Szymański: liczymy na szczegółową odpowiedź Komisji Europejskiej

Polska

Wiceminister odniósł się do słów wiceprzewodniczącego KE Timmermansa (materiał z 31.08.2017)TVN24 BiS
wideo 2/36

Liczymy na poważne odniesienie się przez Komisję Europejską do argumentacji prawniczej zawartej w polskiej odpowiedzi na ostatnie zalecenia KE - powiedział wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych do spraw europejskich Konrad Szymański.

Wiceminister odniósł się w ten sposób do słów wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa podczas czwartkowej debaty na temat sytuacji w Polsce w dziedzinie praworządności.

"Argumenty merytoryczne nie spotkały się z należytą odpowiedzią"

Szef KE powiedział, że przekazana w poniedziałek przez polskie władze odpowiedź na rekomendacje ws. praworządności nie rozwiewa wątpliwości Komisji. Zaznaczył, że dalsze kroki wobec Polski będą zależały od kolegium unijnych komisarzy.

Timmermans poinformował ponadto, że Komisja jest "bardzo blisko" uruchomienia wobec Polski art. 7 unijnego traktatu, który dopuszcza sankcje, ale uzależnia ten ruch od propozycji prezydenta Andrzeja Dudy i sytuacji sędziów Sądu Najwyższego. Mówił też, że chce, by sytuacja w Polsce została przedyskutowana przez przedstawicieli państw członkowskich w Radzie UE. - Nie mamy dziś uchwalonej żadnej nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, nie ma nawet projektów skierowanych do Sejmu, więc są to rozważania bardzo teoretyczne - podkreślił Szymański. Według wiceministra słowa wiceszefa KE stanowią "powtórzenie tez końcowych z ostatnich Zaleceń", zaś zapowiedziana przez niego dyskusja w Radzie "była zaplanowana już w maju". Jak dodał, polski rząd jest gotowy zaprezentować swoje argumenty także na tym forum. Jak ocenił Szymański, przeprowadzona w czwartek w Parlamencie Europejskim dyskusja była "na dość ogólnym poziomie" i często miała "zbyt polityczny charakter". Komentując przebieg debaty w komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych PE z udziałem między innymi Timmermansa, wiceszef MSZ wskazał ponadto, że "argumenty merytoryczne, w tym porównawcze, przedstawione przez niektórych polskich posłów nie spotkały się z należytą odpowiedzią".

O tym, że w wielu krajach UE funkcjonują identyczne rozwiązania dotyczące wymiaru sprawiedliwości jak te, które proponuje polski rząd, mówił podczas czwartkowej debaty m.in. wiceprzewodniczący PE Ryszard Czarnecki (PiS).

Autor: mart/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Raporty: