Poznań

Stroje retro i gwiazdy sprzed lat

Poznań

Narodowe Archiwum CyfroweMaj 1939r

Warta Poznań i Pogoń Lwów - międzywojenne gwiazdy piłki nożnej spotkają się na murawie z okazji 100-lecia poznańskiego klubu. Piłkarze z Wielkopolski zagrają w strojach retro.

W środę o godz. 17:30 pierwszy gwizdek rozpocznie mecz pomiędzy Wartą Poznań a Pogonią Lwów. Oba kluby w latach 20. ubiegłego wieku były potęgami krajowego futbolu. Towarzyski mecz pomiędzy zespołami został zorganizowany z okazji 100 urodzin klubu z Wielkopolski.

69 lat w niebycie

W 20-leciu międzywojennym lwowski klub aż 4 krotnie zdobył Mistrzostwo Polski. Grali w nim najlepsi polscy piłkarze lat 20., Wacław Kuchar, Mieczysław Batsch czy Józef Garbień. Wraz z wybuchem II wojny światowej w 1939r. Pogoń Lwów przestała istnieć. Klub odżył dopiero 4 lata temu.

Piłkarze Warty z okazji meczu zagrają w specjalnie uszytych na tę okazję strojach retro. Dodatkowo klimat tamtych lat stworzą spikerzy, którzy będą mówić w gwarze poznańskiej i lwowskiej.

Lekcja z historii futbolu

Rozgrywki o Mistrzostwo Polski po raz pierwszy zostały przeprowadzone w roku 1921. Wtedy mistrzostwo wywalczyła Cracovia Kraków. W kolejnych sezonach triumfy święciła właśnie Pogoń Lwów, która pięć razy z rzędu zostawała najlepszą drużyną w kraju (w 1924r. rozgrywki zawieszono i Pogoń oficjalnie nie została mistrzem). W tym okresie piłkarze Warty wywalczyli trzykrotnie wicemistrzostwo Polski (1922, 1925, 1928), by w 1929r. wreszcie triumfować w rozgrywkach. Do wybuchu II wojny światowej żadna z tych drużyn nie wróciła już na najwyższy stopień podium (w całej historii obu klubów sukces ten udało się jedynie powtórzyć Warcie w 1947r.), jednak należały do ścisłej krajowej czołówki.

Autor: AB/par / Źródło: materiały prasowe

Źródło zdjęcia głównego: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pozostałe wiadomości