Polska pod lupą KE

13 stycznia 2016
WikipediaKomisja Europejska będzie debatować o Polsce

13 stycznia Polska stała się pierwszym w historii krajem Unii Europejskiej, wobec którego Komisja Europejska wszczęła trzy etapową procedurę ochrony państwa prawa. Decyzja ta zapadła w związku z zastrzeżeniami KE co do sytuacji wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Po ogłoszeniu decyzji o wszczęciu wobec Polski wspomnianej procedury ochrony państwa prawa, 19 stycznia w Parlamencie Europejskim odbyła się na ten temat debata z udziałem polskiej premier Beaty Szydło.

Spalono mi biuro poselskie. Oprawca chodzi nadal na wolności, a ja z moim mężem codziennie drżę o to, czy nie podpali mojego domu. I takich ludzi są tysiące - mówiła w środę europosłanka Beata Kempa (PiS) w europarlamencie podczas debaty na temat praworządności w Polsce. - Kiedy pani przyjedzie do Polski i porozmawia z osobami poszkodowanymi przez wymiar sprawiedliwości? - dodała, zwracając się do wiceszefowej Komisji Europejskiej Very Jourovej. 

Funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego tworzy ryzyko "nieodwracalnej szkody" dla polskich sędziów. To powód, dla którego Komisja Europejska wystąpiła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o środki tymczasowe - oświadczył w środę w Brukseli rzecznik Komisji Christian Wigand.

Jeżeli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podejmie decyzję o wstrzymaniu prac Izby Dyscyplinarnej, to powinna ona de facto przestać działać - powiedział w "Kropce nad i" prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Odniósł się tak do wtorkowej decyzji Komisji Europejskiej, która wystąpi do TSUE o zablokowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - Chaos prawny pogłębia się na życzenie rządzących - ocenił szef ludowców.

Politycy komentują wtorkową decyzję Komisji Europejskiej, która wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zablokowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Zdaniem rzecznika rządu Piotra Muellera, KE "nie ma podstawy prawnej", aby podważać przepisy dotyczące wymiaru sprawiedliwości. Rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec uważa natomiast, że Komisja "wystąpiła w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej".

Sytuacja dotycząca praworządności w Polsce pogarsza się - ocenił nowy komisarz europejski do spraw sprawiedliwości Didier Reynders. Wiceszefowa Komisji Europejskiej do spraw wartości i przejrzystości Viera Jourova zapowiedziała, że chce jak najszybciej pojechać z wizytą do Warszawy, by porozmawiać z polskimi władzami. Rzecznik rządu Piotr Mueller odnosząc się do ich słów przekonywał, że "Polsce nie ma problemów z realizowaniem zasad praworządności, o których mówią niektórzy członkowie Komisji Europejskiej".

Polskie przepisy dotyczące wieku przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów, przyjęte w lipcu 2017 roku przez Prawo i Sprawiedliwość, są niezgodne z prawem Unii - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w oświadczeniu stwierdziło, że wyrok "dotyczy stanu historycznego", ale "będzie przedmiotem szczegółowej analizy".

Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu wpłynęła skarga Komisji Europejskiej przeciwko polskiemu rządowi w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów - przekazały służby prasowe TSUE. Komisja Europejska chce rozpatrzenia skargi w trybie przyspieszonym.

Komisja Europejska poinformowała o skierowaniu skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przeciwko polskiemu rządowi w sprawie systemu dyscyplinarnego stosowanemu wobec sędziów. KE chce, żeby TSUE rozpoznał skargę przeciwko Polsce w trybie przyspieszonym. Służby prasowe unijnego trybunału podały w czwartek, że wyrok w tej sprawie zapadnie 19 listopada.

Kandydat na unijnego komisarza do spraw sprawiedliwości Didier Reynders po środowym wysłuchaniu otrzymał zielone światło od komisji wolności obywatelskich i komisji prawnej Parlamentu Europejskiego. Nie było jednomyślności, ale otrzymał wymagane dwie trzecie głosów. Belgijski kandydat, odpowiadając na pytania eurodeputowanych, podkreślał między innymi, że jego priorytetem będzie praworządność, a procedury prowadzone w związku z jej naruszeniem wobec Polski i Węgier będą kontynuowane.

"Stan praworządności w Polsce ulega pogorszeniu" - stwierdziła Komisja Europejska w komunikacie zaprezentowanym na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej do Spraw Ogólnych. Komisja poruszyła też temat doniesień w sprawie afery hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości i zaleciła kontynuowanie procedury artykułu 7 wobec Polski. Portal OKO.press dotarł do protokołu z posiedzenia.

Ostre spięcie między europosłami PiS a wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem podczas dyskusji w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce. Z jednej strony padły odniesienia do nazistowskich sądów i europejskich dyktatur z lat 30., z drugiej - do sowieckich komisarzy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Koen Lenaerts weźmie udział w piątkowych obchodach Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych, ale nie ma w planach oficjalnego wystąpienia - dowiedział się portal tvn24.pl. Według naszych informacji prezes TSUE być może spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Komisja Europejska poinformowała, że w kwestii nowego systemu dyscyplinarnego polskich sędziów, przechodzi do drugiego etapu procedury związanej z naruszeniem przez Polskę prawa europejskiego. - To już jest taka mała zemsta Fransa Timmermansa jako wiceprzewodniczącego komisji - ocenił w "Faktach po Faktach" TVN24 rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak. - To nie jest żadna osobista wendeta. Komisja Europejska musi podjąć kolejne kroki i to zrobiła - wskazał adwokat Michał Wawrynkiewicz, współtwórca inicjatywy "Wolne Sądy".

W kwestii praworządności potrzebny jest monitoring wszystkich krajów, "by nie powstało wrażenie, że jedna część Europy z definicji traktuje drugą krytycznie" - wskazywała przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Opowiedziała się za wsłuchiwaniem się w argumenty między innymi Polski w kwestii unijnej polityki migracyjnej.

Unijni ministrowie do spraw europejskich zajmowali się Polską na czwartkowym posiedzeniu Rady do spraw Ogólnych w Brukseli. Francja i Niemcy zawnioskowały o zorganizowanie kolejnego wysłuchania dotyczącego praworządności w naszym kraju. Kwestie związane z sytuacją Polski referował ministrom wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Przyznał, że "niestety, nie miał im do przekazania dobrych wiadomości".

Decyzje Komisji Europejskiej są skierowane przeciwko działaniom polityków PiS, próbującym wywrzeć presję na niezależnych sędziów - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka Platformy Obywatelskiej-Koalicji Europejskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz. Odniosła się do decyzji Komisji Europejskiej o przejściu do drugiego etapu procedury związanej z naruszeniem prawa przez Polskę. - To jest typowo polityczne działanie - ocenił z kolei wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik (Solidarna Polska).

Prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Koen Lenaerts 23 sierpnia przyjedzie do Warszawy na zaproszenie polskiego rządu - dowiedział się portal tvn24.pl. Służby prasowe TSUE potwierdziły, że Lenaerts będzie uczestniczył w obchodach Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Według naszych informacji mają się one odbyć w Warszawie na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.