Jak przypomina stołeczny konserwator zabytków, kościół został zbudowany według projektu Henryka Marconiego w latach 1861-1893 w stylu neoklasycznym, na planie krzyża łacińskiego. Dodaje, że to największa zabytkowa świątynia stolicy.
W latach 2019-2020 prowadzono w niej prace konserwatorskie i roboty budowlane. Miasto na ten cel przekazało blisko 680 tys. zł.
Prace konserwatorskie
Stołeczny konserwator przekazuje, że w 2019 roku przeprowadzono prace restauratorskie transeptu (poprzeczna nawa położona między prezbiterium a resztą budynku) i nawy zachodniej kościoła.
Konserwatorzy pracowali przy ścianach i sklepieniu, cokołach, kopule, posadzkach oraz portalach, kapitelach i obramieniach okiennych. "Wszystkie te elementy oczyścili i odgrzybili. Zespolili sypiące się tynki a następnie je wzmocnili, w niektórych miejscach założyli kity i uzupełnienia. Na koniec konserwowane powierzchnie pomalowali" – czytamy na stronie konserwatora.
Konserwację przeszły również elementy zabytkowego wyposażenia wnętrza kościoła. Odnowiono dwa ołtarze boczne - św. Antoniego i Chrystusa Błogosławiącego Świat. Wcześniejsze prace prowadzono przy fundamentach budowli i w kościele dolnym.
Kościół na terenie gettaKościół Wszystkich Świętych odegrał szczególną rolę w tragicznych losach stolicy. Podczas II wojny światowej znajdował się na terenie getta i stał się ośrodkiem pomocy Żydom, gdzie organizowano między innymi przerzuty ludzi na stronę aryjską. Uległ poważnym zniszczeniom podczas Powstania Warszawskiego. Po wojnie został odbudowany (niektóre prace zakończono dopiero w latach 70. XX w.), a w miejsce zniszczonych ołtarzy zawieszono obrazy autorstwa Michała Willmana.
Informowaliśmy o odkryciach archeologicznych na Białołęce:
Odkrycia archeologiczne na Białołęce
Autorka/Autor: kz/ran
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: um