Kto wygra jesienne wybory parlamentarne? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Polska

Cezary Tomczyk z PO o wynikach sondażu (fragment programu "Tak jest")tvn24
wideo 2/35

72 procent badanych uważa, że jesienne wybory parlamentarne wygrają partie obecnie rządzące, a więc tworzące Zjednoczoną Prawicę Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska i Porozumienie - wynika z najnowszego sondażu Kantar zrealizowanego dla "Faktów" TVN i TVN24. Zdaniem 13 procent ankietowanych zwycięzcą będą partie opozycyjne.

Wybory parlamentarne odbędą się jesienią. Prezydent Andrzej Duda nie wskazał jeszcze daty.

W telefonicznym badaniu przeprowadzonym przez Kantar ankietowani zostali zapytani: "Kto Pana(i) zdaniem wygra jesienne wybory parlamentarne?".

72 procent badanych wskazało, że wygrają partie obecnie rządzące. 13 procent ankietowanych uważa, że partie opozycyjne.

15 procent badanych wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Kto wygra jesienne wybory parlamentarne?

Sondaż telefoniczny Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany w dniach 12-15 lipca 2019 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie osób w wieku powyżej 18 lat. Próba wynosiła 1002 osoby.

Negocjacje opozycji

Wciąż nie wiadomo, w jakim kształcie pójdą do wyborów partie opozycyjne. Toczą się rozmowy o budowie koalicji.

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna zapowiedział w piątek, że Platforma wystartuje w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu jako część Koalicji Obywatelskiej, którą jak dotąd współtworzą PO, Nowoczesna i Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej. W KO ma się znaleźć miejsce zarówno dla lewicy, jak i konserwatystów. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w piątek wieczorem, że jego ugrupowanie do wyborów parlamentarnych buduje Koalicję Polską. Według ludowców tylko dwa bloki: centrowy - w tym widzą się ludowcy - i lewicowy, mają szansę pokonać PiS w wyborach.

Według składanych dotychczas deklaracji wspólnie z PO chcą startować Zieloni.

Sojusz Lewicy Demokratycznej w wewnętrznym referendum zdecydował, że chce wystartować w wyborach parlamentarnych w ramach koalicji, ale Sojusz - jak mówili jego liderzy - jest przygotowany na trzy warianty: szerokiej koalicji, koalicji bez PSL i bloku lewicowego.

Autor: js//kg//kwoj / Źródło: TVN24, PAP

Raporty: