Jesteś kobietą i umiesz strzelać? Możesz zgłosić się do pracy na warszawskim lotnisku, które pilnie chce zatrudnić ćwierć tysiąca nowych pracowników ochrony. W założeniu - połowa z nich to mają być kobiety. Problem w tym, że zgłaszają się głównie mężczyźni. - Do tej pory zostało zakwalifikowanych ok. 20 pań, a potrzebujemy jeszcze ok. 100 - poinformował rzecznik Lotniska Chopina, Przemysław Przybylski.
Lotnisko stawia dwa podstawowe warunki: sprawność fizyczna i umiejętność posługiwania się bronią. Poszukiwane do pracy w porcie kobiety mają odpowiadać za kontrolę bezpieczeństwa. Chodzi m.in. o sprawdzanie podróżujących pań, gdy te np. wymagają szczegółowej kontroli. Zatrudnione kobiety zarobią. ok. 3 tys. zł.
Potrzeba 250 pracowników
Nowi pracownicy są potrzebni od zaraz, ponieważ Lotnisko Chopina przejmuje kontrolę bezpieczeństwa od Straży Granicznej. Ma na to czas do końca sierpnia, dlatego - jak powiedział rzecznik - port w Warszawie musi zatrudnić dodatkowo ok. 250 osób.
- W związku z nowymi przepisami, od kilku tygodni prowadzimy nabór do Służby Ochrony Lotniska (SOL). O ile zainteresowanie wśród mężczyzn jest duże, to w przypadku kobiet - małe - przyznał Przybylski.
Od kandydatów i kandydatek port oczekuje m.in. co najmniej średniego wykształcenia, umiejętności praktycznego posługiwania się bronią, dobrej sprawności psychofizycznej, a także wysokiej kultury osobistej i odporności na stres. Oferty można składać w siedzibie portu do 16 kwietnia.
Rzecznik poinformował, że lotnisko zapewnia zakwalifikowanym osobom specjalistyczne szkolenie. - SOL to elitarna jednostka ochroniarska, odpowiada za bezpieczeństwo specyficznego obiektu, jakim jest lotnisko - powiedział rzecznik.
Nowy podział obowiązków
Nowe prawo lotnicze, dostosowane do przepisów UE, wymaga, by zarządzający portami przejęli kontrolę bezpieczeństwa od Straży Granicznej. Zgodnie z nim, Straż Graniczna przestaje odpowiadać za część zadań związanych z kontrolą osób, bagażu, ładunków, poczty, zaopatrzenia pokładowego itd. Przejmie je zarządzający lotniskiem, który będzie mógł powierzyć kontrolę własnej Służbie Ochrony Lotniska lub zatrudnić w tym celu zewnętrzną firmę.
Zgodnie z nowymi przepisami w gestii Straży Granicznej pozostanie m.in. odprawa paszportowa, odpowiedzialność za ochronę granicy państwa i nadzór nad kontrolą bezpieczeństwa. Pod koniec grudnia władze Lotniska Chopina oraz Straży Granicznej podpisały porozumienie, na mocy którego lotnisko przejmie całość obowiązków związanych z kontrolą. Straż Graniczna będzie ją nadzorować.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24