TVN24 | Polska

Które osoby z grupy pierwszej zostaną zaszczepione najpierw? Minister zdrowia wyjaśnia

TVN24 | Polska

Autor:
akw/kg
Źródło:
TVN24
Niedzielski: w pierwszej kolejności szczepione będą osoby, które ukończyły 80 lat
Niedzielski: w pierwszej kolejności szczepione będą osoby, które ukończyły 80 latTVN24
wideo 2/22
Niedzielski: w pierwszej kolejności szczepione będą osoby, które ukończyły 80 lat

Z pierwszej grupy w pierwszej kolejności szczepione będą osoby, które ukończyły 80 lat, potem osoby powyżej 70 lat - poinformował podczas senackiej komisji zdrowia minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapisy na szczepienia mają ruszyć w piątek.

Od 27 grudnia 2020 roku trwa akcja szczepień w Polsce. W 509 szpitalach węzłowych szczepione powinny być osoby z grupy zero: personelu sektora ochrony zdrowia (medycznego, niemedycznego oraz administracji) oraz rodziców wcześniaków. Od 25 stycznia zaszczepić się będą mogły osoby z pierwszej grupy- seniorzy, pensjonariusze domów pomocy społecznej, nauczyciele oraz służby mundurowe.

Podczas poniedziałkowej komisji zdrowia w Senacie głos zabrał między innymi minister zdrowia Adam Niedzielski. Zwrócił uwagę, że przy określaniu hierarchii grup priorytetowych do szczepień przeciw COVID-19 rząd ma dwa kluczowe cele: "zmniejszenie śmiertelności i udrożnienie systemu opieki zdrowotnej".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

- Z grupy pierwszej zaczniemy od osób najbardziej zaawansowanych wiekowo, które w największym stopniu są narażone na ryzyko zgonu - powiedział minister zdrowia. Zwrócił przy tym uwagę, że wraz z wiekiem ryzyko to "rośnie wykładniczo".

Szef resortu zdrowia przypomniał, że "powyżej 80. roku życia mówimy o śmiertelności rzędu 20 procent, a nawet więcej, bo niektórzy eksperci wskazują na 25 procent". - Dlatego na pewno zaczniemy od grupy 80 plus, a następną podgrupą w grupie pierwszej będzie kolejna grupa osób powyżej 70. roku życia i będziemy stopniowo schodzili - tłumaczył. - Ta populacja osiemdziesięciolatków ma ponad 1,5 miliona, więc będziemy zaczynali od góry, jeśli chodzi o to zaawansowanie wiekowe - dodał.

Raport tvn24.pl: Szczepienia przeciw COVID-19 - najważniejsze informacje >>>

Minister powiedział też, że grupy priorytetowe będą zapisane w rozporządzeniu epidemicznym. - Tak, aby oprócz Narodowego Programu Szczepień pojawiła się pewna regulacja, która będzie podstawą formalną do szczepienia. Bo, jak pokazują przykłady z ostatnich dni czy tygodni, nadużywanie pewnego prawa czy przywileju musi mieć podstawę formalną, aby mieć podstawę do tego, żeby być karane - powiedział.

Szczepienia przeciw koronawirusowi są darmowe i dobrowolne. Na szczepienie będzie można umówić się od 15 stycznia za pośrednictwem infolinii 989, Internetowego Konta Pacjenta, w placówkach POZ oraz w punktach szczepień.

Niedzielski o tempie szczepień: to etap przedwczesny, aby formułować wnioski
Niedzielski o tempie szczepień: to etap przedwczesny, aby formułować wnioski

Autor:akw/kg

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości