Konflikt wokół TK

24 maja 2016

Morawiecki: można było być nawet w Solidarności, ale donosić na kolegów

Chciałbym, żeby wszyscy byli idealni, ale nikt z nas nie jest. Według mojej najlepszej wiedzy kilka spraw w stanie wojennym było prowadzonych tak, by osobom oskarżonym nic się nie stało - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki o Stanisławie Piotrowiczu. Przekonywał, że "można było być nawet w Solidarności, ale donosić na swoich kolegów". Piotrowicz został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

"To jest kwalifikowane bezprawie". Sędzia TK pisze do prezes Przyłębskiej i chce jej dymisji

Szereg zarzutów i apel do prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej o pilne podanie się do dymisji - to zawartość pism, jakie do sędziów TK, w tym do Przyłębskiej, rozesłał jeden z nich, Jarosław Wyrembak. Wskazuje on między innymi, że w sprawie dotyczącej nowej Krajowej Rady Sądownictwa prezes Trybunału wydała sędziom zakaz składania zdań odrębnych. - To jest bezprawie - ocenia były sędzia TK Wojciech Hermeliński. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Marzec: Przyłębska wydała sędziom zakaz. Moi rozmówcy mówią, że to nielegalne

Julia Przyłębska w niezwykle ważnej sprawie, kiedy Trybunał Konstytucyjny zajmował się tym, czy nowa Krajowa Rada Sądownictwa została powołana zgodnie z konstytucją, wydała zakaz składania zdań odrębnych, co dla sędziów jest niewiarygodne - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 reporter "Czarno na białym" Tomasz Marzec, który ujawnia kolejne zarzuty formułowane pod adresem prezes Trybunału Konstytucyjnego. Jego reportaż w poniedziałek o godzinie 20.30 w TVN24.

"Ten trybunał nie wydał żadnej decyzji, która byłaby sprzeczna z interesem politycznym PiS"

- Jeżeli tak bardzo zacierają się relacje między sędzią, który ma być niezależny, a politykiem, to niestety ten organ przestaje pełnić funkcję konstytucyjnego policjanta - tak o funkcjonowaniu Trybunału Konstytucyjnego mówił w TVN24 Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. - Ten trybunał nie wydał żadnej decyzji, która byłaby sprzeczna z interesem politycznym Prawa i Sprawiedliwości - zwrócił uwagę.

"Bunt w Trybunale Konstytucyjnym wynika z irytacji tym, co robi Julia Przyłębska"

Pytań wokół Trybunału Konstytucyjnego jest wiele, między innymi o dymisję prezes Julii Przyłębskiej. Zażądał tego w piśmie do niej sędzia Trybunału Konstytucyjnego i to sędzia, podobnie jak ona wybrany przez większość PiS. Jarosław Wyrembak stawia swojej szefowej poważne zarzuty, w tym "rażącego naruszenia elementarnych reguł praworządności". Materiał programu "Czarno na białym" w TVN24.

Premier o tempie prac Trybunału Konstytucyjnego: jakość jest ważniejsza niż ilość

Nie uważam, żeby było to jakąś najistotniejszą kwestią, która powinna być poddana pod dyskusję publiczną - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do statystyk dotyczących funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego. TOK FM podało we wtorek, że tempo prac TK spowalnia, za to budżet - rośnie. Kilka lat temu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na antenie TVN24 zarzucał powolność Trybunałowi kierowanemu jeszcze przez Andrzeja Rzeplińskiego.

Przyłębska w Sejmie o działalności Trybunału Konstytucyjnego. Opozycja: atrapa sądu

W 2017 nastąpiła stabilizacja funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego - oświadczyła w środę w Sejmie prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Jej zdaniem orzecznictwo Trybunału miało istotne znaczenie dla ochrony konstytucyjnych wolności i praw obywateli. - Nie mamy Trybunału Konstytucyjnego tylko atrapę sądu - stwierdził przedstawiciel klubu PO-KO Borys Budka.

Roczny zakaz nauczania dla eksperta prawnego PiS. Za plagiat

Komisja Dyscyplinarna Uniwersytetu Warszawskiego orzekła, że doktor habilitowany Jarosław Szymanek splagiatował fragment pracy magisterskiej jednej ze swoich studentek - donosi OKO.press. Szymanek został objęty rocznym zakazem nauczania. Wcześniej sporządzał ekspertyzy dla Prawa i Sprawiedliwości podczas wprowadzania zmian w Trybunale Konstytucyjnym.

Ziobro podważył jego wybór. "Nie mam wątpliwości co do niegodziwości uzasadnienia"

Nie mam wątpliwości co do inspiracji wniosku prokuratora generalnego - powiedział w "Faktach po Faktach" sędzia Trybunału Konstytucyjnego Marek Zubik. Odniósł się do wniosku Zbigniewa Ziobry ze stycznia zeszłego roku, w którym zaskarżył wybór trzech sędziów TK, w tym Zubika. Zostali oni wyłączeni z orzekania do czasu wydania wyroku w ich sprawie.

"Sprzeniewierza się ślubowaniu". Muszyński podpowiada, jak odwołać Rzecznika Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Obywatelskich nie chce już, by Trybunał Konstytucyjny badał zgodność z konstytucją ustawy antyterrorystycznej. Wycofuje swój wniosek uzasadniając, że w Trybunale zasiadają osoby niebędące sędziami. Zapowiada, że będzie szukał innych form ochrony praw obywateli i, wprawdzie nie wprost, ale odpowiada na zarzuty wiceprezesa Trybunału. Mariusz Muszyński oskarżył ostatnio Adama Bodnara o pieniactwo, brak woli współpracy, podważył prawnicze kwalifikacje rzecznika i zasugerował, że powinno się go odwołać.

Zmiany w ustawach sądowych PiS z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw sądowych, w tym o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Duda złożył podpis także pod nowelizacją przepisów dotyczących Trybunału Konstytucyjnego, w myśl których ogłoszone zostaną nieopublikowane dotychczas trzy wyroki Trybunału Konstytucyjnego z komentarzem, że zostały "podjęte z naruszeniem przepisów".

"Zrobiliście cyrk z Trybunałem". Wymiana zdań na posiedzeniu komisji

Posłowie z komisji sprawiedliwości i praw człowieka wysłuchali w poniedziałek informacji prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej o "istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2016 roku". W czasie posiedzenia doszło do wymiany zdań. - Pani sędzio, jak pani odbiera to, że większość Polaków nie uważa pani za prezesa - zwróciła się do Przyłębskiej Kinga Gajewska z Platformy Obywatelskiej. - Czuję się przez panią atakowana. Jeśli nie ma pani merytorycznych pytań, to proszę nie stosować argumentów ad personam - mówiła prezes Trybunału.