Poznań

Geniusz, który złamał Enigmę, w szkole miał... tróje. Unikalny dokument znaleziony

Poznań

Znaleziono świadectwo maturalne Henryka Zygalskiego
TVN24 PoznańZnaleziono dokumenty z czasów szkolnych Henryka Zygalskiego

Był jedną z trzech osób, które w czasie II wojny światowej złamały kod Enigmy. Henryk Zygalski - geniusz, którego świadectwo maturalne i wykaz ocen odnaleziono w Archiwum Państwowym w Poznaniu. A tam... tróje, dwójki i jedynki.

Nie oznacza to jednak, że późniejszy bohater i kryptolog był złym uczniem.

- Wtedy był to jeszcze zabór pruski, oceny były więc przyznawane inaczej. 1 oznaczało ocenę bardzo dobrą, 2 - dobrą, a 3 - dostateczną - tłumaczy kustosz archiwum, Stefan Olejniczak. I dodaje, że w dokumentach imię Zygalskiego również jest zapisane po niemiecku, Heinrich.

Oceny na świadectwie maturalnym z roku 1926 były już opisowe.

Ćwiczenia ciała

Jak Zygalski zdał egzamin dojrzałości? Ocenę bardzo dobrą miał np. z religii, matematyki i przyrodoznawstwa. W jego rubryczce pojawiły się również tak egzotycznie brzmiące dziś przedmioty jak ćwiczenia ciała, greka, łacina i historia z nauką o Polsce.

Jak mówi Olejniczak, na dokumenty dotyczące Zygalskiego natrafiono przypadkowo szukając dokumentów związanych z Antonim Gościńskim.

- Często tak się dzieje, że unikatowe dokumenty znajdowane są zupełnie przypadkowo. Gdy ktoś specjalnie wyszukiwał takie perełki, znajdowalibyśmy je dużo częściej - przyznaje.

Rozgryzł Enigmę

Wykaz ocen polskiego matematyka i kryptologa oraz jego świadectwo dojrzałości są już ogólnodostępne dla wszystkich zainteresowanych jego życiorysem zarówno w samym archiwum, jak i w internecie.

Henryk Zygalski był jednym z trzech poznańskich matematyków (obok Jerzego Różyckiego i Mariana Rajewskiego), którzy jako pierwsi rozszyfrowali w 1933 r. zasadę działania Enigmy.

Zygalski był wychowankiem Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu i Uniwersytetu Poznańskiego. Później był pracownikiem Uniwersytetu Poznańskiego oraz radiokontrwywiadu wojskowego.

Zmarł 30 sierpnia 1978, pochowany został w Londynie.

Zobacz znalezione dokumenty :

Autor: kk/i / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum Państwowe w Poznaniu/Wikipedia

Pozostałe wiadomości