Czerwoni Khmerzy

Czerwoni Khmerzy

Zmarł były król Kambodży

Były król Kambodży Norodom Sihanouk zmarł w poniedziałek w Pekinie w wieku 89 lat - poinformowała agencja Xinhua. Informację o zgonie potwierdził rząd Kambodży.

"Pierwsza dama" Czerwonych Khmerów na wolności

Ieng Thirith, najwyższa rangą kobieta w kierownictwie Czerwonych Khmerów, wyszła w niedzielę na wolność, gdyż pogarszający się stan zdrowia wyklucza jej udział w procesie - poinformował działający pod egidą ONZ trybunał ds. ludobójstwa w Kambodży.

"Pierwsza Dama" Czerwonych Khmerów uniknie kary

Ieng Thirith, najwyższa rangą kobieta w kierownictwie Czerwonych Khmerów zostanie wypuszczona na wolność, ponieważ pogarszający się stan zdrowia wyklucza jej udział w procesie - poinformował w czwartek trybunał ds. zbrodni tego reżimu.

Kara dożywocia dla "Towarzysza Ducha"

Oenzetowski trybunał w Kambodży odrzucił apelację "Towarzysza Ducha", czyli Kainga Gueka Eava, który kierował katownią Czerwonych Khmerów S-21. Zamiast tego zwiększył jego wyrok z 35 lat pozbawienia wolności do dożywocia - pisze BBC.

Zabili 1,7 mln rodaków. "Nie byli złymi ludźmi"

Nuon Chea, numer dwa w kierownictwie Czerwonych Khmerów, powiedział w sądzie, że on i jego towarzysze "nie byli złymi ludźmi" i nie odpowiadają za śmierć około 1,7 miliona Kambodżan w czasie, kiedy rządzili krajem - poinformowała w poniedziałek agencja AP.

Brat Numer Dwa sądzony za zbrodnie przeciwko ludzkości

W poniedziałek rozpoczął się jeden z kilku procesów, w którym sądzeni będą trzej czołowi przedstawiciele zbrodniczego reżimu Czerwonych Khmerów. Podczas procesu w Phnom Penh odpowiadają oni za popełnienie zbrodni przeciw ludzkości i zbrodni wojennych.

Sędziwi Khmerzy za ludobójstwo przed sądem. Ruszył proces

W Phnom Penh, ponad trzydzieści lat po upadku reżimu Czerwonych Khmerów, rozpoczął się długo oczekiwany, drugi proces ich przywódców, rządzących Kambodżą w latach 1975-1979. Staną oni przed oenzetowskim międzynarodowym trybunałem ds. ludobójstwa w Kambodży. Żadne z nich nie przyznaje się do winy.

Czerwoni Khmerzy znów przed sądem

Czterech byłych przywódców Czerwonych Khmerów zostało oskarżonych przez międzynarodowy trybunał działający pod egidą ONZ o zbrodnie w Kambodży. Za ich rządów z powodu czystek, głodu, chorób i wycieńczenia zginęło ok. 2 milionów ludzi, prawie jedna czwarta ludności kraju.

Nadzorował tysiące egzekucji, prosi o uwolnienie

Sądzony przez ONZ-owskim trybunałem w Kambodży szef więzienia Tuol Sleng, gdzie zamordowano 16 tys. ludzi, poprosił o uwolnienie. Towarzysz Duch zaszokował sąd swoją prośbą - donosi BBC. Wcześniej mężczyzna, sądzony za zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne, przyznał się do nadzorowania egzekucji tysięcy mieszkańców Kambodży.

40 lat dla towarzysza Ducha

Jeśli sąd zgodzi się z żądaniami prokuratora, 67-letni Kaing Guek Eav, znany jako "towarzysz Duch", następne 40 lat spędzi w więzieniu za zbrodnie, które popełnił jako członek reżimu kambodżańskich Czerwonych Khmerów.

Czerwony zbrodniarz usłyszy wyrok

Pierwszy proces trybunału sądzącego zbrodnie Czerwonych Khmerów dobiega końca po kilkumiesięcznych przesłuchaniach. Oskarżonym, który jako pierwszy stanął przed kambodżańskim wymiarem sprawiedliwości, jest kierownik więzienia, w którym torturowano i mordowano więźniów.

Ruszył proces "Ducha"

W Phnom Penh rozpoczął się pierwszy proces wysokiej rangi przedstawiciela zbrodniczego reżimu Czerwonych Khmerów, który, zanim upadł 30 lat temu, doprowadził do śmierci setek tysięcy ludzi.

"Duch" odpowie za masowe zbrodnie

Tłum ludzi kłębiących się przed budynkiem sądu, wielkie środki ostrożności i gigantyczne zainteresowanie mediów - w Kambodży rozpoczął się pierwszy proces członka zbrodniczego reżimu Czerwonych Khmerów.

Kambodża świętuje koniec ludobójstwa

Minęło 30 lat od obalenia Czerwonych Khmerów. Reżim Pol Pota kosztował życie 1,7 mln. ludzi, czyli prawie co trzeciego mieszkańca Kambodży. Zabijano nawet za noszenie okularów, ludzie umierali z głodu, wycieńczenia, chorób. Wielu przywódców dawnych Czerwonych Khmerów należy teraz do rządzącej Ludowej Partii Kambodży, która zorganizowała uroczystości.

Czerwoni Khmerzy za kratkami

Czwórka byłych członków "Czerwonych Khmerów" została skazanych na kary 20 i 10 lat więzienia za udział w morderstwie Brytyjczyka w 1996 roku. Proces i wyrok postrzegany jest jako znak, że "Czerwoni Khmerzy" nie mogą się cieszyć dłużej nietykalnością - zauważa serwis BBC.