o pracę w Lasach Państwowych, choć nie mam pojęcia, jak ścina się drzewa.

Śmierć w leśnej głuszy, bez świadków. Dlaczego przy wycince drzew ginie tak wielu ludzi?

Jaki jest najbardziej niebezpieczny zawód w Polsce? Nie górnik, nie strażak, nie żołnierz ani robotnik pracujący na wysokościach. Najwięcej śmiertelnych wypadków wydarza się wśród tak zwanych zuli - pilarzy, drwali. Rzadko się o tym mówi - zul umiera przygnieciony ściętym drzewem w środku lasu, gdzie nie ma kamer telewizyjnych, a jego śmierć odnotowywana jest co najwyżej w lokalnych mediach. W ciągu ostatnich pięciu lat zginęło ich - według niektórych szacunków - 141. Dlaczego drwale tracą życie przy pracy? Kto jest odpowiedzialny za fatalny stan bezpieczeństwa pracy w lesie?

Naukowcy zbadali wpływ mikroplastiku na plemniki

Amerykańscy naukowcy znaleźli w męskich i psich jądrach mikroplastik. To resztki materiału używanego do produkcji opakowań i butelek. Lekarze odkryli coś jeszcze - im wyższa zawartość plastiku, tym mniej był plemników. Łukasz Łubian.

Duże pieniądze i duże nadzieje na energię z wiatru

Najpóźniej we wrześniu ma ruszyć zbieranie wniosków na zakup przydomowego wiatraka. W ramach nowego programu można będzie dostać do 30 tysięcy złotych dotacji. Nie wszędzie wieje tak samo, więc nie wszędzie może się to tak samo opłacać. Ci co mają już turbiny, liczą zyski. Łukasz Wieczorek.

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

- Jeśli kilkanaście dni naszych akcji nie wywoła żadnej reakcji, podniesiemy stawkę. Akcji będzie więcej, na większą skalę, a ich przekaz będzie ostrzejszy. Każdy nasz kolejny krok musi oddziaływać z większą siłą. Nasze zakłócenia rzeczywistości muszą być odczuwalne - mówi tvn24.pl Julia Keane, jedna z liderek ruchu Ostatnie Pokolenie. Czym jest i o co walczy ta organizacja?

Wrócą kaucje za butelki

Ekologia i ekonomia mogą iść w parze. Kaucje za butelki są wymogiem Unii Europejskiej. Unijne kraje z nami sąsiadujące już go wprowadziły. Łukasz Łubian.