Posłowie PiS stworzyli zespół ds. katastrofy smoleńskiej

TVN24

tvn24Na czele zespołu stanął poseł PiS, Jacek Świat

W Sejmie został powołany zespół parlamentarny ds. zbadania przyczyn katastrofy TU-154M w Smoleńsku. Stworzyli go posłowie PiS. Jak wyjaśniają politycy tej partii, ma on kontynuować pracę zespołu, którym kierował Antoni Macierewicz.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości poinformowali, że zespół został powołany w piątek. Na czele zespołu stanął poseł PiS Jacek Świat, wdowiec po Aleksandrze Natalii-Świat, która zginęła w katastrofie.

- Mieliśmy do czynienia przecież z największą tragedią w powojennej Polsce. Dopóki do końca rzecz nie zostanie wyjaśniona, załatwiona, to my parlamentarzyści mamy obowiązek czuwać nad tą sprawą - powiedział w rozmowie z reporterką TVN24 Arletą Zalewską poseł Jacek Świat.

Jak mówił, zadaniem zespołu nie będzie tylko badanie przyczyn katastrofy, bo tym zajmują się przede wszystkim prokuratura i podkomisja smoleńska powołana przez szefa MON Antoniego Macierewicza.

- Natomiast my chcielibyśmy skoncentrować się na innych zadaniach, chociażby obronieniem dobrego imienia ofiar katastrofy, na ich należytym upamiętnianiu, pomocy dla rodzin (ofiar - red.), także na przeciwdziałaniu różnym przekłamaniom, które pojawiają się i na pewno będą się pojawiać w przestrzeni publicznej - tłumaczył Świat.

- Chcielibyśmy, aby w tym zespole znaleźli się parlamentarzyści ze wszystkich klubów, ze wszystkich opcji, bo przecież wśród ofiar katastrofy byli ludzie wywodzący się ze wszystkich politycznych i społecznych środowisk - dodał.

- Osobiście nic nie rozumiem - komentował wcześniej w rozmowie z tvn24.pl jeden z parlamentarzystów. Również inny z członków PiS mówi o swoim zdziwieniu: - Przecież działa prokuratura, pracuje również komisja pod przewodnictwem doktora Wacława Berczyńskiego - mówił.

Kontynuacja prac Macierewicza

W dwóch ubiegłych kadencjach działał parlamentarny zespół, który zajmował się badaniem przyczyn katastrofy smoleńskiej, w którego skład wchodzili posłowie i senatorowie PiS, a przewodniczącym był obecny szef MON Antoni Macierewicz.

Efektem prac tego zespołu był zbiór dokumentów, który został później opublikowany jako raport. Eksperci, którzy pracowali na rzecz zespołu tworzą dziś oficjalną podkomisję utworzoną już przez Antoniego Macierewicza, jako Ministra Obrony Narodowej. Równolegle pracuje nowy zespół prokuratorski, którego pracami kieruje zastępca prokuratora krajowego Marek Pasionek.

Posłowie PO chcą "odkłamywać" smoleńskie teorie. Rusza zespół

W najbliższy poniedziałek mają ruszyć prace zespołu parlamentarnego PO ds. "odkłamywania" teorii na temat katastrofy smoleńskiej - dowiedziała się nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa od polityków Platformy. Zespołem ma pokierować Marcin Kierwiński. Z zespołem mają współpracować niezależni eksperci. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Autor: Robert Zieliński, Arleta Zalewska,kło,ts//tka / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego

Tagi:
Raporty: