Inny Punkt Widzenia

Inny Punkt Widzenia

Oskar Zięta

Oskar Zięta jest absolwentem wydzialu architektury Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Po ukończeniu studiów podyplomowych Oskar uczestniczył w programie stypendialnym w ETH w Zurychu w Szwajcarii. Oskar Zięta zajmuje się projektowaniem mebli. Jego najbardziej znanym projektem jest kolekcja stołków Plopp, wyprodukowana w autorskiej technologii FIDU. Technologia FIDU, polega na tworzeniu form przestrzennych z metalu. FIDU pozwala na tworzenie trójwymiarowych obiektów z wykorzystaniem płaskich kształtów wyciętych z cienkiej blachy metalu o grubości 0,5cm. Zespawane elementy nabierają trójwymiarowego kształtu dzięki wtłoczeniu sprężonego powietrzu o wysokim ciśnieniu. Formy te są za razem lekkie i bardzo stabilne. Meble wykonane w technologii FIDU są bardzo łatwe w transporcie, gdyż wysyłane są w płaskiej formie, które zostają następnie wypełniona powietrzem. „Forma jest tutaj efektem procesu produkcyjnego” Oskar Zięta Oskar jest laureatem licznych nagród m. in. Red Dot Award 2008, Audi-Mentorpreis by A&W 2011, DMY za innowację procesu produkcyjnego 2008, YDMI 2008, „Dobry wzór” 2009, Nagrodę Niemieckiej Rady Wzornictwa 2009, Schweizer Design Preis 2008 oraz Materialica 2009. Technologia FIDU jest przez cały czas udoskonalana, jak sam autor mówi, technologia wykorzystywana jest w mini skali, lecz już niedługo możliwe będzie wykorzystać ją w architekturze, przemyśle samochodowym a także w kosmosie.

Aleksandra Domańska

Aleksandra Domańska – reżyserka, scenarzystka, eseistka. Absolwentka Filologii Polskiej UW i Reżyserii Dramatu (PWST Kraków).

Emma Kiworkowa-Rączkowska

Emma Kiworkowa-Rączkowska jest absolwentką Akademii Medycznej w Warszawie (2001 rok). W 2006 roku obroniła doktorat w Akademii Medycznej w Lublinie. W międzyczasie rozpoczęła specjalizację z ortodoncji, w której to dziedzinie wciąż się kształci jako uczestniczka licznych szkoleń specjalistycznych, v-ce prezes Fundacji „Wiewiórki Julii”.

Magdalena Grzebałkowska

Magdalena Grzebałkowska − pisarka, reporterka „Gazety Wyborczej”. Jest autorką: ”1945. Wojna i pokój”, „Beksińscy. Portret podwójny” i biografii ks. Jana Twardowskiego "Ksiądz Paradoks”.

Aneta Nitsch-Osuch

dr hab. n. med Aneta Nitsch-Osuch - pediatra, epidemiolog z Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, Central Eastern European Pertussis Awareness Group (CEEPAG) oraz Raising Awareness of Influenza Strategies (RAIS). Autorka ponad 170 publikacji naukowych w czasopismach polskich i zagranicznych, pond 200 wystąpień i wykładów na kongresach i konferencjach naukowych w Polsce i na świecie.

Włodzimierz Strupiński

dr inż. Włodzimierz Strupiński – jeden z wiodących na świecie badaczy nad grafenem. W 2013 r. rozpoczął jego produkcję na światową skalę. Wcześniej opracował autorską metodę wytwarzania tej formy węgla. Od kilkudziesięciu lat opracowywane pod jego kierunkiem technologie są komercjalizowane w postaci produkcji i sprzedaży epi-struktur dla firm elektronicznych i ośrodków akademickich na całym świecie. Absolwent Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Tytuł doktora fizyki uzyskał na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PW. Od 1992 r. jest kierownikiem zakładu epitaksji związków półprzewodnikowych w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) w Warszawie, z którym jest związany od 1979 r. Dr Włodzimierz Strupiński jest autorem ponad stu artykułów naukowych i kilku patentów, laureatem nagród za osiągnięcia badawcze, m.in. nagrody Prezesa Rady Ministrów, nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta w kategorii Wizja i innowacje, nagrody Prestiż Renoma Roku. W czerwcu 2016 roku organizuje w Warszawie jedną z najważniejszych na świecie konferencji naukowych poświęconych grafenowi i nowym materiałom dwuwymiarowym – Graphene Week 2016.

Maria Piechotkowa

Maria Piechotkowa - architekt, łączniczka w czasie powstania warszawskiego, posłanka na Sejm PRL III kadencji w latach 1961–1965.

Dariusz Jemielniak

prof. Dariusz Jemielniak – teoretyk zarządzania, profesor nauk ekonomicznych specjalizujący się w zarządzaniu wysokimi technologiami i organizacjami otwartej współpracy, kierownik Katedry Zarządzania Międzynarodowego oraz centrum badawczego CROW (Center for Research on Organizations and Workplaces) w Akademii Leona Koźmińskiego, założyciel grupy badawczej NeRDS (New Research on Digital Societies).

Maria Peszek

Maria Peszek – polska aktorka i piosenkarka. Zadebiutowała w 1993 roku. Występowała m.in. na scenie Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatru Studio i Teatru Narodowego w Warszawie. Ma na swoim koncie szereg kreacji filmowych i telewizyjnych, a także liczne role w spektaklach Teatru Telewizji. W 2005 roku rozpoczęła karierę muzyczną, tworząc widowisko muzyczne i płytę Miasto mania.

Katarzyna Batko-Tołuć

Katarzyna Batko-Tołuć - Dyrektorka Programowa Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Tworzy oddolny ruch społeczny nakierowany na przejrzystość rządzenia i budowanie poczucia odpowiedzialności decydentów. Jej organizacja pracuje z ponad 300 aktywistami, blogerami, dziennikarzami, organizacjami i grupami z całej Polski

prof. Tomasz Hirnle

prof. Tomasz Hirnle - kierownik Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Edwin Bendyk

Edwin Bendyk – polski dziennikarz, publicysta, zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie społeczne.

Andrzej Wielowieyski

Andrzej Wielowieyski – polski polityk, działacz katolicki, opozycjonista z czasów PRL, poseł na Sejm I, II i III kadencji, senator I i V kadencji, wicemarszałek Senatu I kadencji, od 2008 do 2009 poseł do Parlamentu Europejskiego. Kawaler Orderu Orła Białego.

Klaus Bachmann

Klaus Bachmann - dziennikarz, publicysta, historyk, politolog, profesor nauk społecznych, autor wielu książek o tematyce europejskiej, polsko-niemieckiej i polsko-ukraińskiej.

Marcin Kącki

Marcin Kącki– autor książki „Białystok. Biała siła, czarna pamięć”, dziennikarz „Gazety Wyborczej”, reporter „Dużego Formatu”. Zajmuje się dzienni­karstwem śledczym, społecznym i historycznym. Zdo­bywca tytułu Dziennikarza Roku w konkursie Grand Press (2007), dwóch nagród „Watergate” przyznawa­nych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (2007), nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikar­stwo śledcze” (2007) i nagrody studentów dziennikar­stwa „MediaTory” (2007).

Iwona Jakubowska-Branicka

prof. dr hab. Iwona Jakubowska-Branicka - wykłada w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Pracuje w Katedrze Historii Idei i Antropologii Kulturowej. Socjolog, specjalizuje się w problematyce dotyczącej teorii demokracji współczesnej, praw człowieka, psychologii polityki i socjotechniki propagandy politycznej. Ostatnio opublikowała książkę „O dogmatycznych narracjach. Studium nienawiści”.

Agnieszka Morawińska

dr Agnieszka Morawińska - historyk sztuki, krytyk. Od 2010 roku dyrektorka Muzeum Narodowego w Warszawie. Autorka publikacji z zakresu estetyki i historii sztuki, przez 16 lat (do 1993) była kuratorem zbiorów malarstwa polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie. Pełniła również funkcje podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Sztuki oraz ambasadora RP w Australii, Nowej Zelandii i Papui Nowej Gwinei. Pracowała także jako kurator w Zamku Królewskim w Warszawie i wykładała w warszawskiej ASP. Od lipca 2001 do października 2010 roku pełniła funkcję dyrektora Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”.

Łukasz Orbitowski

Łukasz Orbitowski - pisarz i publicysta specjalizujący się głównie w literaturze grozy oraz prozie fantastycznej. Jest jednym z najważniejszych autorów powieści grozy, twórcą zbiorów opowiadań i powieści, między innymi: "Horror Show!", "Święty Wrocław", "Widma". Jest także autorem cyklu bajek o kotach. W 2016 roku otrzymał Paszport Polityki za powieść "Inna dusza".

Adam Daniel Rotfeld

Adam Daniel Rotfeld – polski dyplomata, badacz stosunków międzynarodowych, profesor nauk humanistycznych, w latach 2001–2005 wiceminister spraw zagranicznych, w 2005 minister spraw zagranicznych. W 2006 został przez Sekretarza Generalnego ONZ powołany na członka, a w 2008 na przewodniczącego Kolegium Doradczego Sekretarza Generalnego ONZ do spraw Rozbrojenia. W styczniu 2008 mianowano go współprzewodniczącym Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych. W sierpniu 2009 sekretarz generalny NATO mianował go członkiem Grupy Ekspertów NATO do przygotowania Nowej Koncepcji Strategicznej paktu (tzw. Grupa Mędrców). W 1996 został członkiem Szwedzkiej Królewskiej Akademii Wiedzy Wojskowej, w 2001 członkiem Rady Międzynarodowego Centrum Demokratycznej Kontroli nad Siłami Zbrojnymi (DCAF), a w 2003 Genewskiego Centrum Polityki Bezpieczeństwa (GCSP). W 2009 wszedł w skład Międzynarodowej Komisji, przygotowującej Euro-Atlantycką Inicjatywę Bezpieczeństwa (EASI). Został także członkiem Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR). Wszedł również w skład rad naukowych Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Spraw Publicznych, Ośrodka Studiów Wschodnich.