TVN24 | Pomorze

Radni przekazali diety na dezynfekcję miasta

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/ks
Źródło:
TVN24 Pomorze
Odkażanie odbyło się za pieniądze radnych
Odkażanie odbyło się za pieniądze radnychtvn24
wideo 2/8
tvn24Odkażanie odbyło się za pieniądze radnych

W nocy z czwartku na piątek w Nowym Mieście Lubawskim (woj. warmińsko-mazurskie) przeprowadzono dezynfekcję ulic. Odkażanie to inicjatywa miejskich radnych, którzy dodatkowo przekazali na ten cel swoje diety. Miejscowość jest największym ogniskiem epidemii na Warmii i Mazurach.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24 >>>

Wszyscy radni miejscy z Nowego Miasta Lubawskiego, bez znaczenia z jakiego są obozu politycznego, czy jakie głoszą poglądy, przekazali część diet na odkażenie swojej miejscowości. Dzięki pieniądzom radnych można było sfinansować dezynfekcję 20 kilometrów ulic, czyli połowę wszystkich dróg w mieście. Pieniędzy zostało jeszcze na powtórkę akcji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE PRZEZ TVN24GO >>>

Idea z anteny

- Pomysł powstał po obejrzeniu na antenie TVN24 relacji z dezynfekcji w Grójcu – opowiada radny, Krzysztof Hoppe. Przez noc go przemyślał, a następnego dnia przedstawił go radnym. – Wszyscy zareagowali pozytywnie – opowiada.

Inicjatywa spotkała się z aprobatą Józefa Blanka, burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego. Każdy radny przekazał taką kwotę, jaką uważał za stosowną. – Odciążyliśmy budżet miasta. Wszyscy radni zaangażowali się w akcję – dodaje Andrzej Nadolski, przewodniczący Rady Miejskiej w Nowym Mieście Lubawskim.

Odkażanie rozpoczęło się w czwartek o godz. 22 i zakończyło nad ranem. Specjalnym środkiem dezynfekującym opryskane zostały m.in. jezdnie i chodniki, rynek i uliczki w centrum miasta, okolice instytucji publicznych i podjazd do szpitala.

- Środek jest nieszkodliwy dla ludzi i szybko ulega biodegradacji, więc jest ekologiczny – przekonywał nas Tomasz Zawadzki z firmy przeprowadzającej akcję. Mimo to burmistrz zalecił, żeby w tym czasie nie wychodzić z domu, a także nie pozostawiać samochodów wzdłuż ulic, by ułatwić działania. Mieszkańcy zastosowali się do tych zaleceń.

Do tej pory na Warmii i Mazurach wirusa SARS-CoV-2 wykryto u 95 osób – jedna z nich zmarła, a 17 wyzdrowiało. Najwięcej, bo 26 potwierdzonych przypadków zakażeń odnotowano właśnie w powiecie nowomiejskim. Jak podkreśla burmistrz Blank, ponad 200 mieszkańców przebywa także na kwarantannie.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:eŁKa/ks

Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości