Kaszubi świętują z prezydentem

Pomorze


Koncerty ludowych zespołów, tradycyjne jedzenie i przemarsz przez miasto. W sobotę we Władysławowie odbywa się wielki światowy zjazd Kaszubów. Po raz pierwszy podczas zjazdu spotyka się z nimi prezydent Bronisław Komorowski.

Jak informują organizatorzy, wybór Władysławowa na tegorocznego gospodarza jest nieprzypadkowy, bo w tym roku obchodzi 50. rocznicę nadania praw miejskich. Głównym miejscem wydarzeń będzie najpopularniejszy deptak miasta – Aleja Gwiazd Sportu.

Pierwszy prezydent na zjeździe

Tegoroczny zjazd jest wyjątkowy, bo po raz pierwszy uczestniczy w nim prezydent Bronisław Komorowski. Swoją wizytę we Władysławowie potwierdził podczas spotkania z prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego - Łukaszem Grzędzickim.

Prezydent przyznał, że jego rodzice zajmowali się historią Kaszub, a sam często bywał na Kaszubach jako dziecko, z kolei jego babcia pochodziła z Pelplina. Dodał, że Kaszuby to także teren jego przygód harcerskich, a wspomnienia z Kaszub związane są również z jego narzeczeństwem z żoną, bo zaręczyli się nad jeziorem Gardliczno.

Będzie tabaka

Podczas zjazdu maszerujący ulicami Władysławowa kaszubi złożą kwiaty pod pomnikiem Antoniego Abrahama i wezmą udział w odsłonięciu tablicy upamiętniającej Zjazd Kaszubów we Władysławowie. Nie zabraknie też tradycyjnych atrakcji zjazdów – kaszubskich potraw, turnieju gry w Baśkę i, oczywiście, tabaki.

Kaszubskie klimaty na Open’erze

Od 3 do 6 lipca na Kaszubach odbywa się jedna z największych muzycznych imprez na świecie – Heineken Open’er Festival. Festiwalowicze mogą w tym czasie poznawać tradycje kaszubskie, w specjalnym stoisku w strefie NGO można uczyć się gry na burczybasie i diabelskich skrzypcach, ucierania tabaki i oczywiście najbardziej przydatnych słów w języku kaszubskim.

Program XV Zjazdu Kaszubów, Władysławowo - 6 lipiec 2013 r.:

ok. godz. 9.30 - przybycie pociągu „Transcassubia” na dworzec PKP we Władysławowie

godz. 10.00 - przemarsz uczestników Zjazdu spod dworca PKP do kościoła pw. WNMP we Władysławowie ulicami Żeromskiego, Sportową, Spokojną i Aleją Gwiazd Sportu, przystanek pod pomnikiem Antoniego Abrahama, złożenie kwiatów, odsłonięcie tablicy pamiątkowej i słupka granicznego z traktatu wersalskiego

godz. 11.00 - msza święta z liturgią słowa w języku kaszubskim w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie, Msze odprawi abp Tadeusz Gocłowski, udział Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

godz. 12.10 - przejście uczestników Zjazdu na Aleję Gwiazd Sportu – miejsce głównych uroczystości (scena, jarmark twórców, kuchnia regionalna)

godz. 12.30 - Oficjalne otwarcie XV Zjazdu Kaszubów na scenie przy Alei Gwiazd Sportu z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

Występy zespołów:

12.35 -Kòleczkowianie

13.20 - Etnogiezz Q

14.10 - Kaszubianki

14.50 - Manijôcë

16.30 - Bliza

17.30 - Kaszëbsczi Idol

18.30 - Gwiazda Wieczoru: Natalia Szroeder i Liber

Dla gości Zjazdu w porcie we Władysławowie czekać będzie 5 jednostek rybackich, które zabierać będą chętnych uczestników Zjazdu oraz turystów w kilkuminutowe rejsy po Morzu Bałtyckim.

Na pamiątkę zjednoczenia

Zjazdy Kaszubów organizowane są na pamiątkę zjednoczenia Kaszub w granicach jednego województwa. Po wielu dekadach starań środowisku Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego udało się doprowadzić do utworzenia w 1999 r. samorządu województwa pomorskiego, w którego skład weszły obszary zamieszkiwane tradycyjnie przez Kaszubów. Było to spełnienie marzeń i postulatów kilku generacji społeczników budujących ruch kaszubski.

Autor: ws//ec / Źródło: TVN24 Pomorze