TVN24 | Poznań

"To unikat o dużych walorach artystycznych"

TVN24 | Poznań

Autor:
aa/gp
Źródło:
TVN24, PAP
Zabytkowy tłok pieczętny z Wągrowca
Zabytkowy tłok pieczętny z Wągrowca FB - Archiwum Państwowe w Poznaniu
wideo 2/5
FB - Archiwum Państwowe w PoznaniuZabytkowy tłok pieczętny z Wągrowca

Ma prawie 300 lat i właśnie trafił do kolekcji poznańskiego Archiwum Państwowego. Specjaliści nie mają wątpliwości, czyj wizerunek jest na zabytkowym tłoku pieczętnym.

Archiwum Państwowe w Poznaniu kupiło od kolekcjonera z Czech tłok pieczętny konwentu cystersów z Wągrowca (woj. wielkopolskie). Nowi właściciele zabytku podkreślają, że zyskali niezwykle ciekawy obiekt związany z historią Wielkopolski. "Tłok, jak wskazuje wyryta na jego skuwce data (1746 r.), wykonany został dla konwentu wągrowieckiego w związku z wprowadzeniem zmian prawno-administracyjnych w klasztorze w 1744 r., a zatwierdzonych przez opata generalnego w 1745 r. Jest to zabytek unikatowy o dużych walorach artystycznych” – podano w komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Zaznaczono, że "wizerunek napieczętny przedstawia Najświętszą Marię Pannę z Dzieciątkiem na lewym ramieniu, stojącą w portalu, po bokach którego widnieją ornamenty okuciowe. Pod przedstawieniem znajduje się tarcza herbowa z podłożoną pod niej tabliczką. Inskrypcja umieszczona pomiędzy dwoma potrójnymi otokami (prostym – roślinnym – prostym) głosi: SIGILLUM CONVENTVS – VAGROVENCENSIS”.

"Jest to zabytek unikatowy o dużych walorach artystycznych" – zapewnia Archiwum Państwowe.

"Jest to zabytek unikatowy o dużych walorach artystycznych"FB - Archiwum Państwowe w Poznaniu

W opublikowanym komunikacie wskazano również, że tego typu pieczęcie, zachowane w tak dobrym stanie, należą do nielicznych wyjątków na rynku antykwarycznym i kolekcjonerskim. "Zakup jest cennym uzupełnieniem, znajdującego się już zbioru typariuszy w zasobie naszej placówki, w której – co warto w tym miejscu podkreślić – przechowywany jest najstarszy dokument w polskich archiwach państwowych, związany z okolicami Wągrowca, czyli fundacja klasztoru cystersów w Łeknie koło Wągrowca z 1153 roku, a który został w 2016 r. wpisany na Krajową Listę Programu UNESCO Pamięć Świata" – podkreślono w komunikacie.

Kiedy go pokażą?

Archiwum Państwowe w Poznaniu poinformowało, że kiedy sytuacja epidemiczna na to pozwoli, planowane jest zorganizowanie w Wągrowcu okolicznościowej wystawy i sesji popularno-naukowej, na której zostanie zaprezentowany oryginał tłoka pieczętnego wraz z dokumentami zaopatrzonymi w odciski tej pieczęci.

Tłok został wykonany dla konwentu wągrowieckiegoFB - Archiwum Państwowe w Poznaniu

Autor:aa/gp

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: FB - Archiwum Państwowe w Poznaniu

Pozostałe wiadomości