Programy

Najwięksi europrzegrani

Programy

[object Object]
Oto najwięksi przegrani eurowyborówtvn24
wideo 2/35

Mucha, Scheuring-Wielgus, Liroy-Marzec - to tylko kilka znanych nazwisk, których prawdopodobnie zabraknie w Parlamencie Europejskim. Lista europrzegranych jest jednak znacznie dłuższa.

WYBORY DO EUROPARLAMENTU - WYNIKI SONDAŻOWE

Wydaje się, że miliony wydane na kampanie wyborcze w przypadku niektórych kandydatów zostały wyrzucone w błoto, a czas poświęcony na objeżdżanie Polski, posty w mediach społecznościowych i na spoty wyborcze należy uznać za stracony.

Lista europrzegranych

Z sondażu exit poll Ipsos dla TVN24 wynika, że sporo znanych postaci z list PiS nie pojedzie do Brukseli. Wśród kandydatów, którzy prawdopodobnie nie znajdą się w europarlamencie, są m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Jarosława Sellin czy poseł na Sejm od ponad dwóch dekad - Tadeusz Cymański.

Z wyników sondażowych wynika, że z list PiS nie wszedł również Konstanty Radziwiłł - były minister zdrowia w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego.

Głosów zabrakło również często pojawiającym się w mediach członkom rządu - twarzy 500 plus Elżbiecie Rafalskiej oraz rzeczniczce rządu Mateusza Morawieckiego Joannie Kopcińskiej.

Czarnecki: Polacy nam zaufali. Teraz ciężka praca
Czarnecki: Polacy nam zaufali. Teraz ciężka pracatvn24

Wystarczającego uznania w oczach wyborców nie znalazło też kilka głośnych nazwisk z Koalicji Europejskiej.

Według sondażu Ipsos zbyt mało głosów otrzymali m.in. bardzo aktywni w mediach społecznościowych była minister sportu Joanna Mucha i poseł Krzysztof Brejza, polityczni wyjadacze i europarlamentarzyści w osobach Michała Boniego, Dariusza Rosatiego oraz Jarosława Wałęsy oraz poseł na Sejm od kilku kadencji Andrzej Halicki.

Halicki: myślę, że ten remis będzie nad ranem
Halicki: myślę, że ten remis będzie nad ranemtvn24

W PE, według sondaży, zabraknie również miejsca dla posłanki Joanny Scheuring-Wielgus, która startowała z listy Wiosny, oraz dla posła Piotra Liroya-Marca z Konfederacji. W europarlamencie nie zasiądzie również narodowiec Krzysztof Bosak oraz poseł i milioner Marek Jakubiak, którzy mieli być lokomotywami warszawskiej listy Konfederacji.

W PE nie znajdzie się również nikt z listy Kukiz’15, która nie przekroczyła progu wyborczego – czyli zabraknie Marka Jurka oraz "drugiego Kukiza" - Pawła Kukiza-Szczucińskiego.

Z wyników sondażu late poll wynika, że PiS w Parlamencie Europejskim będzie miał 26 posłów, Koalicja Europejska – 21, Wiosna - 3, a Konfederacja - 2. Z kolei z danych PKW, podanych po obliczeniu głosów z 99,31% obwodowych komisji wyborczych wynika, że Konfederacji nie uda się przekroczyć pięcioprocentowego progu i nie będzie ona uwzględniana przy podziale mandatów.

WIADOMOŚCI WYBORCZE - EUROWYBORY 2019 >

Autor: kris/i / Źródło: tvn24.pl

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości