TVN24 | Polska

Szymon Hołownia: Finlandia, Szwecja i Ukraina powinny jak najszybciej dołączyć do NATO

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/kab
Źródło:
PAP
Hołownia: szczyt NATO jest pod wieloma względami historyczny
TVN24Hołownia: szczyt NATO jest pod wieloma względami historyczny

Szymon Hołownia, lider Polski 2050, powiedział, że "interesem Polski jest to, żeby do Sojuszu Północnoatlantyckiego jak najszybciej dołączyły Finlandia i Szwecja".

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia, jego doradca ds. bezpieczeństwa, gen. dr Mirosław Różański oraz wiceprzewodniczący partii Michał Kobosko spotkali się we wtorek z ambasadorami państw NATO oraz Szwecji, Finlandii i Ukrainy.

Tematem spotkania było bezpieczeństwo Europy i regionu w kontekście rozpoczynającego się wtorek w Madrycie szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego. Na briefingu prasowym poprzedzającym spotkanie Kobosko podkreślał, że szczyt w Madrycie to wydarzenie historyczne i również oczekiwane jest, że zapadną na nim historyczne decyzje, które bezpośrednio wpłyną na bezpieczeństwo naszego kraju.

- Interesem Polski jest to, żeby do Sojuszu Północnoatlantyckiego jak najszybciej dołączyły Finlandia i Szwecja - mówił Hołownia, przedstawiając stanowisko Polski 2050 w kwestii bezpieczeństwa naszego regionu. - Po drugie, to jak najszybsze wzmocnienie finansowe i militarne Ukrainy - wskazał. Dodał, że Ukraina potrzebuje broni, pieniędzy oraz wsparcia, tak aby putinowski reżim nie był w stanie jej zmęczyć. - Po trzecie apelujemy o zwiększenie obecności sił Sojuszu Północnoatlantyckiego zarówno w Polsce, jak i w krajach bałtyckich - wyliczył.

Hołownia: wejście Ukrainy do NATO to powinien być cel strategiczny każdego polskiego rządu

Lider Polski 2050 przekonywał również, że interesem Polski jest obecność Ukrainy w Sojuszu, dlatego jego zdaniem, jak najszybciej powinny rozpocząć się wszelkie formalności przygotowujące Ukrainę do wstąpienia do NATO. - To powinien być cel strategiczny każdego polskiego rządu. Ukraina w NATO to po prostu bezpieczna Polska - podkreślał. - Dbanie o to, żeby Putin zachował twarz, należy zostawić jego propagandzie - mówił. - To nie powinno być zadanie ani NATO, ani Unii Europejskiej - dodał Hołownia.

Gen. Różański wyraził opinię, że najprawdopodobniej jednym z głównych komunikatów płynących z Madrytu będzie to, że Rosja zostanie uznana za kraj zagrażający bezpieczeństwu. - Myślę, że jasne zdefiniowanie, jakie jest zagrożenia w tej części świata, jest niezwykle istotne - ocenił.

Generał wyraził też nadzieję, że na szczycie zapadną wiążące decyzje o wzmocnieniu wschodniej ściany Sojuszu. Podkreślił, że wojna toczy się kilkadziesiąt kilometrów od polskiej granicy i dla zapewnienia nam bezpieczeństwa, nasi politycy powinni postulować, by na terenie naszego kraju bądź na terenie krajów bałtyckich, stacjonowały konkretne systemy. - Najważniejszym takim systemem jest system obrony powietrznej - powiedział.

We wtorek w Madrycie rozpoczyna się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego z udziałem między innymi prezydenta USA Joe Bidena i prezydenta RP Andrzeja Dudy. NATO ma tam przyjąć swoją nową Koncepcję Strategiczną, która będzie zawierać cele i zadania organizacji na najbliższą dekadę.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości