Polska

Schetyna szefem MSZ? "Żart się materializuje"

Polska

Goście "Kropki nad i" o nowym rządzie
tvn24W "Kropce nad i" dyskusja o składzie gabinetu Ewy Kopacz

- Grzegorz Schetyna jako szef MSZ jest pewnego rodzaju zaskoczeniem, nie spodziewałem się tej nominacji. Sam Schetyna nie mówił nic takiego, co by wyglądało, że jest zainteresowany - przyznał w "Kropce nad i" jego partyjny kolega Stefan Niesiołowski. Kandydaturę Schetyny krytykował Adam Bielan (Polska Razem), podkreślając, że brakuje mu doświadczenia dyplomatycznego.

"Fakty" TVN nieoficjalnie dowiedziały się, że to właśnie Grzegorz Schetyna ma objąć stanowisko szefa resortu spraw zagranicznych. W piątek cały skład nowego rządu zostanie przedstawiony opinii publicznej.

Niesiołowski nie ukrywał, że zaskoczyła go informacja dot. powołania Schetyny do rządu, ale podkreślał, że jest to "naturalny" wybór, bo jego partyjny kolega stoi na czele sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych i "bardzo dobrze sobie radzi".

Jego zdaniem to dobrze, że wszystkie nurty PO znajdą się pod skrzydłami premier Ewy Kopacz. - To jest sensowne - mówił. Schetyna jest bowiem uważany za jednego z szefów frakcji wewnątrz PO, które wzajemnie się zwalczają.

Niesiołowski zapewniał, że nie będzie wojny premiera z prezydentem, a gabinet stworzony przez Ewę Kopacz jest dobry.

"Odświeżenie" dla Sikorskiego

Marek Siwiec z Twojego Ruchu przyznał, że niektóre nazwiska na liście typowanych ministrów nowego rządu go zaskoczyły. Wśród nich kandydatura Grzegorza Grabarczyka, który ma być szefem resortu sprawiedliwości. Według niego Grabarczykowi brakuje odpowiednich kwalifikacji do pełnienia tej funkcji.

Przekonywał też, że Grzegorz Schetyna ma szansę być dobrym ministrem, o ile "zakocha się" w swoim resorcie. - Nie skreślałbym jego możliwości - powiedział. - Dla Sikorskiego (obecnego szefa MSZ - red.) to chyba też odświeżające - dodał.

"Żart się materializuje"

Adam Bielan z Polski Razem stwierdził z kolei, że Ewa Kopacz wybierając Schetynę na szefa MSZ, na pewno nie kierowała się dobrem Polski. - Coś, co wyglądało jak żart, najwyraźniej się materializuje - stwierdził.

Krytykował go za brak doświadczenia dyplomatycznego i za to, że jest "kompletnie nieznany" w Brukseli. Dodał, że Schetyna został "zesłany" do sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych za karę. Zaś w obliczu obecnego kryzysu międzynarodowego na stanowisku szefa MSZ powinien stanąć ktoś inny.

Autor: db//kdj / Źródło: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości