Programy

"Nie chcę być takim kolesiem, który siedzi w kawiarni i dyskutuje, co kto napisał"

Programy

"Nie chcę być takim kolesiem, który siedzi w kawiarni i dyskutuje co kto napisał"
tvn24Michał Witkowski będzie gościem "Xięgarni"

Gościem najnowszego wydania Xięgarni był Michał "Michaśka" Witkowski – blogerka modowa i pisarz, który odwiedził program ze swą najnowszą powieścią - "Zbrodniarz i dziewczyna".

- Oddalam się od bycia pisarzem. Chcę jeszcze tylko pisać książki, a to nie jest to samo. Nie chcę być takim kolesiem, który siedzi w kawiarni i dyskutuje, co kto napisał, jeździ na zloty, pisze jakieś manifesty, ogólnie: bierze udział w tym całym skomplikowanym życiu literackim. Ja chcę dać produkt, ale nie chcę być pisarzem, nie chcę, żeby mnie to do czegoś obligowało – powiedział Witkowski.

Kryminały i życie

O swojej nowej książce Witkowski mówił, że "zbliża się do kryminału". - Przy "Drwalu" było to pierwsze podejście i nie udało mi się tak do końca napisać kryminału. Było to raczej coś, co usiłowało być kryminałem. "Zbrodniarz i dziewczyna" jest o wiele bardziej kryminałem niż "Drwal" – opowiadał autor "Lubiewa".

I dodał: - Żaden inny gatunek tak pięknie nie wchłania powieści obyczajowej jak kryminał. Kryminał zjadł tę prozę obyczajową. Najlepszy przykład to jest [Marek] Krajewski, gdzie obyczaj jest zdecydowanie ważniejszy od akcji – stwierdził Witkowski. - Kryminał wymaga realizmu, nie da się połączyć z fantasy. To musi być racjonalny świat, w którym działają racjonalne przesłanki - kontynuował.

- Sekcja zwłok w dzisiejszych czasach jest dla niektórych jak wejście na Mont Blanc. Można zapłacić, zrobić sekcję i dostać certyfikat z takiego jednego z najważniejszych wydarzeń w życiu – mówił ironicznie Witkowski, zaznaczając, że sam jest profesjonalistą, i gdy pisze o szczegółach, to znaczy, że się na czymś zna.

Felietony i nowości

Michał Komar w najnowszym odcinku "Xięgarni" opowiadał o tym, jak wynaleziono huśtawkę, Michał Rusinek mówił zaś, dlaczego książki powinny być drogie nie tylko sercu. Aktorka Monika Dryl polecała "Lalki w ogniu" Pauliny Wilk. Agata Passent i Filip Łobodziński, prowadzący "Xięgarni", polecali ciekawe nowości, a także przyglądali się aktualnym bestsellerom.

Program "Xięgarnia" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.

Xięgarnia z 14 czerwca
Xięgarnia z 14 czerwcatvn24

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości