Programy

"Po prostu się wkurzyłem i powiedziałem: o nie, państwo nie będzie mnie traktować jak dilera"

Programy

Tomek Kalita. Walka do końca. Reportaż, cz. 1
tvn24Tomasz Kalita do końca walczył z nowotworem

Zmarły przed miesiącem Tomasz Kalita walczył ze złośliwym nowotworem mózgu do ostatniej chwili. Kamera "Superwizjera" towarzyszyła jemu oraz jego żonie w codziennych zmaganiach z trudami choroby. Opowiadał, jak nawet w takich chwilach cieszyć się życiem i być jego "koneserem".

Polityk SLD i były rzecznik tej partii o nowotworze dowiedział się w połowie 2016 roku. Wtedy też przeszedł operację wycięcia guza mózgu.

Okazało się, że była to najbardziej złośliwa postać - glejak wielopostaciowy, który rozwija się praktycznie bez żadnych wcześniejszych sygnałów.

- W momencie, kiedy pojawiają się objawy, bardzo często jest już za późno - tłumaczy onkolog prof. Cezary Szczylik.

"Robił to, co kochał"

- To są rzeczy losowe. To nie jest tak, że ktoś nacisnął guzik w Niebie i postanowił, że mi zrobi psikusa. Z tym trzeba się po prostu pogodzić - tak o chorobie mówił Tomasz Kalita.

Pogodzenie się nie było jednak równoznaczne z poddaniem. Kalita natychmiast rozpoczął leczenie i rehabilitację, w czym przez cały czas wspierała go jego żona. - Ania to fajna babka, naprawdę. Opiekuje się mną, wspiera mnie. Pilnuje, żebym nie miał dołków różnych - opowiadał. O sobie samym zwykł mówić: "homo politicus".

- Robił to, co kochał. Na pewno to, że był pracoholikiem, było głupie - wspomina jego żona, Anna. - Był w stanie wszystko poświęcić dla pracy i to na pewno było złe. Wielokrotnie mu to mówiłam. Natomiast nie można zamazywać wszystkiego, co było. Jestem z niego ogromnie dumna - dodaje.

Tomek Kalita. Walka do końca. Dyskusja, cz. 1
Tomek Kalita. Walka do końca. Dyskusja, cz. 1 tvn24

"Trzeba być koneserem życia"

Choroba spowodowała jednak, że jego ukochana praca musiała zejść na dalszy plan. Z powodu nowotworu Kalita spędził sześć tygodni w warszawskim Centrum Onkologii.

- Ale nawet tam udało się znaleźć szczęście. Tam Tomek się oświadczył, tam dostałam pierścionek i kwiaty - wspomina Anna. Pobrali się w październiku ubiegłego roku.

- Trzeba czasem zatrzymać się na ulicy, pomyśleć i zacząć korzystać z życia, zacząć być jego koneserem. I dzisiaj smakujemy życia - mówił Kalita w dniu ślubu z Anną.

W rozmowie z "Superwizjerem" opowiedział o tym, jak choroba stała się dla niego doświadczeniem wiary. Przyznał, że modlił się codziennie, odkąd dowiedział się o nowotworze.

- Najczęściej staram się modlić swoimi własnym słowami, tak zostałem nauczony w domu - tłumaczył.

Przytoczył jedną z historii sprzed operacji. - Zacząłem się modlić i nagle poczułem coś ciepłego, jakby ktoś przyłożył rękę do mnie i wsunął mnie na tę salę operacyjną. Poczułem obecność Pana Boga w tym sensie, jakby ktoś chciał mi powiedzieć: nie martw się, wszystko będzie dobrze - mówił Kalita.

Zdradził, że czuł ogromną potrzebę rodzicielstwa. - Żałuję, że nie nastąpiło to wcześniej. Jest wiele czynników szczęścia, ale rodzicielstwo ma duże znaczenie. Daje przypływ energii, nadaje taką pełnię życia. Facet niestety późno dojrzewa i czasem jest niemądry. Tak to już jest - opowiadał.

Tomek Kalita. Walka do końca. Reportaż, cz. 2
Tomek Kalita. Walka do końca. Reportaż, cz. 2 tvn24

"Byłem wkurzony po prostu"

Kalita zmagał się nie tylko z nowotworem. Ostatnie miesiące życia poświęcił temu, by w Polsce zalegalizowano tzw. medyczną marihuanę oraz substancje zawierające olej konopny, które pacjentom takim jak on pomagają w walce z chorobą.

- Byłem wkurzony po prostu, jak się dowiedziałem po powrocie do Warszawy, ile kosztuje miesięczna kuracja olejem - 8-10 tysięcy złotych - i na co jestem narażony karnie - mówił Kalita.

- Po prostu się wkurzyłem i powiedziałem: o nie, państwo nie będzie mnie traktować jak dilera albo jakiegoś przestępcę - dodał.

Pod koniec sierpnia 2016 roku politycy SLD złożyli w Sejmu petycję, w której zaapelowali do posłów o szybką zmianę przepisów dotyczących zalegalizowania wspomnianych specyfików. Do petycji dołączono projekt tzw. "ustawy Kality".

Do dziś jednak obrót i korzystanie ze wspomnianych substancji pozostaje nielegalny.

"Pan Bóg poprowadził mnie doskonale"

- Mogę tylko Panu Bogu podziękować, że tak mnie przeprowadził przez to wszystko. I przez operację, i przez ten okres choroby. Naprawdę, Pan Bóg poprowadził mnie tak doskonale, że mogę mu za to wszystko podziękować - mówił.

Tomasz Kalita zmarł 16 stycznia 2017 roku, miał 37 lat. 21 stycznia spoczął na Wojskowych Powązkach w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda przyznał mu pośmiertnie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Tomek Kalita. Walka do końca. Dyskusja, cz. 2
Tomek Kalita. Walka do końca. Dyskusja, cz. 2tvn24

Autor: ts//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości