Inny Punkt Widzenia

Inny Punkt Widzenia

Dani Karavan

Dani Karavan - izraelski rzeźbiarz, jeden z twórców nowej kategorii dzieł nazwanej site specific, powstających w ścisłym powiązaniu z kontekstem danego miejsca, często tak idealnie wtopionym w krajobraz, że wydają się jego integralną częścią. Jest autorem tak znanych dzieł jak pomnik Brygady Negev (1963–1968), czy pomnik Waltera Benjamina w Portbou (1994). Tworzone przez artystę prace site specific powstają zawsze z myślą o konkretnej lokalizacji – urbanistycznej, plenerowej bądź galeryjno-muzealnej. W swoich realizacjach Karavan często wykorzystuje para-architektoniczne formy i skalę, prowokując widza do przemieszczania się w obrębie dzieła.

prof. Bogdan Góralczyk

prof. Bogdan Góralczyk – politolog, sinolog, dyplomata, publicysta. Od 1984 do 1991 r. pracownik Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W latach 1991-1998 przebywał na placówce dyplomatycznej na Węgrzech. W latach 2001-2003 szef gabinetu ministra spraw zagranicznych Włodzimierza Cimoszewicza. W latach 2003-2008 był ambasadorem RP w Bangkoku, akredytowanym także w Republice Filipin i Związku Mjanmy (d. Birma). Jest profesorem w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się we współczesnych stosunkach międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem roli Chin. Zajmuje się także globalizacją, problematyką węgierską oraz transformacją pokomunistyczną. W latach 2010-12 redaktor naczelny rocznika naukowego "Azja-Pacyfik".

Marcin Beme

Marcin Beme - założyciel i CEO Audioteka.pl, serwisu z audiobookami, który dziś obecny jest w 23 krajach. Wybrany przez MSZ do programu Polish High Fliers, który to program promuje Polskę za granicą jako kraj zdolnych i utalentowanych przedsiębiorców, naukowców i artystów. W 2012 roku magazyn BRIEF wymienił go wśród 50 najbardziej kreatywnych ludzi biznesu w Polsce. Również w tym samym roku został przez Internet Standard wybrany „Człowiekiem Roku Polskiego Internetu”. W 2013 r. otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za promowanie kultury, wybitne osiągnięcia dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości oraz za promowanie polskiej myśli technicznej. Studiował ekonomię na Wydziale Nauk Ekonomicznych i matematykę na wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego oraz informatykę na wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej.

Stacy Keach

Stacy Keach – amerykański aktor folmowy i teatralny, reżyser. Swoją ekranową karierę rozpoczął od gościnnego udziału w serialu ABC Kawalkada Ameryki (Cavalcade of America, 1953, 1955). Rola boksera Tully’ego w dramacie sportowym Johna Hustona Zachłanne miasto (Fat City, 1972) przyniosła mu nagrodę krytyków Kansas City w stanie Kansas. W biblijnym miniserialu Franco Zeffirelliego Jezus z Nazaretu (Jesus of Nazareth, 1977) wystąpił w roli Barabasza. Sławę międzynarodową zawdzięcza kreacji prywatnego detektywa Mike’a Hammera w serialu CBS Mike Hammer (1984-1987 i 1997-1998), za którą w 1985 roku zdobył nominację do nagrody Złotego Globu. Za postać Ernesta Hemingwaya w biograficznym miniserialu ZDF Hemingway (1988) został uhonorowany nagrodą Złotego Globu i nominowany do nagrody Emmy. Był narratorem słuchowiska radiowego Strefa mroku (The Twilight Zone). W serialu Fox Skazany na śmierć (Prison Break, 2005-2007) wystąpił jako Henry Pope, naczelnik więzienia Fox River. Rolę więziennego naczelnika, tym razem okrutnego i bezwzględnego, powtórzył w telewizyjnym filmie z 2008 roku Krwawy ring (Ring of Death), w którym wystąpił u boku Johnny’ego Messnera. Występował na Off-Broadwayu w sztukach: MacBird! w Village Gate (1966) w tytułowej roli Lyndona Johnsona (współczesnego odpowiednika Makbeta), Miłośnicy czarnuchów (The Niggerlovers, 1967) George’a Tabori z debiutującym Morganem Freemanem oraz na Broadwayu w przedstawieniu Indianie (Indians, 1969) jako Buffalo Bill. Wystąpił także na deskach awangardowego teatru muzycznego w spektaklu Naga kartka kazania (The Nude Paper Sermon), zrealizowanym przez Nonesuch Records. Zdobył wiele nagród, w tym nagrodę Obie, Drama Desk Award i Vernon Rice Award. Zagrał tytułową rolę w przedstawieniach szekspirowskich – Król Lear (2006) w Goodman Theater w Chicago oraz trzech osobnych produkcjach Hamleta.

Nina Admoni

Nina Admoni - konsultantka biznesowa, absolwentka Uniwersytetu w Berkeley. Pracowała między innymi w Ministerstwie Finansów Izraela, Ambasadzie Izraela w Paryżu, Organizacji Narodów Zjednoczonych w Etiopii. W wieku siedmiu lat, w 1939 roku, musiała wraz z rodzicami uciekać z bombardowanej Warszawy, przez Wilno, Kowno, Moskwę, Władywostok, Chiny, Japonię by ostatecznie zamieszkać w USA, a następnie w Izraelu.

Jan Pakulski

prof. Jan Pakulski - socjolog, wykładowca Uniwersytetu Tasmańskiego i Collegium Civitas w Warszawie, autor wielu publikacji o nierównościach społecznych i socjologii elit, ruchach społecznych i postkomunizmie w Europie Centralnej i Wschodniej.

Sławomir Grünberg

Sławomir Grünberg - operator, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Po ukończeniu studiów reżyserskich w 1981 r. wyjechał na stałe do Stanów Zjednoczonych, gdzie nieprzerwanie realizuje filmy dokumentalne.

Stanisław Soyka

Stanisław Soyka - wokalista jazzowy i piosenkarz, skrzypek, pianista, gitarzysta i kompozytor, poeta. Śpiewać zaczął kiedy miał 7 lat - udzielając się wraz z ojcem w chórze kościelnym. Następnie ukończył liceum muzyczne w klasie skrzypiec oraz Wydział Kompozycji i Aranżacji Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2015 roku ukazała się najnowsza płyta Stanisława Soyki i Roger Berg Big Band pt. ”Swing Revisited”.

Anna Wojtacha

Anna Wojtacha - dziennikarka, korespondentka wojenna. Relacjonowała konflikty zbrojne w Iraku, Afganistanie, Gruzji, Izraelu i Strefie Gazy, Czadzie, a także zamachy terrorystyczne w Indiach oraz przewrót rządowy w Tajlandii.

Jerzy Duszyński

Jerzy Duszyński – polski biochemik, profesor nauk biologicznych. Ukończył Wydział Biologii i Nauk o Ziemi UW (1971). W 1975 roku uzyskał stopień doktora, a w 1983 - doktora habilitowanego. W 1993 roku otrzymał nominację profesorską z rąk prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Odbył liczne staże zagraniczne, m.in. w laboratoriach J. R. Williamsona w Pennsylvania University oraz K.F.LaNoue w PennState University. Jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk. Jest też krajowym delegatem do prac BioMedSciences European Strategy Forum for Research Infrastructures (2005 - do chwili obecnej). Jest przewodniczącym Zespołu ds. Infrastruktury Badawczej przy MNiSW (kadencja 2006-2009). Prof. Duszyński przez wiele lat był przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Nenckiego, a także dyrektorem tej placówki. Od 2015 prezes PAN.

Krzysztof Bielecki

Krzysztof Bielecki - prof. dr hab. n. med., specjalista z dziedziny chirurgii ogólnej i onkologicznej. W swojej karierze zawodowej był m.in. ordynatorem Oddziału Chirurgii Szpitala Bielańskiego w Warszawie oraz Kliniki Chirurgii Ogólnej i Przewodu Pokarmowego Centrum Medycznego Kształecenia Podyplomowego w Warszawie. Członek wielu organizacji medycznych zarówno polskich jak i zagranicznych, m.in. Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego, World Council of Enterostomal Therapy i European Society of Surgical Oncology. W latach 1994 - 1998, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Chirurgii Ogólnej, obecnie członek Rady Towarzystwa Medycyny Ratunkowej oraz Towarzystwa Urazów Wielonarządowych przy Ministerstwie Zdrowia.

Wojciech Mann

Wojciech Mann – polski dziennikarz muzyczny, autor tekstów piosenek, współpracujący na stałe z Programem III Polskiego Radia.

Zbigniew Gluza

Zbigniew Gluza – polski redaktor i wydawca. Inicjator, a następnie prezes dwóch fundacji (Fundacji Archiwum Wschodniego i Fundacji KARTA), które obecnie, po połączeniu, jako Fundacja Ośrodka KARTA prowadzi Ośrodek KARTA (organizacja pożytku publicznego). Jest redaktorem naczelnym pisma historycznego "Karta", inicjatorem programów, takich jak "Wspólne Miejsce – Europa Wschodnia", "Indeks Represjonowanych" czy "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką”. Jest także pomysłodawcą Słownika biograficznego "Opozycja w PRL", Słownika dysydentów, portalu XXwiek.pl, współinicjatorem Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Członek Kolegium Programowo-Historycznego Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Inicjator działań związanych z archiwistyką społeczną w Polsce. Członek i współzałożyciel Rady Archiwów Społecznych.

Draginja Nadaždin

Draginja Nadaždin - urodzona w Mostarze (Bośnia i Hercegowina). W Polsce mieszka od 1994 roku. Absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Od 2007 roku jest Dyrektorką Amnesty International Polska.

Małgorzata Omilanowska

Małgorzata Omilanowska – historyk sztuki, profesor nauk humanistycznych, od 2012 podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od 2014 minister kultury i dziedzictwa narodowego. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, studiowała także na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technicznego w Berlinie. Doktoryzowała się na Uniwersytecie Warszawskim w 1995 roku, a habilitowała w Instytucie Sztuki PAN w 2005 roku. W 2013 roku otrzymała tytuł naukowy profesora. Odbyła też studia podyplomowe w zakresie finansów i podatków w SGH w Warszawie (dyplom 2003). Od 1985 roku - pracownik w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, w latach 1999-2007 wicedyrektor, a ostatnio - redaktor naczelna Słownika Architektów Polskich. Jednocześnie od 2006 roku - profesor nadzwyczajny w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, a w latach 2008-2012 dyrektor Instytutu.

Przemysław Pająk

Przemysław Pająk - właściciel i redaktor naczelny serwisu blogowego na temat technologii - Spider's Web.

Krzysztof Pietraszkiewicz

Krzysztof Pietraszkiewicz - polski bankowiec, ekonomista, prezes Związku Banków Polskich. Absolwent Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Podyplomowych Studiów SGH w zakresie Finansów i Bankowości. Od 1991r. związany z ZBP. Członek Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Sekretarz Rady Nadzorczej Biura Informacji Kredytowej S.A. Od kwietnia 2002r. do lipca 2003 przewodniczący Rady Nadzorczej Banku PKO BP S.A. Reprezentował sektor bankowy w Komisji Nadzoru Bankowego od początku 1998 roku. Dyrektor Biura i następnie Dyrektor Generalny ZBP. Od kwietnia 2003 r. Prezes ZBP.