Polska

"Zyskaliśmy dużo, jesteśmy usatysfakcjonowani". Kaczyński przyjął Camerona w hotelu

Polska

"Zyskaliśmy dużo, jesteśmy usatysfakcjonowani". Kaczyński przyjął Camerona w hotelu
tvn24Prezes PiS spotkał się z premierem Wielkiej Brytanii

Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Politycy rozmawiali w jednym z warszawskim hoteli. Po spotkaniu były premier Polski przyznał, że jest usatysfakcjonowany rozmową z szefem brytyjskiego rządu.

"Rozmowa szefów partii rządzących w Polsce i Wielkiej Brytanii przebiegała w bardzo dobrej i przyjaznej atmosferze. Politycy poruszyli kwestie związane z bezpieczeństwem UE i jej zewnętrznych granic, postulatami reform Wspólnoty podnoszonymi przez Wielką Brytanię oraz kwestią kryzysu migracyjnego" - napisało Prawo i Sprawiedliwość w komunikacie.

- Zamieniliśmy kilka słów na temat tego niebywałego ataku na Polskę i tych bzdurnych opowieści, że demokracja w Polsce jest zagrożona. Tutaj uzyskaliśmy pełne zrozumienie. To była bardzo dobra rozmowa, jestem bardzo usatysfakcjonowany - mówił Jarosław Kaczyński po spotkaniu.

- Polska i Polscy uzyskali bardzo dużo, pełne zabezpieczenie tych, którzy są w tej chwili w Wielkiej Brytanii, ale także i to, że ci, którzy mają dzieci w Polsce, będą w dalszym ciągu otrzymywali świadczenia, one będą może indeksowane, ale będą je otrzymywali - powiedział. Zaznaczył, że wszelkie propozycje odnoszące się do nowego zdefiniowania pracy, które byłyby dla Polski bardzo groźne - nie brytyjskie, tylko niemieckie i holenderskie - nie zostaną przyjęte.

Kaczyński mówił, że wszelkiego rodzaju ograniczenia będą mogły być podjęte tylko i wyłącznie na podstawie decyzji władz UE, a więc z polskim udziałem. Zaznaczył, że będą dotyczyły "tylko kwestii związanych z pracą i dodatkami (...) inne kwestie socjalne związane z pomocą społeczną, będą w dalszym ciągu funkcjonowały".

- Uzyskaliśmy naprawdę bardzo, bardzo dużo. Jesteśmy usatysfakcjonowani. Jesteśmy też bardzo usatysfakcjonowani, jeżeli chodzi o gotowość do współpracy w tych wszystkich dziedzinach związanych z polskim bezpieczeństwem. A także z tą niesłychaną uzurpacją, z jaką mamy do czynienia w tej chwili ze strony niektórych elementów w Brukseli - powiedział. Jak dodał prezes PiS, niestety źródło tego jest w Polsce. - To jest bardzo niepatriotyczna postawa części polskiej opozycji - zaznaczył.

Tuż po spotkaniu z Szydło

Na spotkanie z liderem PiS David Cameron udał się bezpośrednio po rozmowie z premier Beatą Szydło.

- Chcemy widzieć pełne strategiczne partnerstwo między Wielką Brytanią a Polską, bo mamy wspólne interesy i ideały - mówił w Warszawie brytyjski premier.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z premier Beatą Szydło podkreślił, że "wspólne interesy" dotyczą bezpieczeństwa, obrony, NATO, szczególnie - jak zauważył - "w obliczu zagrożenia ze strony Rosji". Jak mówił, chodzi również o "wspólne interesy rosnących gospodarek, wzrostu gospodarczego". "Chcemy być pewni, że Europa ma właściwy system (...) bezpieczeństwa. Chcemy być pewnymi, że ta Europa jest Europą, która szanuje państwa narodowe, rolę, jaką one odgrywają. I dlatego chcemy, aby Wielka Brytania i Polska współpracowały w Europie" - zaznaczył.

Autor: kło/kk / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości