Inny Punkt Widzenia

Inny Punkt Widzenia

Michał Szymon Łuczewski

Michał Szymon Łuczewski - socjolog, specjalizujący się w problematyce wsi. Adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych (magisterium z socjologii i psychologii). Prowadził badania etnograficzne w Żmiącej, najdłużej badanej wsi na świecie, na podstawie których obronił w 2007 roku pracę doktorską Doświadczenie narodowe w życiu codziennym. Monografia problemowa społeczności lokalnej. Żmiąca: 1370-2007. Praca ta była podstawą książki Odwieczny naród. Polak i katolik w Żmiącej (wyd. 2012). Visiting scholar na Columbia University (2005–2006). Stypendysta m.in. Collegium Invisibile (2000), Fundacji Nauki Polskiej (2009), Fundacji Fulbrighta (2005), stypendium im. Józefa Tischnera w Instytucie Nauk o Człowieku[3][4] w Wiedniu. Przewodniczący Collegium Invisibile w latach 2004-2006 Członek kolegium redakcyjnego czasopisma 44 / Czterdzieści i Cztery. Publicysta m.in. Arcana, Wprost, Res Publica, Polska The Times, współtwórca telewizyjno-prasowego cyklu System 09. W 2013 otrzymał Nagrodę im. Księdza Józefa Tischnera za książkę Odwieczny naród. Polak i katolik w Żmiącej.

Irena Herbst

Irena Herbst - Prezes Zarządu Fundacji Centrum PPP, ekonomista specjalizujący się w finansowaniu inwestycji i ekonomice budownictwa. Obszar zainteresowań obejmuje finanse publiczne, wykorzystywanie funduszy europejskich, mieszkalnictwo i gospodarowanie nieruchomościami. Obecnie zajmuje stanowisko Prezesa Zarządu Fundacji Centrum PPP, skupiającej 48 podmiotów, zarówno publicznych jak i prywatnych, prowadzących działalność doradczą, finansową i prawną w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego. Centrum działa w zakresie promowania idei partnerstwa w Polsce i nowej Ustawy o PPP, opracowania standardów umów i procedur, a także tworzenie bazy danych projektów realizowanych w tej formule. Centrum podejmuje współpracą z jednostkami krajowymi jak i zagranicznymi zajmującymi się realizacją inwestycji w formule PPP.

Krzysztof Czyżewski

Krzysztof Czyżewski - Animator kultury, eseista, tłumacz, dyrektor Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Urodził się w 1958 roku w Warszawie. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Za dotychczasową pracę Czyżewski otrzymał m.in. następujące wyróżnienia i nagrody: Nagrodę Fundacji POLCUL (Melbourne 1992), Nagrodę Artystyczną Młodych im. S. Wyspiańskiego (Warszawa 1992), Nagrodę paryskiej „Kultury” za rok 1996, Nagrodę im. Gabora Bethlena dla człowieka Europy Środkowej (Budapeszt 1998), Nagrodę „Małego Berła Kultury Polskiej” przyznanej przez Jerzego Giedroycia w 1999 r., Medalu św. Jerzego przyznanego przez „Tygodnik Powszechny” w 2000 r., Dyplom Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski na Świecie w 2000 r. oraz Międzynarodową Nagrodę im. Aleksandra Langera w 2004 r. Otrzymał Order Giedymina (2001 r., za wkład w rozwój współpracy między Polską i Litwą) i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2002).

Marcel Weyland

Marcel Weyland - z wykształcenia architekt i prawnik, tłumacz polskiego eposu narodowego „Pan Tadeusz” na język angielski. Historia tego tłumaczenia, w słowach samego Weylanda, zaczęła się na początku II wojny światowej, gdy jako dwunastolatek uciekał z rodzicami na wschód. Po przekroczeniu Bugu zdołali przedostać się do Wilna. – To była straszna zima na przełomie 39 i 40 roku – wspomina. – Znaleźliśmy schronienie w małym pokoiku, w którym na półce leżała książka. Gdy po nią sięgnąłem, okazało się, że to „Pan Tadeusz”. Wtedy, po raz pierwszy w życiu, przeczytałem nasz epos narodowy i się w nim zakochałem, pewnych fragmentów nauczyłem się na pamięć...

Krzysztof Gierałtowski

Krzysztof Gierałtowski - urodził się 10 sierpnia 1938 roku w Warszawie. Studiował w Akademii Medycznej w Gdańsku (1956-58) i w Warszawie (1958-60) oraz w Łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej (1961-64). Fotografuje od 1961, wystawia od 1963 roku. Dla potrzeb prasy i wydawnictw fotografował modę, reklamę, był autorem reportaży z zakładów przemysłowych i wielkich budów. W latach 1967-73 był stałym współpracownikiem miesięcznika "Ty i Ja", 1971-72 - tygodnika "Perspektywy", 1977-78 - tygodnika "Razem", 1978-81 - tygodnika "ITD". Był członkiem Rady Artystycznej kwartalnika "6x9 Fotografia" (1991-93). Przez cztery lata (1994-98) współpracował z miesięcznikiem "Twój Styl". Od 1996 roku prowadzi Galerię / Studio Gierałtowskiego. Realizował kampanie reklamowe w Polsce i Europie Zachodniej. O swoim warsztacie mówi: Każdy ma oczy, usta i nos, ale dopiero utrwalony grymas, błysk oka, struktura twarzy, czy obecność przedmiotu magicznego, skrzyżowane z kątem spojrzenia kamery, perspektywą obiektywu, kadrem, oświetleniem i kolorem pozwalają stworzyć portret subiektywny. Portret subiektywny nie ma roszczeń do prawdy obiektywnej, jest raczej autorską impresją zaangażowanego fotografa. Spór o istotę portretu, o proporcje obecności w nim autora i modela jest jednym z najistotniejszych.

Artur Hajzer

Artur Hajzer - taternik, alpinista i himalaista, twórca projektu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015, kierownik wypraw działających w ramach tego projektu, współzałożyciel i były prezes (wraz z Januszem Majerem) nieistniejącej już firmy ADD, właściciela marki Alpinus związanej z odzieżą i sprzętem turystycznym, współtwórca (również z Majerem) firmy w tej samej branży: HiMountain. Mieszkał w Mikołowie. Zdobyte przez niego ośmiotysięczniki to: Manaslu – nową drogą – 1986 Annapurna – pierwsze wejście zimowe – 3 lutego 1987 Sziszapangma – nową drogą – 1987 Annapurna Wschodnia (8010 m) – nową drogą – 1988 Dhaulagiri – 11 maja 2008 Nanga Parbat – 23 czerwca 2010 Makalu – 30 września 2011

ks. Wojciech Lemański

Wojciech Lemański – duchowny rzymskokatolicki, kapłan diecezji warszawsko-praskiej, publicysta, bloger, działacz na rzecz upamiętnienia historii Żydów polskich. Proboszcz parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy.

Edyta Bartosiewicz

Edyta Bartosiewicz – kompozytorka, autorka tekstów, producent muzyczny. Jest kompozytorką, autorką tekstów, aranżerką i producentką większości swoich utworów. Jej albumy sprzedały się w łącznym nakładzie około miliona egzemplarzy. 9 singli dotarło do pierwszego miejsca Listy Przebojów Programu Trzeciego. Laureatka 5 Fryderyków, Paszportu Polityki, wybrana Osobowością Dziesięciolecia przez magazyn „Tylko Rock”.

Adam Maciejewski

prof. Adam Maciejewski – lekarz onkolog, pracownik Centrum Onkologii w Gliwicach szef zespołu, który przeprowadził pierwszy w Polsce przeszczep twarzy, który był jednocześnie pierwszym tego typu na świecie przeprowadzonym dla ratowania życia.

Leokadia Oręziak

Leokadia Oręziak - Profesor zwyczajny w Katedrze Finansów Międzynarodowych SGH. Kieruje Studium Doktoranckim w Kolegium Gospodarki Światowej SGH, jest również kierownikiem Zakładu Finansów Przedsiębiorstw i Ubezpieczeń. Specjalista z dziedziny finansów międzynarodowych, rynku finansowego oraz integracji europejskiej. Odbyła studia i staże zagraniczne m.in. w Université de Paris Panthéon-Sorbonne, Centre International de Formation Européenne (Francja), Europäische Akademie Bayern (Niemcy) i Collège Universitaire d'Etudes Fédéralistes (Włochy). Jako ekspert Sejmu oraz instytucji rządowych przygotowała wiele opracowań dotyczących Polski z Unią Europejską, bilansu płatniczego, kursu walutowego i budżetu państwa. Współpracuje jako konsultant z przedsiębiorstwami i instytucjami finansowymi.

Sylwia Chutnik

Sylwia Chutnik - kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Prezeska Fundacji MaMa działającej na rzecz poprawy sytuacji matek w Polsce. Przewodniczka miejska po Warszawie. Pisarka i felietonistka "Polityki" i "Pani". Jej teksty ukazały się w książkach zbiorowych oraz w wielu katalogach do wystaw sztuki współczesnej i programach teatralnych (min. Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, Galeria Bunkier Sztuki). Autorka powieści "Kieszonkowy Atlas Kobiet" ,"Dzidzia" ,"Cwaniary" oraz książki "Warszawa Kobiet", "Mama ma zawsze rację" i "Proszę wejść".

Michał Głowiński

Michał Głowiński - teoretyk literatury i znawca nowszych dziejów literatury polskiej, autor lektur polonistycznych, a także prozy wspomnieniowej i esejów. Autor licznych prac poświęconych językowi w czasach PRL, szczególnie zjawisku nowomowy. Profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Collegium Invisibile oraz członek Polskiej Akademii Nauk.

Bogusław Kott

Bogusław Kott - absolwent Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS (obecnie SGH) w Warszawie, wieloletni pracownik Ministerstwa Finansów, specjalista w zakresie finansowania handlu zagranicznego. Jest współzałożycielem i współorganizatorem Banku Millennium i od momentu jego powstania w roku 1989, Prezesem jego Zarządu.

Anna Czerwińska

Anna Czerwińska - alpinistka i himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi. Uczestniczyła w wyprawach wspinaczkowych m.in. z Wandą Rutkiewicz i Krystyną Palmowską. Z zawodu jest doktorem nauk farmaceutycznych, lecz od wielu lat nie pracuje w swoim zawodzie – porzuciła go dla gór, które są jej największą pasją. Zainteresowanie Anny Czerwińskiej wspinaczką rozpoczęło się w roku 1969. Od tej pory Czerwińska wspina się w górach, głównie w zespołach kobiecych. Z Palmowską tworzyła zgrany zespół i to wraz z nią dokonała wielu przejść aż do czasu wycofania się jej ze wspinania. Początkowo uprawiała taternictwo, później zainteresowała się górami wyższymi: Alpami, Himalajami, Karakorum. Po 1990 wycofała się z gór najwyższych i wróciła do nich w 1997. W 2000 jako druga Polka po Wandzie Rutkiewicz stanęła na szczycie Mount Everestu. W latach 90. zdobywała kolejne najwyższe szczyty kontynentów. Wejściem na Everest skompletowała Koronę Ziemi jako drugi Polak po Leszku Cichym. W momencie wejścia na Everest była najstarszą kobietą, która stanęła na tym szczycie. Jest autorką wielu artykułów w prasie górskiej (m.in. w "Taterniku"), a także kilkunastu książek. Została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (w 2004 roku) oraz członkostwem honorowym Polskiego Związku Alpinizmu.

Mirella Panek-Owsiańska

Mirella Panek-Owsiańska - Zarządza zespołem Forum Odpowiedzialnego Biznesu, odpowiada za kontakty z kluczowymi interesariuszami w Polsce, współpracuje z CSR Europe i The World Business Council for Sustainable Development (WBCSD). Autorka artykułów i komentarzy prasowych, członkini jury konkursu Raporty Społeczne oraz innych konkursów poświęconych społecznej odpowiedzialności biznesu. Prowadzi zajęcia dla studentów na podyplomowych studiach z zakresu CSR i PR. Była ekspertka w Komitecie Technicznym ds. Społecznej Odpowiedzialności w ramach Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, brała udział w tworzeniu i promocji Normy ISO 26000. Członkini Grupy Roboczej ds. promocji odpowiedzialnego biznesu przy Ministerstwie Gospodarki. Posiada doświadczenie współpracy z trzema sektorami, przez wiele lat zajmowała się polityką, koordynowała program "Demokracja bez kobiet to pół demokracji", współpracowała m.in. z Hanną Suchocką i Barbarą Piwnik. Trenerka – przeszkoliła ponad 500 działaczy i działaczek społecznych i politycznych, m.in. z Białorusi, Kuby, Serbii i Kirgistanu. Przez 4 lata pełniła funkcję rzeczniczki prasowej polskiej sekcji Amnesty International. Absolwentka nauk politycznych o specjalności marketing polityczny; Szkoły Liderów oraz programów International Visitors Departamentu Stanu USA poświęconych demokracji, prawom człowieka i CSR. Stypendystka Lecha Wałęsy i Rady Europy.

Janusz Kaniewski

Janusz Kaniewski - designer i projektant. Jeden z najwyżej notowanych projektantów w polskim biznesie. Wykładowca Istituto Europeo di Design w Turynie i Royal College w Londynie. Swego czasu jedyny polski designer w zespole najsłynniejszej pracowni projektowania samochodów – Pininfarina. W rankingu na najbardziej innowacyjnych ludzi w Polsce, opublikowanym przez tygodnik Forbes, zajął drugie miejsce. Otrzymał też wyróżnienie od Noble Bank Concierge za poziom świadczonych przez siebie usług, a w Rankingu Magazynu Brief na 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie zajął 17 miejsce. Przewodniczył jury konkursu Mazda Zoom Zoom, był członkiem jury w konkursie Gdynia Jacht Design na targach Wiatr i Woda. Poprowadził pierwsze w Polsce warsztaty z projektowania samochodów (Gdynia Design Days). Pracuje z samorządami miast i walczy o to, aby polskie miasta wyglądały lepiej, były przyjazne dla mieszkańców i turystów (projekt Ładny Kraj). Współpracował m.in. z Fiatem, Ferrari, Lancią. W Polsce obecny poprzez studio projektowe Janusz Kaniewski Design. Świadczy usługi projektowe dla dużych marek takich jak Orlen, Koło, ale pracuje również dla klientów indywidualnych, tworząc m.in. meble i wnętrza. Według Kaniewskiego kwintesencją sztuki designu jest przyjemność. Przedmiot ma działać, producentowi przynieść zysk, a użytkownikowi pożytek. Ma być bezpieczny i nieszkodliwy. A kiedy dodatkowo wywoła uśmiech – to znaczy, że to dobry design.

Bohdan Jarosław Maruszewski

Bohdan Jarosław Maruszewski– kardiochirurg dziecięcy, profesor nauk medycznych, społecznik, współtwórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1996 na podstawie rozprawy zatytułowanej Ocena wyników korekcji chirurgicznej poszerzenia pierścienia płucnego u dzieci ze skrajną postacią tetralogii Fallota. W 2004 otrzymał tytuł naukowy profesora. Zawodowo związany z Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie obejmował stanowiska profesora zwyczajnego i kierownika Kliniki Kardiochirurgii. Został również prezesem Klubu Kardiologów Polskich. W 1993 był jednym z fundatorów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W utworzonej fundacji został wiceprezesem zarządu.

Witold Orłowski

Witold Orłowski - jest dyrektorem Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej Członkiem Rady Gospodarczej przy Premierze RP oraz głównym doradcą ekonomicznym PricewaterhouseCoopers Polska. W 2011 prof. Orłowski został powołany na stanowisko Specjalnego Doradcy Komisji Europejskiej ds. Budżetu. W 2007 r. otrzymał naukowy tytuł Profesora zwyczajnego nauk ekonomicznych. W 2002-2005 był Szefem Zespołu Doradców Ekonomicznych Prezydenta RP. Studia ekonomiczne odbył na Uniwersytecie Łódzkim oraz na Uniwersytecie Harvarda (USA). Habilitował się na Uniwersytecie Warszawskim, prezentując książkę: Droga do Europy. Makroekonomia wstępowania do Unii Europejskiej, wyróżnioną nagrodą Banku Handlowego dla najlepszej książki z dziedziny teorii ekonomii i finansów w roku 1998. Po okresie pracy akademickiej, w latach 1991-93 pracował w Biurze d/s Integracji Europejskiej, uczestnicząc w negocjacjach układu stowarzyszeniowego pomiędzy Polską a Unią Europejską. W latach 1993-97 pracował w Banku Światowym w departamencie Europy Środkowej, zajmując się między innymi porównaniami ścieżek transformacji oraz integracji europejskiej w krajach regionu. W kolejnych latach doradzał instytucjom rządowym: był m.in. członkiem Rady Makroekonomicznej przy Ministrze Finansów, doradcą Premiera RP Leszka Balcerowicza oraz Ministra Gospodarki i Głównego Negocjatora Akcesji do Unii Europejskiej. Doradzał również organizacjom międzynarodowym i biznesowym. W 1997 roku współzakładał Niezależny Ośrodek Badań Ekonomicznych. Był dyrektorem Zakładu Badań Statystyczno-Ekonomicznych GUS i PAN Pełni funkcję Sekretarza Komitetu Naukowego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, jest członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN oraz Komitetu Prognoz PAN "Polska 2000 Plus". Poza makroekonomią i teorią integracji, zajmuje się również modelowaniem i prognozowaniem ekonomicznym oraz obliczeniami symulacyjnymi. Jest autorem sześciu książek, autorem lub współautorem ponad 100 publikacji o charakterze naukowym (publikowane w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii i Niemczech), autorem ponad 50 publikacji w polskiej prasie oraz współautorem 4 raportów Banku Światowego.

Krzysztof Liedel

Krzysztof Liedel - prawnik, specjalista w zakresie terroryzmu międzynarodowego i jego zwalczania, doktor nauk wojskowych. Zastępca Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Pozamilitarnego Biura Bezpieczeństwa Narodowego i dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas. Redaktor Naczelny kwartalnika „Terroryzm: zagrożenia – prewencja – przeciwdziałanie”. Od 1988 roku pełni służbę w Policji. W latach 2005–2007 był naczelnikiem Wydziału ds. Przeciwdziałania Zagrożeniom Terrorystycznym Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego MSWiA. Wykładowca Collegium Civitas w Warszawie, Akademii Obrony Narodowej, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Stypendysta rządu Stanów Zjednoczonych (uczestniczył między innymi w finansowanym przez Departament Stanu USA Programie International Visitor Leadership). Niezależny ekspert Sekcji ds. Zapobiegania Terroryzmowi Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UMCS. Ukończył także studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa informacyjnego (AON), nauk o polityce (Instytut Studiów Politycznych PAN) oraz organizacji i zarządzania (WAT). Autor artykułów, książek i monografii na temat terroryzmu i jego zwalczania oraz bezpieczeństwa informacyjnego.

Anetta Karwacka

lek. med. Anetta Karwacka – specjalista ginekolog – położnik, Studia: Dyplom Akademii Medycznej w Warszawie, wydział lekarski - 1995 Doświadczenie zawodowe i praca kliniczna: specjalizacja I stopnia z zakresu położnictwa i ginekologii - 1999 specjalizacja II stopnia z zakresu położnictwa i ginekologii - 2004 certyfikat zatrudnienia i odbycia zaawansowanego szkolenia w Klinice IVF Izrael - 2003 Od 1995 do 2000 asystent Kliniki Nowotworów Narządów Płciowych Kobiecych, Centrum Onkologii, Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie. W latach 1998-2001 asystent Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP w Warszawie i w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym "Inflancka". Asystent - Oddział Zapłodnienia Pozaustrojowego Kliniki Ginekologii i Położnictwa Szpitala Hillel Yaffe, Hadera, Izrael. Od 2002 samodzielny pracownik w Klinice Invimed. Członkostwo w towarzystwach naukowych: Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG) Europejskie Towarzystwo Rozrodu człowieka i Embriologii (ESHRE) Europejskie Towarzystwo Antykoncepcji (ESC)