Stała na terenie getta, była ośrodkiem pomocy Żydom. "Największa zabytkowa świątynia stolicy" odnowiona

Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych przy placu Grzybowskim odzyskuje świetność. "Efekty rewaloryzacji wnętrza świątyni można już oglądać" - pochwalił się stołeczny konserwator zabytków.

Jak przypomina stołeczny konserwator zabytków, kościół został zbudowany według projektu Henryka Marconiego w latach 1861-1893 w stylu neoklasycznym, na planie krzyża łacińskiego. Dodaje, że to największa zabytkowa świątynia stolicy.

W latach 2019-2020 prowadzono w niej prace konserwatorskie i roboty budowlane. Miasto na ten cel przekazało blisko 680 tys. zł.

Prace konserwatorskie

Stołeczny konserwator przekazuje, że w 2019 roku przeprowadzono prace restauratorskie transeptu (poprzeczna nawa położona między prezbiterium a resztą budynku) i nawy zachodniej kościoła.

Konserwatorzy pracowali przy ścianach i sklepieniu, cokołach, kopule, posadzkach oraz portalach, kapitelach i obramieniach okiennych. "Wszystkie te elementy oczyścili i odgrzybili. Zespolili sypiące się tynki a następnie je wzmocnili, w niektórych miejscach założyli kity i uzupełnienia. Na koniec konserwowane powierzchnie pomalowali" – czytamy na stronie konserwatora.

Konserwację przeszły również elementy zabytkowego wyposażenia wnętrza kościoła. Odnowiono dwa ołtarze boczne - św. Antoniego i Chrystusa Błogosławiącego Świat. Wcześniejsze prace prowadzono przy fundamentach budowli i w kościele dolnym.

 Kościół na terenie getta

Kościół Wszystkich Świętych odegrał szczególną rolę w tragicznych losach stolicy. Podczas II wojny światowej znajdował się na terenie getta i stał się ośrodkiem pomocy Żydom, gdzie organizowano między innymi przerzuty ludzi na stronę aryjską. Uległ poważnym zniszczeniom podczas Powstania Warszawskiego. Po wojnie został odbudowany (niektóre prace zakończono dopiero w latach 70. XX w.), a w miejsce zniszczonych ołtarzy zawieszono obrazy autorstwa Michała Willmana.

Informowaliśmy o odkryciach archeologicznych na Białołęce:

Odkrycia archeologiczne na Białołęce

WYKOPALISKA
Źródło: Fundacja Ab Terra
Stanowisko archeologiczne znajduje się przy Ostródzkiej na Białołęce
Stanowisko archeologiczne znajduje się przy Ostródzkiej na Białołęce
Teraz oglądasz
Na Białołęce odkryto około 1,5 tysiąca artefaktów
Na Białołęce odkryto około 1,5 tysiąca artefaktów
Teraz oglądasz
Czytaj także: