Wystawy Izraela, Sudanu, Australii, bardzo mocna pozycja Bumaru i Stalowej Woli - tak przed laty wyglądały wystawy na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Wszystko to możemy podziwiać na udostępnionym przez archiwum MTP filmie, pokazującym targi od 1956 r. do lat 70.
Kiedyś targi budowlane odbywały się w czerwcu i właśnie z tych letnich imprez pochodzą fragmenty z archiwalnego filmu.
Pełna egzotyka
Zjeżdżało na nie bardzo wielu, niekiedy bardzo egzotycznych, wystawców.
- W tamtych czasach to była właściwie pełna egzotyka. W latach 50-tych, 60-tych mieliśmy stoiska Sudanu, Maroka czy Australii. Poza tym kraje Europy Zachodniej. We fragmencie z 1956 zobaczymy też np. Izrael. Dominował jednak oczywiście blok socjalistyczny - opowiada Tomasz Mikszo, archiwista MTP.
"Wystawiennictwo narodowe"
Mocnym graczem na targach była Polska.
- Proszę zwrócić uwagę na bardzo szeroką ekspozycję Bumaru, czyli polskich maszyn budowlanych. Potentatem była też Stalowa Wola. Dziś już nie jesteśmy tak mocni - mówi Mikszo.
- Jeżeli popatrzymy całościowo na targi, to zjawiskiem, które już się nie powtarza, było wystawiennictwo narodowe. Wystawiały się kraje, nie branże. Były pawilony Czechosłowacji, Niemiec, ZSRR. W czechosłowackim pawilonie obok Jawy stała np. maszyna do szycia. Był tam pełen przekrój tego co proponuje dane państwo. Dopiero później targi poszły w stronę specjalizacji na branże i powstały takie imprezy jak Budma, Taropak czy Polagra - dodaje Mikszo.
Autor: kk/par//mz / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum MTP