Inny Punkt Widzenia

Inny Punkt Widzenia

Stanisław Łubieński

Stanisław Łubieński – pisarz, publicysta i kulturoznawca. Publikował między innymi w „Lampie”, „Nowych Książkach” i „Dwutygodniku”. Autor reportażu historycznego Pirat stepowy przetłumaczonego na chorwacki i ukraiński. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za książkę Dwanaście srok za ogon nominowany do Paszportu Polityki 2016. Ornitolog amator, prowadzi bloga Dzika Ochota.

Kazimierz Kutz

Kazimierz Kutz – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta filmowy oraz polityk, członek założyciel Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Senator IV, V i VI kadencji (1997–2007) oraz VIII kadencji (2011–2015), w latach 2001–2005 wicemarszałek Senatu V kadencji, w latach 2007–2011 poseł na Sejm VI kadencji. Wyreżyserował ponad dwadzieścia filmów fabularnych, z czego sześć o Górnym Śląsku. Zrealizował m.in. filmową trylogię śląską Sól ziemi czarnej (1969), Perła w koronie (1971), Paciorki jednego różańca (1979), za który otrzymał Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1980 na 7. FPFF. Drugi raz Grand Prix dostał w 1994 na 19. FPFF za film Zawrócony. Kazimierz Kutz zrealizował także wiele przedstawień dla Teatru Telewizji.

Zbigniew Preisner

Zbigniew Preisner - kompozytor muzyki filmowej oraz teatralnej, znany m.in. ze współpracy z Krzysztofem Kieślowskim. Producent muzyczny, członek Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej.

Marzena Diakun

Marzena Diakun - dyrygentka, laureatka wielu konkursów, zdobywczyni II Nagrody w ramach Praskiej Wiosny. Można ją usłyszeć na koncertach na całym świecie (od Wrocławia przez Paryż do São Paulo); od 2015 roku jest dyrygentem-asystentem w Orchestre Philharmonique de Radio France. Debiutowała w 2002 r. z Filharmonią Koszalińską. Współpracowała m.in. z Orkiestrą Czeskiego Radia w Pradze, Orchestre Philharmonique de Paris, Göteborg Opera, NOSPR w Katowicach i Filharmonią Narodową. Sławę zyskała koncertowym wykonaniem „Umarłego miasta” Korngolda transmitowanym we francuskim radiu i medici.tv.

Szczepan Twardoch

Szczepan Twardoch - pisarz i publicysta. Ukończył socjologię na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jako niezależny publicysta pisał w "Życiu", "Opcjach", "Frondzie", "Arcanach" i "Strzale". Był redaktorem działu literackiego dwumiesięcznika "Christianitas". Felietonista i współpracownik "Broni i Amunicji", współpracownik kwartalnika "44 / Czterdzieści Cztery", felietonista "Polityki". Jego powieść "Wieczny Grunwald" uhonorowano wyróżnieniem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza i nominacją do Gwarancji Kultury. Za powieść "Morfina" pisarz otrzymał Paszport "Polityki" 2012, Śląski Wawrzyn Literacki 2013, Nagrodę Czytelników towarzyszącą Literackiej Nagrodzie Nike 2013 oraz nominację do Europejskiej Nagrody Literackiej Le Prix du Livre Européen. Pisarz zdobywał laury także za mniejsze formy. Jego opowiadanie "Obłęd rotmistrza von Egern", nominowane do Nagrody Nautilus 2003, zajęło w głosowaniu czwarte miejsce. "Rondo" zdobyło Nautilusa za najlepsze opowiadanie roku 2006. Za "Epifanię wikarego Trzaski" otrzymał zaś Srebrne Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego w 2008. Dwa lata później ukazał się francuski przekład jego powieści "Przemienienie" („Transfiguration"). W październiku 2016 roku ukazała się kolejna powieść Twardocha "Król".

Radosław Gawlik

Radosław Gawlik – polityk, ekolog, poseł na Sejm PRL X, Sejm RP I, II i III kadencji, od 2011 do 2013 jeden z dwojga przewodniczących partii Zieloni 2004. Obecnie przewodniczy Stowarzyszeniu Ekologicznemu ” Eko- Unia”, w ramach którego realizuje projekty z obszaru ekologii, zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, współpracy międzynarodowej oraz promocji zielonej polityki.

Marek Łuszczyna

Marek Łuszczyna - reporter, dziennikarz, pracował m.in. dla Życia Warszawy, Dużego Formatu i radiowej Trójki, autor książek „Igły, polskie agentki, które zmieniły historię”, „Zimne” oraz „Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne”.

Konrad Niklewicz

Konrad Niklewicz – zastępca dyrektora Instytutu Obywatelskiego, dziennikarz prasowy i urzędnik państwowy, w 2011 rzecznik polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, w 2012 podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, w latach 1998-2011 dziennikarz „Gazety Wyborczej”.

