Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zarzucił sędziom Trybunału Konstytucyjnego łamanie prawa. Według niego ten nie może rozpatrywać ustaw według poprzedniego sposobu działania. W obronie sędziów stają jednak konstytucjonaliści. Materiał "Polska i Świat".
Zbigniew Ziobro mówił w środę rano - w rozmowie z Programem III Polskiego Radia - że jeśli sędziowie TK nadal będą orzekać zgodnie z poprzednią ustawą, a nie według zasad przyjętych w grudniowej nowelizacji autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, to grozić może im odpowiedzialność dyscyplinarna, a nawet karna. Grudniową nowelizację Trybunał uznał 9 marca za częściowo niekonstytucyjną.
- To jest oczywiste nadużycie, to jest też złamanie polskiej konstytucji - ocenił Ziobro. - (Sędzia TK - red.) musi się liczyć z konsekwencjami prawnymi. Myślę, że te osoby, które tak postępują wiedzą co robią - dodał.
Do krytyki sędziów Trybunału dołączył także marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w oświadczeniu zarzuca sędziom naruszenie prawa Sejmu. Z kolei po adresem prezesa TK prof. Andrzeja Rzepliński pada zarzut złamania konstytucji.
Konstytucjonaliści po stronie TK
Sędziów w obronę biorą jednak konstytucjonaliści. Dr Ryszard Balicki w słowach Ziobry dopatruje się wręcz naruszenia prawa. - Bowiem odnoszą się do takiego wprost wyrażonego ataku na sędziów to narusza ich niezawisłości sędziowską i naruszenie niezależności wymiaru sprawiedliwości - mówi konstytucjonalista.
- Trzeba to odebrać jako mieszanie ludziom w głowach, bo nie ma takiego przepisu prawnego, który dawałby ministrowi i marszałkowi Sejmu prawo do dezawuowania i uchylania czy oceniania wyroków - skomentował Jerzy Stępień, były prezes TK Jerzy Stępień.
- Normalnemu człowiekowi w cywilizacji zachodniej nie mieści się w głowie, że sąd wydaje wyrok, a ktoś nic sobie (z tego - red.) nie robi - dodaje.
Według sondażu przeprowadzonego przez pracownię Millward Brown dla „Faktów” TVN i TVN24 65 proc. pytanych było zdania, że rząd powinien opublikować wyrok TK z 9 marca i zastosować się do zaleceń Komisji Weneckiej. 24 proc. było temu przeciwnym.
Autor: kło/gry / Źródło: tvn24