Inny Punkt Widzenia

Inny Punkt Widzenia

Marek Szczepkowski

Marek Szczepkowski - prof. nadzw. dr hab. n. med., specjalista chirurg, ordynator Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej Szpitala Bielańskiego w Warszawie, który jest jednym z 22 ośrodków referencyjnych w zakresie diagnostyki i leczenia chorób jelita grubego.
Od początku aktywności zawodowej specjalizując się w chirurgii ogólnej zajmował się chirurgią kolorektalną, a zwłaszcza problemami związanymi z leczeniem raka jelita grubego, problemami stomii jelitowych oraz jakością życia pacjentów po operacjach z powodu chorób jelita grubego, a także oceną różnych metod leczenia choroby hemoroidalnej. Od kilku lat uczestniczy w pracach Europejskiej Federacji Leczenia Raka Jelita Grubego (EFR), jest członkiem 16 prestiżowych towarzystw naukowych krajowych i zagranicznych, między innymi Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Klubu Koloproktologii, Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Kolorektalnych czy Europejskiego Towarzystwa Koloproktologicznego.
Od 2010 roku jest On przedstawicielem Polski w EuropeanSociety of Coloproctology.

Olga Malinkiewicz

Olga Malinkiewicz – polska fizyk, wynalazczyni fotowoltaicznych materiałów opartych na perowskitach. Rozpoczęła studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, które ukończyła na Uniwersytecie Barcelońskim. Po studiach rozpoczęła pracę w instytucie ICFO (The Institute of Photonic Studies), a następnie na uniwersytecie w Walencji. Obecnie pracuje nad doktoratem w tej uczelni. W czasie pracy w Hiszpanii wynalazła tanie i proste, elastyczne, półprzezroczyste ogniwo słoneczne, oparte na bazie folii PET, na którą nadrukowuje się perowskit[3]. Wynalazek ten został uznany za jeden z najważniejszych wynalazków roku 2013. Za odkrycie to otrzymała 28 marca 2014 roku z rąk wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Neelie Kroes główną nagrodę w prestiżowym konkursie naukowym Photonics21.

Zygmunt Miłoszewski

Zygmunt Miłoszewski - polski powieściopisarz i publicysta, współautor scenariuszy filmowych. Autor powieści kryminalnych o prokuratorze Teodorze Szackim. W 2015 roku laureat Paszportiu Polityki w kategorii "Literatura 2014".

Jan Piekło

Jan Piekło - dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI.

Bartosz Piotrowski

Bartosz Piotrowski – doktor sztuki, projektant specjalizujący się w konstrukcjach pojazdów szynowych. Szef zespołu wzornictwa PESA Bydgoszcz SA. Wykładowca na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, na kierunku Wzornictwo. Laureat nagrody Designer Roku 2006, przyznanej przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Instytut Wzornictwa Przemysłowego przyznał mu tytuł Designera Roku 2014 – nagrodę specjalną prezesa IWP dla najlepszego polskiego projektanta.

Julia Marcell

Julia Marcell - polska piosenkarka, pianistka, skrzypaczka, gitarzystka i kompozytorka mieszkająca i nagrywająca w Niemczech. Laureatka Paszportu Polityki 2011 w kategorii muzyka popularna. Wg jury "udowodniła, że karierę w muzyce pop można robić samodzielnie i na własnych zasadach" i została uhonorowana "za w pełni autorskie i nowoczesne podejście do tworzenia muzyki”.

prof. Bogdan Góralczyk

prof. Bogdan Góralczyk – politolog, sinolog, dyplomata, publicysta. Od 1984 do 1991 r. pracownik Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W latach 1991-1998 przebywał na placówce dyplomatycznej na Węgrzech. W latach 2001-2003 szef gabinetu ministra spraw zagranicznych Włodzimierza Cimoszewicza. W latach 2003-2008 był ambasadorem RP w Bangkoku, akredytowanym także w Republice Filipin i Związku Mjanmy (d. Birma). Jest profesorem w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się we współczesnych stosunkach międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem roli Chin. Zajmuje się także globalizacją, problematyką węgierską oraz transformacją pokomunistyczną. W latach 2010-12 redaktor naczelny rocznika naukowego "Azja-Pacyfik".

prof. Piotr Ostaszewski

prof. Piotr Ostaszewski - prorektor Szkoły Głównej Handlowej, kierownik Katedry Studiów Politycznych w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym SGH.

