Inny Punkt Widzenia

Inny Punkt Widzenia

Marcin Popkiewicz

Marcin Popkiewicz jest absolwentem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pisarz, naukowiec, menedżer, tłumacz, wykładowca oraz autor setek artykułów dotyczących zmian klimatycznych, zasobów i energii. Koordynator zespołu ds. zmian klimatu w Fundacji Nasza Ziemia. Redaktor naczelny portalu Ziemianarozdrozu. pl.

Wojciech Eichelberger

Wojciech Eichelberger - psycholog, psychoterapeuta, pisarz. Współtwórca i dyrektor Instytutu Psychoimmunologii (IPSI) założonego w 2004 w Warszawie. W swoich projektach szkoleniowych i terapeutycznych odwołuje się do koncepcji terapii integralnej, która oprócz psychiki bierze pod uwagę ciało, energię i duchowość człowieka.

Marta Leśniakowska

dr hab. Marta Leśniakowska - profesor w Instytucie Sztuki PAN. Zajmuje się historią, teorią i krytyką sztuki, metodologią historii sztuki oraz architekturą i fotografią XIX-XXI wieku. Od 2008 r. kierownik Studium Doktoranckiego w IS PAN. Sekretarz Rady Naukowej IS PAN. Członek Komisji Ochrony Dziedzictwa Architektonicznego przy Stołecznym Konserwatorze Zabytków,  Rady Programowej Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”, Zarządu Fundacji „Profile”, Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Stowarzyszenia „Liber Pro Arte”, Rady ds zabytkowego kampusu Szkoły Głównej Handlowej przy JM Rektorze SGH. Profesor wizytujący w IHS UW.

Magda Umer

Magda Umer - piosenkarka, scenarzystka, aktorka i reżyser. Perfekcyjne połączenie wiersza, muzyki i aktorstwa w jej wykonaniu sprawiło, że upowszechnił się termin poezja śpiewana. Utwory Magdy Umer takie jak „Oczy tej małej” czy „O niebieskim pachnącym groszku” to wizytówki tego gatunku.

Dariusz Filar

Dariusz Filar – polski ekonomista, członek Rady Polityki Pieniężnej w latach 2004–2010.

Janusz Reiter

Janusz Reiter – polski dyplomata, ekspert ds. stosunków międzynarodowych, publicysta, ambasador RP w Niemczech (1990–1995) i USA (2005–2007). Od 2010 do 2013 ponownie zajmował stanowisko prezesa Centrum Stosunków Międzynarodowych, następnie objął funkcję przewodniczącego rady fundacji CSM. Jest autorem i współautorem publikacji książkowych i prasowych. Publikował m.in. we „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Die Weltwoche”, „The Washington Post”, „The Wall Street Journal”, „Die Zeit”, a także w polskiej prasie.

Jaś Gawroński

Jaś Gawroński – włoski polityk polskiego pochodzenia, dziennikarz, były poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia Europejskiej Partii Ludowej. Przez lata pracował jako korespondent dziennika "Il Giorno in Europa dell'Est", a następnie był współpracownikiem redakcji i korespondentem zagranicznym RAI (m.in. w Moskwie i Warszawie). W 1989 został członkiem rady nadzorczej gazety "La Stampa". Od 1982 do 1994 sprawował mandat posła do Parlamentu Europejskiego. Działalność polityczną rozpoczynał w ramach Włoskiej Partii Republikańskiej. W 1994 został jednym z założycieli partii Forza Italia, w tym samym roku na kilka miesięcy objął funkcję rzecznika premiera Silvia Berlusconiego. Od 1996 do 1999 był członkiem Senatu XIII kadencji. W 1999 i 2004 ponownie wybierano go do Parlamentu Europejskiego z ramienia FI, przekształconej następnie w Lud Wolności. W 2009 nie ubiegał się o reelekcję. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (1993).

Piotr Bilski

Piotr Bilski - Piotr Bilski - doktor hab. nauk technicznych w dziedzinie informatyki. Aktualnie pracuje w Instytucie Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej. Jego zainteresowania naukowe obejmują: algorytmy i metody sztucznej inteligencji, diagnostykę systemów analogowych, projektowanie i analizę wirtualnych przyrządów pomiarowych oraz komputerowych systemów pomiarowych czasu rzeczywistego, a także wykorzystanie metod uczenia się maszyn w zagadnieniach przyrodniczych oraz w elektroakustyce. Jest stypendystą Fundacji Tygodnika Polityka, laureatem drugiej edycji programu Top 500 Innovators oraz członkiem IEEE.

Michał Bilewicz

Michał Bilewicz – psycholog społeczny, publicysta, dr. hab. UW. Członek zespołu "Krytyki Politycznej". Koordynator Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW oraz wykładowca na Wydziale Psychologii UW. W swoich badaniach koncentruje się na problematyce antyspołecznych uprzedzeń, konfliktu międzygrupowego, zagrożenia pozytywnej tożsamości społecznej i dehumanizacji, głównie na przykładzie antysemityzmu i konfliktów etnicznych. Interesuje go wpływ mechanizmów poznawczych i języka publicznego na wykluczanie mniejszości. Reprezentuje podejście empiryczne i eksperymentalne.

Rana Gabi

Rana Gabi - pracowniczka misji Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej w Libanie.

Jarosław Mikołajewski

Jarosław Mikołajewski – polski poeta, pisarz i tłumacz z języka włoskiego; jest również autorem książek dla dzieci, eseistą i publicystą. W latach 1983-98 był wykładowcą w Katedrze Italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1998 pracuje w Gazecie Wyborczej. W latach 2006-2012 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Polskiego w Rzymie. W jego dorobku translatorskim są m.in. przekłady utworów Dantego, Petrarki, Michała Anioła, Leopardiego, Montalego, Ungarettiego, Luziego, Penny, Pavesego, Pasoliniego, Leviego. Z klasyki literatury dziecięcej przetłumaczył na język polski m.in. Pinokia Carla Collodiego (pt. Pinokio: historia pajacyka, wyd. 2011) i kilka utworów Gianniego Rodariego. Jego książki ukazały się we Włoszech, Holandii, USA, Ukrainie. Był tłumaczony ponadto na języki: albański, francuski, niemiecki, hiszpański, chorwacki, serbski, bułgarski, czeski, ukraiński, grecki, litewski, rosyjski. Otrzymał włoskie odznaczenia i nagrody: Stella della Solidarietà Italiana, Premio Nazionale per la Traduzione, Premio della Città di Roma, Premio Flaiano. 11 kwietnia 2014 został odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Bogusław Lustyk

Bogusław Lustyk - polski artysta malarz. Od 1994 r. mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych. W Polsce był uznanym plakacistą i grafikiem, ale popularność w świecie zdobył pracami o tematyce hipicznej. W 1998 r. został oficjalnym artystą Kentacky Derby. Przez wiele lat zajmował się plakatem i za tę formę zdobył około 20 nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Zajmuje się malarstwem, grafiką, formami przestrzennymi i rzeźbą ceramiczną. Bardzo często zmienia techniki malarskie, tworzy kolaże, przechodzi od pasteli do akrylu. Towarzyszy mu ciekawość nowych artystycznych mediów, ale jest niezwykle konsekwentny w wyborze tematów. Interesuje go ruch w każdej formie – realnej i abstrakcyjnej. Mówi, że „wszystkie obrazy są wibracją”.

Jacek Strzemieczny

Jacek Strzemieczny – polski działacz społeczny, pedagog, współzałożyciel, prezes zarządu Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO). Doktor nauk pedagogicznych, trener i superwizor treningu grupowego Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (PTP). Lider programu Szkoła Ucząca się (SUS), prowadzonego od 2000 roku przez CEO i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. W latach 1980–89 kierował przedszkolem i Ośrodkiem Rozwoju Umiejętności Wychowawczych przy PTP.  W latach 1989–1994 był dyrektorem Departamentu Kształcenia i Doskonalenia Nauczycieli w Ministerstwie Edukacji Narodowej i dyrektorem polsko-amerykańskiego programu Edukacja Obywatelska w Społeczeństwie Demokratycznym. Od 1996 r. członek międzynarodowego stowarzyszenia Ashoka International. W 2002 r. na Światowym Forum Ekonomicznym nagrodzony przez Schwab Foundation for Social Entrepreneurship tytułem „Wybitny Innowator". W 2006 r. został pierwszym laureatem Penn Kemble Award za wybitny wkład w edukację dla demokracji. Społeczny". W 2006 r. został pierwszym laureatem Penn Kemble Award za wybitny wkład w edukację dla demokracji.