Jerzy Białobok

Jerzy Białobok - hodowca koni, w latach 1997–2016 dyrektor Stadniny Koni Arabskich w Michałowie. Jest absolwentem poznańskiej Akademii Rolniczej. Po ukończeniu studiów przybył do Michałowa jako praktykant i rozpoczął pracę w Stadninie 15 sierpnia 1977. Od stażysty, przez wieloletnie koniuszostwo, z czasem objął stanowisko głównego hodowcy. W 1997, po przejściu 30 czerwca pierwszego, wieloletniego dyrektora stadniny Ignacego Jaworowskiego na emeryturę, objął po nim stanowisko. W lutym 2016 został odwołany ze stanowiska prezesa Stadniny Michałуw. Ma na swym koncie wybitne osiągnięcia hodowlane.

Tomasz Organek

Tomasz Organek - muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów. Tomasz Organek był współzałożycielem zespołu SOFA. Do 2012 roku wraz z grupą nagrał trzy albumu studyjne, a także otrzymał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Nowa Twarz Fonografii. Od 2013 roku tworzy w ramach projektu Organek. Rok później nakładem wytwórni muzycznej Mystic Production ukazał się debiutancki album zespołu zatytułowany Głupi. W 2016 roku ukazał się drugi albym pt. Czarna Madonna.

Adam Andrzejewski

Adam Andrzejewski - wykładowca na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy naukowej zajmuje się filozoficzną estetyką codzienności oraz filozofią kultury popularnej. Jego badania koncentrują się na estetycznych motywacjach naszych codziennych wyborów, związanych ze zmysłami smaku, zapachu i dotyku, pokazując także ich zależność od czynników społecznych, politycznych czy etycznych.

Dariusz Juzyszyn

Dariusz Juzyszyn – lekkoatleta dyskobol, od czasu przejścia na emeryturę sportową – aktor. Początkowo uprawiał boks, potem wioślarstwo, w końcu lekkoatletykę. W konkurencji rzut dyskiem zdobył 9-krotnie tytuł mistrza Polski seniorów. Wielokrotnie reprezentował kraj na imprezach międzynarodowych. Po zakończeniu kariery sportowej, przez rok pracował jako trener Kadry Narodowej Danii w rzutach. Następnie był Prezesem Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych „START” we Wrocławiu. Zagrał w prawie czterdziestu filmach, kilku spektaklach teatralnych i dwukrotnie wystąpił w Koncercie Galowym Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Twórca metody eliminacji stresu - Radykalna Redukcja Stresu™.

Adam Gendźwiłł

Adam Gendźwiłł - doktor, adiunkt w Zakładzie Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Przedmiotem jego badań jest polityka lokalna oraz zachowania wyborcze.

Stanisława Celińska

Stanisława Celińska - aktorka i wokalistka. Zadebiutowała w teatrze w 1968 roku. Występowała w teatrach warszawskich: Wspуłczesnym (1969-1974, 1981-1983), Nowym (1983-1988), Dramatycznym (1989-1990), Studio (od 1995) i Kwadrat, a także Teatrze Nowym w Poznaniu (1990-1991). Obecnie pracuje na deskach Teatru Wspуłczesnego w Warszawie oraz Nowego Teatru w Warszawie.

Ryszard Horowitz

Ryszard Horowitz – fotografik tworzący w Stanach Zjednoczonych, prekursor komputerowego przetwarzania fotografii, współzałożyciel amerykańskiego Stowarzyszenia Fotografików Reklamowych APA. W czasie drugiej wojny światowej wraz z rodziną został osiedlony w getcie krakowskim, następnie więziony w obozach koncentracyjnych. Ocalał z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, będąc jednym z najmłodszych, którzy go przeżyli i najmłodszym z ponad tysiąca uratowanych dzięki staraniom Oskara Schindlera.

Arkadiusz Jakubik

Arkadiusz Jakubik – aktor, reżyser i scenarzysta teatralny, a także piosenkarz oraz wokalista.

Bartosz Waglewski

Bartosz Waglewski – polski muzyk, kompozytor, wokalista i instrumentalista, a także producent muzyczny. Pisze teksty, zwykle oparte na zabawie słowem. Zajmuje się także malarstwem. Członek zespołów Tworzywo Sztuczne, Bassisters Orchestra i Kim Nowak.

Sonia Draga

Sonia Draga - prezes, redaktor naczelna wydawnictwa Sonia Draga.

Wojciech Wiewiórowski

Wojciech Wiewiórowski – prawnik, urzędnik państwowy, nauczyciel akademicki, w latach 2010–2014 generalny inspektor ochrony danych osobowych, następnie zastępca europejskiego inspektora ochrony danych.