Marek Kamiński

Marek Kamiński - polarnik, podróżnik, przedsiębiorca. Jako pierwszy zdobył oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku bez pomocy z zewnątrz: 23 maja 1995 roku wraz z Wojciechem Moskalem dotarł na biegun północny, a 27 grudnia 1995 roku zdobył samotnie biegun południowy.

Marek Dyjak

Marek Dyjak – polski kompozytor i wokalista.Z wykształcenia hydraulik, laureat Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, zwycięzca Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu oraz zdobywca drugiej nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Wokalnym w Bydgoszczy.

Ewa Błaszczyk

Ewa Błaszczyk – polska aktorka teatralna i filmowa, piosenkarka i pieśniarka. W 1978 roku ukończyła z wyróżnieniem Warszawską PWST. Zadebiutowała jako studentka w 1977 na scenie Teatru Współczesnego w Warszawie. Film Wiesława Saniewskiego "Nadzór" przyniósł jej główną nagrodę aktorską na Festiwalu Filmów w Gdańsku. Szeroką popularność zdobyła dzięki roli w serialu "Zmiennicy" Stanisława Barei i została laureatką telewizyjnego Wiktora – nagrody publiczności. Ma na swoim koncie liczne teatry telewizji, filmy telewizyjne, seriale, programy muzyczne, rozrywkowe, poetyckie, teledyski. Aktualnie związana z teatrem Studio w Warszawie ("Sierpień", recital "Nawet, gdy wichura"). Współzałożycielka i prezes Fundacji "Akogo?" (2002r.), której celem jest pomoc dzieciom po najcięższych urazach mózgu (w śpiączce). Fundacja wybudowała i oddała do użytku Klinikę "Budzik" - pierwszą w Polsce wzorcową placówkę medyczną, w której są leczone i rehabilitowane dzieci w śpiączce (2013r.); Klinika działa przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie

Joanna Tokarska-Bakir

Joanna Tokarska-Bakir – profesor nauk humanistycznych, antropolog kultury. Pracowniczka naukowa Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Slawistyki PAN. Jako badaczka zainteresowana jest przede wszystkim antropologią religii, kultami ludowymi, pielgrzymkami, kulturą ponowoczesną, tybetologią, polską religijnością ludową, stosunkiem Polaków do Żydów oraz Zagładą Żydów. Laureatka nagrody Res Publiki Nowej za najlepszy esej roku 2001, Nagrody im. Poli Nireńskiej i Jana Karskiego za rok 2007 i Nagrody im. Ks. Stanisława Musiała 2010. Kierowniczka Archiwum Etnograficznego przy ISNS UW i IS PAN. Członkini Rady Naukowej Żydowskiego Instytutu Historycznego. Członkini PEN Club-Polska. Od 2010 r. jurorka Nagrody NIKE.

Renata Przemyk

Renata Przemyk – polska piosenkarka, kompozytorka. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Swoją karierę muzyczną rozpoczęła w 1988, na XXIV Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, ale dopiero rok później zdobyła tam Grand Prix i nagrodę dziennikarzy. Przez rok śpiewała w zespole Ya Hozna. Po rozstaniu z zespołem w listopadzie 1990 r. rozpoczęła karierę solową. Nagrała dziesięć płyt, w tym jedną z muzyką do spektaklu teatralnego Balladyna w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym. Artystka wielokrotnie koncertowała w kraju i za granicą (Francja, Niemcy, USA). W 2008 roku Renata Przemyk założyła akustyczne trio o nazwie Acoustic Trio. Nowy projekt zakłada więcej improwizacji podczas koncertów. W repertuarze Acoustic Trio znajdują się kameralne, wyciszone, melancholijne utwory artystki.

Dariusz Szwed

Dariusz Szwed - polski polityk, działacz społeczny, ekonomista, jeden z założycieli i w latach 2004–2011 jeden z dwojga przewodniczących partii Zieloni 2004, były delegat partii w Europejskiej Partii Zielonych, współpracownik Grupy Zielonych w Parlamencie Europejskim, przewodniczący Rady Programowej Zielonego Instytutu. Zajmuje się działalnością konsultingową w zakresie zrównoważonego rozwoju i sektora pozarządowego, współpracując m.in. z Bankiem Światowym, Centrum Prawa Ekologicznego, Greenpeace International, Instytutem na rzecz Ekorozwoju, Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Regional Environmental Center, Międzynarodową Unią Ochrony Przyrody (IUCN), WWF i innymi. Należy także do Europejskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych.

Grzegorz Panek

Grzegorz Panek - dr hab. n. med. posiada specjalizację II stopnia z ginekologii i położnictwa oraz ginekologii onkologicznej. Jest członkiem Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Aktualnie obejmuje stanowisko Kierownika Zespołu Ginekologii Onkologicznej I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM. Był również wieloletnim pracownikiem Kliniki Nowotworów Narządów Płciowych Kobiecych Centrum Onkologii – Instytutu w Warszawie.

Jan Malicki

Jan Malicki – dr h. c., historyk, w okresie PRL działacz opozycyjny i publicysta wydawnictw podziemnych. W 1990 brał udział w zakładaniu Studium Europy Wschodniej w ramach Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie jest dyrektorem SEW. Pełni również funkcje redaktora naczelnego kwartalnika Przegląd Wschodni a także dyrektora i koordynatora Programu Stypendialnego im. Konstantego Kalinowskiego. W 2013 został laureatem Nagrody im. Jerzego Giedroycia.

Zygmunt Rolat

Zygmunt Rolat – polski filantrop zamieszkały w Stanach Zjednoczonych, działacz kulturalny, mecenas sztuki, biznesmen, działacz na rzecz dialogu polsko–żydowskiego, prezydent Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków z siedzibą w Nowym Jorku, Honorowy Obywatel Miasta Częstochowy, członek Rady Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie oraz przewodniczący Północnoamerykańskiego Komitetu Wspierania Muzeum.

Marcin Zaborowski

Marcin Zaborowski - Jest Dyrektorem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych od 19go lipca 2010 roku. W swojej pracy badawczej zajmuje się przede wszystkim polityką zagraniczną Stanów Zjednoczonych, Europejską Polityką Bezpieczeństwa i Obrony oraz problematyką rozszerzenia Unii Europejskiej. Uzyskał tytuł doktorski (PhD) oraz zakończył podyplomowe studia magisterskie (MA) w dziedzinie stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Birmingham w Wielkiej Brytanii, gdzie następnie wykładał stosunki zagraniczne i integrację europejską. Ponadto był stypendystą NATO (1999-2000) oraz European Union Institute for Security Studies w Paryżu (2004), gdzie później przez okres pięciu lat był dyrektorem programu transatlantyckiego.

Małgorzata Fuszara

Małgorzata Barbara Fuszara– polska prawniczka i socjolog, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z socjologią polityki, gender studies, socjologią mniejszości etnicznych, kulturowych i społecznych oraz socjologią prawa. Profesor nauk humanistycznych, od 2014 sekretarz stanu w Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania.

Andrzej Leder

Andrzej Leder − polski filozof kultury, psychoterapeuta, profesor nauk humanistycznych. Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Doktoryzował się w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN pod kierunkiem prof. Józefa Niżnika, habilitował się w 2008 roku tamże. Od 1996 pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, od 2010 roku na stanowisku profesora. W latach 1992-2012 był członkiem zespołu czasopisma Res Publica Nowa, pisał m.in. do czasopisma Ozon. Autor książek Przemiana mitów, czyli życie w epoce schyłku. Zbiór esejów (1997), Nieświadomość jako pustka (2001), Nauka Freuda w epoce Sein und Zeit (2007) oraz Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki historycznej (2014).