Roman Cieślak

dr hab. Roman Cieślak - profesor nadzwyczajny w Wydziale Psychologii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz prorektor ds nauki SWPS. Zajmuje się sposobami radzenia sobie ze stresem zawodowym, wypaleniem zawodowym oraz z traumatycznymi wydarzeniami. Jego badania pokazują, w jakich okolicznościach spostrzegane wsparcie społeczne (czyli możliwość uzyskania pomocy) redukuje negatywne skutki stresu w pracy i zapobiega wypaleniu zawodowemu. Dowodzą także, że przekonania o własnej skuteczności pozwalają przewidzieć, jakie będą psychologiczne konsekwencje stresu. Wraz z z zespołem, zajmuje się także tworzeniem i oceną efektywności interwencji psychologicznych on-line. Jego prace zostały opublikowane w renomowanych czasopismach (m.in. wJournal of Consulting and Clinical Psychology, Behaviour Research and Therapy, Journal of Vocational Behavior, Stress and Health, Anxiety, Stress, & Coping, Journal of Nervous and Mental Disease, Military Psychology).

Maksymilian Dura

Maksymilian Dura - komandor rezerwy Marynarki Wojennej. Obecnie ekspert portalu Defence24.pl i „Nowej Techniki Wojskowej”. Absolwent WAT (1980–1985) i Kolegium Ogólnowojskowego w Paryżu (2002–2003). Służył w Marynarce Wojennej od 1985 do 2011 r., początkowo na okrętach rozpoznawczych, następnie w Sztabie 3 Flotylli Okrętów w Gdyni, a później w Sztabie Marynarki Wojennej. Pracował jako stały przedstawiciel w grupach roboczych NATO i jako polski przedstawiciel w pracach nad NATO-wskim programem MSA. Autor ponad dwustu publikacji prasowych, czterech prac badawczych, siedmiu norm obronnych, dwóch podręczników normalizacji obronnej i ośmiu projektów racjonalizatorskich.

Stefan Kawalec

Stefan Kawalec – polski ekonomista, były wiceminister finansów. W 1989 rozpoczął współpracę z Leszkiem Balcerowiczem w Ministerstwie Finansów, był współtwórcą tzw. planu Balcerowicza. Do 1991 pełnił funkcję dyrektora generalnego w tym resorcie i jednocześnie głównego doradcy ministra. Od 1991 do 1994 zajmował stanowisko wiceministra finansów, współpracując z kolejnymi ministrami (Karolem Lutkowskim, Andrzejem Olechowskim, Jerzym Osiatyńskim i Markiem Borowskim). Po odejściu z rządu pracował głównie w bankowości. W latach 1994–2002 pełnił funkcję dyrektora ds. strategii oraz szefa doradców w Banku Handlowym. W latach 2002–2003 był wiceprezesem zarządu Commercial Union Polska, zaś od lipca 2003 do czerwca 2006 zajmował stanowisko dyrektora ds. strategii grupy PZU. Od 2008 prezes zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Capital Strategy[2. Współpracuje z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, doradzał również Platformie Obywatelskiej w sprawach ekonomicznych.

Krystyna Skarżyńska

prof. dr hab. Krystyna Skarżyńska - kierownik Katedry Psychologii Społecznej Uniwersytetu SWPS oraz Pracowni Psychologii Politycznej w Instytucie PAN, członek Komitetu Nauk Psychologicznych PAN. Zajmuje się analizą zachowań oraz postaw społecznych i politycznych, zwłaszcza w kontekście zadowolenia z życia i z społeczno-politycznego status quo. Autorka licznych publikacji w czasopismach naukowych i kilkunastu książek, m.i.: „Spostrzeganie ludzi”,  „Psychospołeczne aspekty decyzji alokacyjnych”, „Konformizm i samokierowanie. Struktura wartości i funkcje”, „Człowiek a polityka. Zarys psychologii politycznej”. Aktualnie  prowadzi badania nad stosunkiem do społecznego, ekonomicznego i politycznego status quo, społeczną percepcją polityki, ocenami sprawiedliwości aktualnego porządku społecznego oraz ich psychospołecznymi korelatami i konsekwencjami. Kieruje projektem badań nad akceptacją agresji w życiu społecznym i politycznym oraz rolą schematów świata społecznego.

Dawid Nidzworski

dr inż. Dawid Nidzworski - przedsiębiorca, naukowiec. Absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej oraz Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG-GUMed. Laureat programów VENTURES FNP, IMPULS FNP oraz programu LIDER NCBiR.  Dawid Nidzworski opracował czujnik do wykrywania wirusa grypy. Opracowany przez niego biosensor pozwoli wykryć wirusy w wymazie z gardła pacjenta, rozpoznając charakterystyczne dla każdego wirusa grypy białko.

Radzimir Dębski

Radzimir Dębski, znany również jako Jimek – polski kompozytor muzyki filmowej i rozrywkowej, dyrygent, a także producent muzyczny. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i University of California, Los Angeles.