Strój jednolity byłby nadal obowiązkowy w szkołach, jeśli sprzeciwu w tej sprawie nie złożyłby dyrektor szkoły w porozumieniu z radą szkoły, radą rodziców i radą pedagogiczną - poprawkę takiej treści do nowelizacji ustawy o systemie oświaty złożył w czwartek senator Piotr Andrzejewski (PiS).
Jak podkreślał Andrzejewski w Senacie, "nikt nikogo do żadnych mundurków nie zmusza, ustawa mówi o noszeniu jednolitych strojów".
Wyobraźmy sobie, że do szkoły jedna panienka przychodzi w mini wyzywającym, druga wymalowana, a trzecia z czubem na głowie. To w jakimś sensie nauczyciel jest bezradny. Jakie ma środki egzekwowania porządku, zasad współżycia społecznego. senator Piotr Andrzejewski (PiS)
Powinniśmy zrobić wszystko, aby poprawić to co zostało zepsute senator PO Zbigniew Szaleniec
- Wyobraźmy sobie, że do szkoły jedna panienka przychodzi w mini wyzywającym, druga wymalowana, a trzecia z czubem na głowie. To w jakimś sensie nauczyciel jest bezradny. Jakie ma środki egzekwowania porządku, zasad współżycia społecznego - tłumaczył senator. Dlatego, zdaniem Andrzejewskiego, powszechna powinna być zasada obligatoryjności jednolitych strojów, dopuszczająca wyjątki.
Pomysł obowiązkowych mundurków podoba się też innym posłom PiS, między innymi Czesławowi Ryszce. - O powodzeniu w wychowaniu decyduje ciągłość - podkreślił. Zaapelował do rodziców i dyrektorów szkół, by nawet, gdy stroje jednolite przestaną być obowiązkowe, nadal je utrzymali w szkołach.
Zupełnie inne zdanie mają politycy Platformy Obywatelskiej. - Powinniśmy zrobić wszystko, aby poprawić to co zostało zepsute - mówił podczas debaty senator PO Zbigniew Szaleniec. Podkreślił konieczność odcięcia się od wszystkich pomysłów Romana Giertycha, najgorszego jego zdaniem ministra edukacji w III RP.
Koniec mundurków
Czerwcowa nowelizacja ustawy o systemie oświaty znosi istniejący od września 2007 roku obowiązek noszenia w szkołach jednolitych strojów. Dyrektor szkoły będzie mógł wprowadzić mundurki z własnej inicjatywy lub na wniosek rady szkoły, rady rodziców, rady pedagogicznej lub samorządu uczniowskiego.
Szkoły, które nie wprowadzą obowiązku noszenia mundurków, będą musiały w swoim statucie określić zasady ubierania się uczniów na terenie szkoły.
Nowelizacja ustawy
Nowelizacja ustawy o systemie oświaty jest wynikiem prac Sejmu nad czterema projektami; trzy z nich były autorstwa: PO, PiS i LiD, czwarty był rządowy. Za przyjęciem całości nowelizacji głosowało 270 posłów, sześciu było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Głosowanie nad nowelizacją ustawy ma się odbyć pod koniec posiedzenia Senatu, w piątek.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24