Inny Punkt Widzenia

Inny Punkt Widzenia

Jan P. Matuszyński

Jan P. Matuszyński – polski reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych. Studiował reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Wiktor Osiatyński

Wiktor Osiatyński – polski pisarz i wykładowca, prawnik, a także działacz społeczny. W latach 90. był dyrektorem Centrum Badań nad Konstytucjonalizmem w Europie Wschodniej w Chicago. W 1995 został profesorem w Central European University w Budapeszcie. Podejmował również współpracę z University of Connecticut i Uniwersytetem w Sienie. Wykładał na uniwersytetach m.in. Columbia, Stanforda, Harvarda. Był członkiem Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w zakresie prawa konstytucyjnego oraz historii doktryn politycznych i prawnych.

Zofia Posmysz

Zofia Posmysz – pisarka, autorka scenariuszy filmowych, słuchowisk radiowych i widowisk Teatru TV, reporterka i redaktorka radiowa.. W czasie II wojny światowej w 1942 roku została uwięziona w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, następnie w Ravensbrück. Po zakończeniu wojny przeniosła się do Warszawy. W 1945 zadebiutowała literacko wspomnieniami Znam katów z Belsen.... W 1952 ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała m.in. w gazecie "Głos Ludu" jako korektorka oraz w Polskim Radiu, współtworząc od 1960 powieść radiową W Jezioranach. Rozgłos przyniosło jej słuchowisko radiowe Pasażerka z kabiny 45, na motywach którego powstał film Pasażerka w reżyserii Andrzeja Munka, a następnie książka pod tym samym tytułem wydana w 1962. W 2010 na deskach Teatru Wielkiego miała miejsce premiera opery Pasażerka

Katarzyna Surmiak-Domańska

Katarzyna Surmiak-Domańska — reporterka związana od lat z "Gazetą Wyborczą". Współpracuje jako tutor z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu. Z wykształcenia romanistka. Wydała dwa autorskie zbiory reportaży: Beznadziejna ucieczka przed Basią i Żyletka, a także opowieść reporterską pt. Mokradełko, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2013. W 2016 roku ponownie nominowana do Nike, za książkę Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość.

Marian Turski

Marian Turski – historyk i dziennikarz żydowskiego pochodzenia. Urodził się w Druskienikach. Od 1942 przebywał w łódzkim getcie, z którego w sierpniu 1944 został deportowany do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wiosną 1945 przeżył marsz śmierci byłych więźniów Auschwitz do KL Buchenwald. Po zakończeniu II wojny światowej osiadł w Warszawie. Od 1945 działał w młodzieżowej organizacji Polskiej Partii Robotniczej, a następnie pracował w Wydziale Prasy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od 1958 kieruje działem historycznym tygodnika „Polityka”. Jest wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej, członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej i Rady Stowarzyszenia prowadzącego Dom Konferencji Wannsee. Jest także członkiem Komitetu Honorowego Stowarzyszenia Żydowskie Motywy oraz organizowanego przez to stowarzyszenie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy, a także przewodniczącym Rady Muzeum Historii Żydów Polskich (od 25 marca 2009).

Michał Zadara

Michał Zadara - reżyser teatralny. Studiował Teatr i Politykę w Swarthmore College, Oceanografie w Woods Hole, Reżyserię w Krakowie. Był asystentem i współpracownikiem Małgorzaty Szczęśniak, Kazimierza Kutza, Jana Peszka i Armina Petrasa. Reżyserował w teatrach: Wybrzeże w Gdańsku, Starym w Krakowie, Współczesnym we Wrocławiu, Narodowym w Warszawie, Współczesnym w Szczecinie, Maxim Gorki w Berlinie, HaBima w Tel Awiwie, Capitol we Wrocławiu. Laureat Paszportu Polityki w 2007 r. Autor filmów niezależnych i instalacji wideo

Henryk Domański

Henryk Domański – socjolog, profesor nauk humanistycznych, Kierownik Zespołu Badań Struktury Społecznej oraz Kierownik Zespołu Studiów nad Metodami i Technikami Badań Socjologicznych Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

Zbigniew Gajewski

Zbigniew Gajewski - politolog, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Były dziennikarz i redaktor mediów biznesowych. Współtworzył dziennik Nowa Europa oraz miesięcznik Businessman Magazine, w którym był z-cą red. naczelnego i p.o. naczelnego. Od początku 2006 współpracuje z Polską Konfederacją Pracodawców Prywatnych Lewiatan, gdzie jest zastępcą dyrektora generalnego odpowiedzialnym za komunikację i rozwój organizacji. Inicjator i dyrektor  Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.

Jerzy Smorawiński

Jerzy Smorawiński - specjalista medycyny sportowej, działacz sportowy, profesor i rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, senator IV i V kadencji.

Andrzej Targowski

Andrzej Targowski - informatyk o specjalności informatyka stosowana, architektura systemów komputerowych, cywilizacja i informacja. Jeden z pionierów informatyki stosowanej w Polsce, menedżer, cywilizacjonista, nauczyciel akademicki, profesor Western Michigan University.

Marcin Gortat

Marcin Gortat – koszykarz, wychowanek Łódzkiego Klubu Sportowego, reprezentant Polski, od sezonu 2013/14 zawodnik Washington Wizards. Jako jedyny Polak w historii NBA awansował do jej finału.

Zygmunt Krasiński

Zygmunt Krasiński - dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE. Jest absolwentem Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej i stypendystą rządu japońskiego (Nihon University w Tokio). Jako ekspert MNiSW pracował w gremiach Komisji Europejskiej (grupa robocza 7PR dotycząca RSFF, Komitet Programowy 7PR "Współpraca międzynarodowa", Komitet Programowy PR Horyzont 2020 "MŚP i Dostęp do Finansowania Ryzyka" oraz Panel ds. Badań i Innowacji w ramach Partnerstwa Wschodniego). Od wielu lat realizuje projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, a zwłaszcza Programów Ramowych UE. Doradca, trener i autor/współautor publikacji w obszarze zarządzania B+R. Założyciel i członek Zarządu Krajowej Rady Koordynatorów Projektów Badawczych (KRAB) oraz członek Komitetu Certyfikacji PM IPMA Polska i wieloletni członek European Association of Research Managers and Administrators (EARMA).

Andrzej Mogielnicki

Andrzej Mogielnicki – autor tekstów piosenek. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Najbardziej znana jest jego współpraca z Budką Suflera oraz z zespołem Lady Pank (którego jest także współzałożycielem). Inni wykonawcy, z którymi współpracował to między innymi: Izabela Trojanowska, Anna Jantar, Irena Jarocka, Mafia, Dwa Plus Jeden.

Tomasz Konieczny

Tomasz Konieczny – śpiewak operowy, basbaryton, aktor filmowy i okazjonalnie reżyser. Ukończył wydział aktorski w PWSFTviT w Łodzi, śpiew solowy w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Wyższej Szkole Muzycznej im. Carla Marii von Webera w klasie śpiewu solowego Christiana Elßnera w Dreźnie. Jako śpiewak operowy zadebiutował Tomasz Konieczny w partii Figara w operze W. A. Mozarta pt. "Wesele Figara" w Teatrze Wielkim w Poznaniu w grudniu 1997. W Niemczech debiutował w styczniu 1999 w Operze w Lipsku partią Kecala w "Prodanej Neveście" Bedřicha Smetany.

Grzegorz Chodaczek

Grzegorz Chodaczek - Kierownik Laboratorium Mikroskopii Konfokalnej Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz uzyskał tytuł doktora nauk przyrodniczych przy Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu. W latach 2005-2011 odbywał staże naukowe w USA, m.in. w University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston, gdzie opracowywał nowe metody badań przyżyciowych z użyciem mikroskopii świetlnej w różnych modelach chorób nowotworowych. W latach 2011-2014 pracował w La Jolla Institute for Allergy & Immunology w Kalifornii kierując pracownią mikroskopową i wdrażając techniki obrazowania w badaniach wielu schorzeń o podłożu immunologicznym.

Martyna Jakubowicz

Martyna Jakubowicz – polska wokalistka, gitarzystka i kompozytorka tworząca muzykę z pogranicza bluesa, rocka i amerykańskiego folku.

Boris Kudlička

Boris Kudlička – scenograf pochodzenia słowackiego. W 1995 roku jako asystent Andrzeja Kreutz Majewskiego rozpoczął współpracę z Teatrem Wielkim - Operą Narodową. Od 1996 roku samodzielnie tworzy scenografie przede wszystkim do spektakli operowych. Współpracuje z czołowymi europejskimi reżyserami. Od 1999 roku wspólnie z Mariuszem Trelińskim zrealizował kilkanaście spektakli operowych głównie dla Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, a także dla innych czołowych scen operowych na świecie (m.in. w Nowym Jorku, Frankfurcie, Berlinie, Tokio, Sankt Petersburgu, Waszyngtonie, Los Angeles, Tel Awiwie, Bratysławie, Pradze, Brukseli i Walencji). Spektakle te prezentowane były także podczas festiwali operowych w Edynburgu, Hongkongu i Tokio.

Jacek Hugo-Bader

Jacek Hugo-Bader – dziennikarz i reportażysta, od 1990 związany z "Gazetą Wyborczą”. Autor kilku książek. Jedna z nich, napisana w 2009 "Biała Gorączka", otrzymała nagrodę "Bursztynowego Motyla", wyróżnienie przyznawane dla uczczenia wielkiego polskiego podróżnika, Arkadego Fiedlera.

Waldemar Dąbrowski

Waldemar Dąbrowski – dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej animator kultury, polityk, w latach 2002–2005 minister kultury.